Eteläisen Päijänteen siltojen todellinen alituskorkeus

Anonyymi

Arvoisat Eteläisen Päijänteen purjehtijat.

Hakusessa jokseenkin asuttava purjevene leppoisaan kruisailuun, jolla pääsisi mastoa kaatamatta/kallistamatta Vääksyn kanavan sekä Karisalmen siltojen ali, sekä myös Kalkkisten kanavan sillan alta. Kaikissa näissä karttaan merkitty alituskorkeus 11m. Muut sillat on sitten korkeampia.

Olin kesällä miehistönä purjeveneessä, ja masto kallistettiin lisävantti-köysisysteemillä taaksepäin kun mentiin sillan alta koneella. Oli sen verran hurjan oloista, että en ainakaan näin aloittelijana tuollaiseen lähtisi.

Vene tulisi ainakin näin aluksi olemaan Lahdessa. Mutta veikkaan että Vesijärvi tulee tutuksi aika nopeasti, joten ainakin vklp reissut Päijänteen puolelle olisi hyvinkin todennäköisiä.
Padasjoelle asti ei viitsisi sitä loppusijoittaa. Liian pitkä matka arki-iltapurjehduksille.

Millä ns. "isommalla" purjeveneillä olette päässeet em. siltojen ali ilman maston kallistusta?

Toki veden korkeuskin vaihtelee ja veneissä on erilaisia rikejä jne. Ja puomin päähän sivulle roikkumaan venettä kallistettaessa tms. on poissuljettu hallituksen toimesta :)

Tiedän että veneen asuttavuus ja matala riki on hankala yhdistelmä, ja seisomakorkeus (180cm) kajuutassa taitaa jäädä utopiaksi joka tapauksessa.

Sopivia voisi olla ainakin Finn 26. Albinit? Avance 245? Sundwindit? FE74? Joku muu mistä ne vielä tiedä tai huomannut?
Perinteinen H-vene on liian pieni ja raaserimainen, yleensä ei kaiteita jne.
Samoin FE64 on liian pieni, ei edes istumakorkeutta kajuutassa.

Nettiveneen ilmoituksissa mainittu maston korkeus ei kerro koko totuutta vaaditusta alituskorkeudesta.

9

1363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Itsellä maston korkeus vedenpinnasta 11,35m. Vääksyn sillassa on kesäaikaan jäänyt tilaa noin 20-30 senttiä takana ajaneen veneilijän mukaan. Keväällä veden ollessa korkealla voisi Vääksyn silta tehdä tiukkaa.

      Viime kesänä windex raapi Karisalmen siltaan, vedenkorkeus 20-25 senttiä alle tulvarajan.

      Eli yhtään yli 11 metriä ei kannata olla maston korkeus, jos haluaa ottaa varman päälle. Ainakin veden ollessa korkealla menee tiukille siltojen kanssa. Itsellä ollut oma vene vasta pari kesää Lahdessa ja tänä syksynä mittasin maston tarkasti, kun sillat tuntuvat matalilta :D

    • Anonyymi

      Lohi 25 ehkä sopii joukkoon. Noi on pieniä ja vanhoja kaikki. Tietty, jos on hyvin ylläpidettyjä, voi olla ihan nättejäkin.

    • Anonyymi

      Menee tosta hyvin 15 metrinen masto!Riittävän iso vastapaino ja kallistat venettä tarpeeksi sivulle ja ajat koneella ali!Esimerkiksi moottoriveneen rinnalla johon nostin sidottu ....tai tuhannenlitran pussi vettä pitävä!Helppo laskea esimerkiksi 25 asteen kulmalla miten pitkä masto alitukseen käy!

      • Anonyymi

        Juu ja voihan ottaa vettä veneen sisällekkin, jos kunnon riisuttu kilpaversio kyseessä. Petivaatteet sekä patjat kannelle turvaan ja pöydän kantta myöden vettä veneeseen.


      • Anonyymi

        Toivottavasti tuo on huumoria.
        Tiedoksi aloittelijoille, tuollainen temppuilu ei ole kannattavaa, sillä joku päivä siinä tulee palikoita kannelle.
        Purjehdusoppaissa noista kikoista varoitellaan, sillä usein on tullut niistä sanomista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toivottavasti tuo on huumoria.
        Tiedoksi aloittelijoille, tuollainen temppuilu ei ole kannattavaa, sillä joku päivä siinä tulee palikoita kannelle.
        Purjehdusoppaissa noista kikoista varoitellaan, sillä usein on tullut niistä sanomista.

        Helpoiten säilyy riskitilanteilta kun pysyy rannassa!Tai ostaa veneen jossa on kolmemetriä pitkä masto!


    • Anonyymi

      Hmmm....ihan hyvä idea kun näin käsi poskella mietin?Kovalla kryssillä masto on monesti yli 20 astetta kallellaan ,eli...!!Täytyy laskea ja funtsii?

      Juuso

    • Mukailen jo edellä kirjoitettua. Kun Windexin kanssa maston korkeus on 11.50 m, Lahdesta pääsee Päijänteelle joskus, joskus ei, riippuu veden korkeudesta. Sillan alituksen tapahtuessa moottoriveneen tai laivan aallokossa vitsit voi olla vähissä. Toinen fakta: Vääksystä Padasjoelle ajaa autolla puolessa tunnissa. Purjehtijalla tuskin on illallakaan niin kiire, etteikö tuota kestäisi. Veneen hankinta on iso asia, en antaisi maston korkeuden rajoittaa ostopäätöstä. Yli 17 m mastojen kanssa ongelma tulee toden teolla eteen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      21
      6190
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      91
      5826
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3819
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3792
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1575
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1487
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1402
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1209
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1193
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1177
    Aihe