Seutukunnasta on hyötynyt vain Kaustinen. Tänäkin vuonna seutukunnan alueen väkiluku vähenee yli kahdella sadalla ja projekteilla tekohengitetään vain Kaustisen kuntaa. Verotus on tapissaan, velkaa paljon, syntyvyys romahtanut ja väki muuttaa pois kaikista alueen kunnista.
Vetelin tuho
Anonyymi
113788
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tottakai jokainen lähtee, joka muualta töitä saa, ei Vetelissä ole elämisen edellytyksiä
Vetelin kunta tulisi välittömästi liittää kaustiseen
Kaksi pientä ja köyhää on yhdessä yksi pieni ja köyhä.
Vetelillä on pikku mahdollisuus päästä kuiville talousasioissa. Het kun saatte tuulimyllyt tuottamaan pääsee kuntanne plussalle. Kaustisella on talousarvio plussalla ja hyvältä näyttää muutenkin kiitos Keliberin tuoman pöhinän. Kuntalaisena harmittaa kun ei meille kelvannu tuulimyllypuistot. Olishan tänne mahtunu siinä missä muuallekkin.
Kaustinen ei näytä hyvältä kovalla verotuksella ja valtavalla lainamäärällä.
Sama meno jatkuu. Veteli kuihtuu kovalla vauhdilla ja Kaustinen hyötyy.
Yhteen vaan kuitenkin se on ensi vaalikaudella edessä pakolla.
Suurin väestökato Vetelissä
Veteli väliinputoaja. Kaustinen hyötyy selkeästi kokkolasta ja idän suunnassa samanlaisia tuppukyliä kun veteli. Kannattaisi äkkiä lyödä hynttyyt yhteen akaustisen kanssa.
Hahaa. Kaustinen yrittää.
Veteli vain tukee Kaustisen kehitystä.