2tahti yamaha, 80luvulta,20hv. Oon käyttäny samoja NGK sytytystulppia pari vuotta. Pari kertaa kesässä putsannut hammasharjalla ja jarrukliinerilä. Yama toimii kohtuu hyvin mutta pitäiskö ne tulpat oikeesti uusia 2x vuodessa.. Tulppiin ei muodostu semmosta valkeaharmaata pintaa kuten autoissa, vaan tulpan kärjet on tummat. Johtunee 2T bensastako?
2-tahti Yama ja sytystulpat
5
205
Vastaukset
- Anonyymi
Lieneekö tottakaan. Hammasharjalla ja jarrukliinerillä....
- Anonyymi
Kyllä normaalissa ajossa tulppien tulisi olla lähempänä harmaata kuin mustaa. Jos ajat paljon tyhjäkäynnillä esim. uistellessa niin tulpat tahtovat karstoittua 2-t koneissa. Muuten olisi hyvä tarkistaa että tulpat ovat oikeanlaiset. Tumma väri voi johtua myös liiasta öljyn määrästä tai liian rikkaasta seoksesta. Tulppien oikea vaihtoväli löytyy huolto-ohjeista.
- Anonyymi
Joo on kyllä uisteluajoa välillä . Katsoin 80-luvun Yaman ohjekirjasta että "sytytystulpat, huoltoväli 10 tuntia tai 1 kk: Puhdista, tarkista kipinän voimakkuus, ja keskimmäisen elektrodin kuluneisuus. Korjaa tai uusi tarvittaessa. Säädä sytytystulpan kärkiväli 0,5-0,6mm".
Kaikki muu onnistuu muttei tuo kipinän voimakkuuden testaus oikein itseltä. Ei oikein silmäpelillä pysty sanoo onko hyvä vai huono kipinä.
Varmaan useimmat vaihtaa suosiolla muutaman euron tulppansa. Itse tykkään käyttää osat "loppuun asti". - Anonyymi
Joskus aikoinaan vaihdoin tulpat kahden vuoden välein. Nyt en ole vaihtanut kymmeneen vuoteen, kun perämoottorit käyvät hyvin.
- Anonyymi
Ostin noin 15 v sitten käytetyn 20 Hp Yamaha 2-tahtikoneen , lienee samantyyppnen ja samaa ikäluokkaa kuin kysyjällä. Myyjänä oli alan liike, joka oli tehnyt perushuollon, luultavasti myös uusinut tulpat. Aika vähän tunteja tulee koneelle vuosittain, lähinnä ajoa täydellä kaasulla.
Putsaan tulpat ehkä parin vuoden välein messinkiharjalla ja katson että kärjet näyttävät olevan kunnossa. Samat tulpat vielä käytössä. Mukana kuitenkin veneessä uudet tulpat ja vaihtotyökalut.
Parissa vielä vähemmässä käytössä olevassa vanhassa pikkukoneessa 80-luvulta on alkuperäiset tulpat. Hyvin toimii edelleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2005763Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1055641Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1914644Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514063Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613960Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313586En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.201484Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1301400- 191082
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33980