Arvoisat Eteläisen Päijänteen purjehtijat.
Hakusessa jokseenkin asuttava purjevene leppoisaan kruisailuun, jolla pääsisi mastoa kaatamatta/kallistamatta Vääksyn kanavan sekä Karisalmen siltojen ali, sekä myös Kalkkisten kanavan sillan alta. Kaikissa näissä karttaan merkitty alituskorkeus 11m. Muut sillat on sitten korkeampia.
Olin kesällä miehistönä purjeveneessä, ja masto kallistettiin lisävantti-köysisysteemillä taaksepäin kun mentiin sillan alta koneella. Oli sen verran hurjan oloista, että en ainakaan näin aloittelijana tuollaiseen lähtisi.
Vene tulisi ainakin näin aluksi olemaan Lahdessa. Mutta veikkaan että Vesijärvi tulee tutuksi aika nopeasti, joten ainakin vklp reissut Päijänteen puolelle olisi hyvinkin todennäköisiä.
Padasjoelle asti ei viitsisi sitä loppusijoittaa. Liian pitkä matka arki-iltapurjehduksille.
Millä ns. "isommalla" purjeveneillä olette päässeet em. siltojen ali ilman maston kallistusta?
Toki veden korkeuskin vaihtelee ja veneissä on erilaisia rikejä jne. Ja puomin päähän sivulle roikkumaan venettä kallistettaessa tms. on poissuljettu hallituksen toimesta :)
Tiedän että veneen asuttavuus ja matala riki on hankala yhdistelmä, ja seisomakorkeus (180cm) kajuutassa taitaa jäädä utopiaksi joka tapauksessa.
Sopivia voisi olla ainakin Finn 26. Albinit? Avance 245? Sundwindit? FE74? Joku muu mistä ne vielä tiedä tai huomannut?
Perinteinen H-vene on liian pieni ja raaserimainen, yleensä ei kaiteita jne.
Samoin FE64 on liian pieni, ei edes istumakorkeutta kajuutassa.
Nettiveneen ilmoituksissa mainittu maston korkeus ei kerro koko totuutta vaaditusta alituskorkeudesta.
Eteläisen Päijänteen siltojen todellinen alituskorkeus
9
1126
Vastaukset
- Anonyymi
https://m.nettivene.com/purjevene/finn/827784
Toi olis hyvä, tiedän ton veneen.
Jos tulee myyntiin Jeanneau Fantasia, ni olis täydellinen. Takakajuutta ja 180 cm seisomakorkeutta - Anonyymi
Itsellä maston korkeus vedenpinnasta 11,35m. Vääksyn sillassa on kesäaikaan jäänyt tilaa noin 20-30 senttiä takana ajaneen veneilijän mukaan. Keväällä veden ollessa korkealla voisi Vääksyn silta tehdä tiukkaa.
Viime kesänä windex raapi Karisalmen siltaan, vedenkorkeus 20-25 senttiä alle tulvarajan.
Eli yhtään yli 11 metriä ei kannata olla maston korkeus, jos haluaa ottaa varman päälle. Ainakin veden ollessa korkealla menee tiukille siltojen kanssa. Itsellä ollut oma vene vasta pari kesää Lahdessa ja tänä syksynä mittasin maston tarkasti, kun sillat tuntuvat matalilta :D - Anonyymi
Lohi 25 ehkä sopii joukkoon. Noi on pieniä ja vanhoja kaikki. Tietty, jos on hyvin ylläpidettyjä, voi olla ihan nättejäkin.
- Anonyymi
Menee tosta hyvin 15 metrinen masto!Riittävän iso vastapaino ja kallistat venettä tarpeeksi sivulle ja ajat koneella ali!Esimerkiksi moottoriveneen rinnalla johon nostin sidottu ....tai tuhannenlitran pussi vettä pitävä!Helppo laskea esimerkiksi 25 asteen kulmalla miten pitkä masto alitukseen käy!
- Anonyymi
Juu ja voihan ottaa vettä veneen sisällekkin, jos kunnon riisuttu kilpaversio kyseessä. Petivaatteet sekä patjat kannelle turvaan ja pöydän kantta myöden vettä veneeseen.
- Anonyymi
Toivottavasti tuo on huumoria.
Tiedoksi aloittelijoille, tuollainen temppuilu ei ole kannattavaa, sillä joku päivä siinä tulee palikoita kannelle.
Purjehdusoppaissa noista kikoista varoitellaan, sillä usein on tullut niistä sanomista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti tuo on huumoria.
Tiedoksi aloittelijoille, tuollainen temppuilu ei ole kannattavaa, sillä joku päivä siinä tulee palikoita kannelle.
Purjehdusoppaissa noista kikoista varoitellaan, sillä usein on tullut niistä sanomista.Helpoiten säilyy riskitilanteilta kun pysyy rannassa!Tai ostaa veneen jossa on kolmemetriä pitkä masto!
- Anonyymi
Hmmm....ihan hyvä idea kun näin käsi poskella mietin?Kovalla kryssillä masto on monesti yli 20 astetta kallellaan ,eli...!!Täytyy laskea ja funtsii?
Juuso Mukailen jo edellä kirjoitettua. Kun Windexin kanssa maston korkeus on 11.50 m, Lahdesta pääsee Päijänteelle joskus, joskus ei, riippuu veden korkeudesta. Sillan alituksen tapahtuessa moottoriveneen tai laivan aallokossa vitsit voi olla vähissä. Toinen fakta: Vääksystä Padasjoelle ajaa autolla puolessa tunnissa. Purjehtijalla tuskin on illallakaan niin kiire, etteikö tuota kestäisi. Veneen hankinta on iso asia, en antaisi maston korkeuden rajoittaa ostopäätöstä. Yli 17 m mastojen kanssa ongelma tulee toden teolla eteen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk923934Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna922019Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871823- 1441702
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1081561- 1671551
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651488Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671452Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001364- 861317