Purjeveneen rungon sisällä nestettä

Hommasin tuossa kesällä vuoden -71 Vegan ja lisättyäni pari instrumenttia huomasin rungon sisältä löytyvän jotain voimakasaromista nestettä. Kyseessähän taitaa olla "sandwitch" runko, kun kahden lujitemuovikerroksen välissä on jokin epämääräinen massakerros. Mietin vaan, että mahtaakohan porukalla olla kokemusta kyseisestä tilanteesta ja mistä johtuu vai onko vain tulosta 50 vuoden aikana koetuista meriseikkailuista. Tuo rungon sisällä oleva väiimassakin näytti tummalta kostealta sahanpurulta, että en sitten tiedä, minkälaista senkin pitäisi olla.

Tähän mennessä olen valuttanut ennen lopullista laitteiden kiinnilaittoa suurimman osan tuosta nesteestä ämpäriin ja sitten sinetöinyt kiinni, kun varmaan se kuitenkin parempi sieltä ulos saada.
11729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tietäisikkö veneen valmistaja, kun tuskin joku muu on sinne märkää sahanpurua laittanu.

Äänestä

Kuusakoski Osakeyhtiö auttaa ongelmissa tällaisen veneen kanssa.

Äänestä

Kyse lienee kannesta, jossa väliaineena lienee balsa. Jos on tummaa, märkää ja sahanpurumaista, on päässyt paljon vettä ja on mädäntynyt. Paikaĺlisesti voi olla myös vaneria, jota on käytetty suurempaa lujuutta vaativissa kohdissa, kuten mastonjalassa sekä joidenkin helojen alla. Vaneri taitaa mädäntyä helpommin, ainakin noissa mastonjaloissa on ollut paljon ongelmia 80-luvun veneissä jo 10-20 v sitten.

Kannattaako asialle sitten mitään Vegassa tehdä on toinen juttu. Jossain arvokkaammassa veneessä kansi avattaisiin ja väliaine vaihdettaisiin. Kova työ.

Äänestä

Ei siellä kovin laajasti ole vettä, kyseessä aina joku läpäisy tai kiinnike tai mikä lie hela josta on päässy sadevettä vuotamaan vuosien varrella. Leikkaa päällimmäinen osa pois sopivalta alalta, kaavi pehmeä pois, anna kuivua kevääseen, ja heitä sopivan ohut vanerin pala hartsilla sinne pohjalle, kuiduta päälle ja topcoatilla viimeistely. Mutta älä ny liikaa availe. Mutta jos joku strateginen paikka on pehmeä, ja tulee vastaan asennuksissa niin tee jotenkin tolleen. Youtubesta löytyy videoita korjauksista ja ohjeita tarkemmin. Ei se veneen käyttöä häiritse, jos ny vähä on pehmeitä jossain. Pertti Duncker sanois tähän että "tää on purjehdusta eikä pitsin nypläystä"

Äänestä

Eiköhän suurin osa 70- ja 80-luvuilla kansiin piilotetuista vanereista ole jo aloittanut lahoamisprosessin. Aika vähän käytännön ongelmia kuitenkaan noista tulee. Se on ihan sama onko se väliaine Vegassa tai jossain 1/2-tonnarissa vinssin alla märkää. Helat pysyvät edelleen yllättävän hyvin kiinni jopa paksuilla puuruuveilla märässä vanerissa. Omassa ruotsittaressani tosin läpipulttasin nostinvinssit ja vapauttajat tähän märkään vaneriin. Rustien alta vaihdoin märän vanerin pois, mutta taisi olla turha työ. Samoin sivukansien märkien vaahtoytimien vaihto. Mastonjalan alla vaneri on niin kovassa puristuksessa, että kannattaa vaihtaa, muuten tulee halkeamia ulkokuoreen.

Äänestä

se on kusta. Kun purjeveneen ostossa on alunperinkin verbaalisti kusetettu, niin sellaisen ostanut laittaa vahingon kiertämään ja järjestää kirjaimellisen yllätyksen seuraavalle. Kaiken itseensä imevä balsavälirunko ottaa kaiken mitä sinne tratilla raoista kaadetaan, ja pitää vaikka 45 vuotta sisällään jonkun yllätykseksi.

Äänestä

Hanki veneelle vakuutus ja toivo, että se syttyy itsekseen tuleen tai tulee paha navigiintivirhe lämpimien vesien aikaan.

Äänestä
  • Tuollaisen vakuutusarvo on käytännössä nolla euroa.

    Äänestä

Mukava merikelpoinen on Albin Vega, tuon kanssa voi kokea mukavia reissuja ja vedellä meneen itämeren alueella hyvin mielin. Itsekin oli yks hyvä Vega harkinnassa kerran.

Äänestä
  • albin vegan kokoluokan purjeveneet sopii sisätilojen korkeuden puolesta hyvin kääpiökasvuisille/ aasialaisille. Kiinalaiset suorastaan riehaantuisivat venemallista ja tuskin tietäisivät epäillä mitään mistään vettyneistä välirungoista, ja kun laatu on heille muutenkin sivuseikka kaikessa. Laita vuokralle kesäisin ja pistä kiinankieliset sivut pystyyn jahka tämä korona-vaihe menee ohi

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    albin vegan kokoluokan purjeveneet sopii sisätilojen korkeuden puolesta hyvin kääpiökasvuisille/ aasialaisille. Kiinalaiset suorastaan riehaantuisivat venemallista ja tuskin tietäisivät epäillä mitään mistään vettyneistä välirungoista, ja kun laatu on heille muutenkin sivuseikka kaikessa. Laita vuokralle kesäisin ja pistä kiinankieliset sivut pystyyn jahka tämä korona-vaihe menee ohi

    Ihan hyvin sinne mahtuu jos maha ei vaan ota kiinni sisälle mentäessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hommasin tuossa kesällä vuoden -71 Vegan ja lisättyäni pari instrumenttia huomasin rungon sisältä löytyvän jotain voimakasaromista nestettä. Kyseessähän taitaa olla "sandwitch" runko, kun kahden lujitemuovikerroksen välissä on jokin epämääräinen massakerros. Mietin vaan, että mahtaakohan porukalla olla kokemusta kyseisestä tilanteesta ja mistä johtuu vai onko vain tulosta 50 vuoden aikana koetuista meriseikkailuista. Tuo rungon sisällä oleva väiimassakin näytti tummalta kostealta sahanpurulta, että en sitten tiedä, minkälaista senkin pitäisi olla.

Tähän mennessä olen valuttanut ennen lopullista laitteiden kiinnilaittoa suurimman osan tuosta nesteestä ämpäriin ja sitten sinetöinyt kiinni, kun varmaan se kuitenkin parempi sieltä ulos saada.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu