2-tahti Yama ja sytystulpat

Anonyymi

2tahti yamaha, 80luvulta,20hv. Oon käyttäny samoja NGK sytytystulppia pari vuotta. Pari kertaa kesässä putsannut hammasharjalla ja jarrukliinerilä. Yama toimii kohtuu hyvin mutta pitäiskö ne tulpat oikeesti uusia 2x vuodessa.. Tulppiin ei muodostu semmosta valkeaharmaata pintaa kuten autoissa, vaan tulpan kärjet on tummat. Johtunee 2T bensastako?

5

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lieneekö tottakaan. Hammasharjalla ja jarrukliinerillä....

    • Anonyymi

      Kyllä normaalissa ajossa tulppien tulisi olla lähempänä harmaata kuin mustaa. Jos ajat paljon tyhjäkäynnillä esim. uistellessa niin tulpat tahtovat karstoittua 2-t koneissa. Muuten olisi hyvä tarkistaa että tulpat ovat oikeanlaiset. Tumma väri voi johtua myös liiasta öljyn määrästä tai liian rikkaasta seoksesta. Tulppien oikea vaihtoväli löytyy huolto-ohjeista.

    • Anonyymi

      Joo on kyllä uisteluajoa välillä . Katsoin 80-luvun Yaman ohjekirjasta että "sytytystulpat, huoltoväli 10 tuntia tai 1 kk: Puhdista, tarkista kipinän voimakkuus, ja keskimmäisen elektrodin kuluneisuus. Korjaa tai uusi tarvittaessa. Säädä sytytystulpan kärkiväli 0,5-0,6mm".

      Kaikki muu onnistuu muttei tuo kipinän voimakkuuden testaus oikein itseltä. Ei oikein silmäpelillä pysty sanoo onko hyvä vai huono kipinä.
      Varmaan useimmat vaihtaa suosiolla muutaman euron tulppansa. Itse tykkään käyttää osat "loppuun asti".

    • Anonyymi

      Joskus aikoinaan vaihdoin tulpat kahden vuoden välein. Nyt en ole vaihtanut kymmeneen vuoteen, kun perämoottorit käyvät hyvin.

      • Anonyymi

        Ostin noin 15 v sitten käytetyn 20 Hp Yamaha 2-tahtikoneen , lienee samantyyppnen ja samaa ikäluokkaa kuin kysyjällä. Myyjänä oli alan liike, joka oli tehnyt perushuollon, luultavasti myös uusinut tulpat. Aika vähän tunteja tulee koneelle vuosittain, lähinnä ajoa täydellä kaasulla.

        Putsaan tulpat ehkä parin vuoden välein messinkiharjalla ja katson että kärjet näyttävät olevan kunnossa. Samat tulpat vielä käytössä. Mukana kuitenkin veneessä uudet tulpat ja vaihtotyökalut.

        Parissa vielä vähemmässä käytössä olevassa vanhassa pikkukoneessa 80-luvulta on alkuperäiset tulpat. Hyvin toimii edelleen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      70
      5808
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      236
      4572
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2568
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      27
      2483
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      82
      1507
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1393
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      96
      1305
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1296
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      97
      1194
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1161
    Aihe