Eronneelle vanhemmalle muutto.

Anonyymi

Olen 13 vuotias poika, jonka vanhemmat on eronnee ja asun äitini ja isäpuolen luona, vaikka haluisin asua isän luona. Puhuin jo 10 vuotiaana kerran isälle muutosta (asiaa ei oikein käsitelty paitsi että sanottiin että kun olet 13 voit vaikuttaa missä haluaisit asua). En voi sietää isäpuoltani ja hän käyttäytyy usein rajusti minua kohtaan, että fyysisellä ja henkisellä väkivallalla. Kotini säännöt eivät myöskään mielestäni sovi kasvavan teinipojan tarpeisiin kuten nukkumaanmenoaika tasan 21.00. Säännöt ovat myös liian täsmällisiä ja joustamattomia. On myös muita syitä mitä en nyt tässä halua jakaa mutta toivoisin että voisitte kertoa mitä kannattaisi tehdä.
Ps. olen yrittänyt puhua äidilleni joka on yrittänyt puhua isäpuolelleni. On tapahtunut positiivista muutosta mutta asiat eivät ole vielä ihan niinkuin toivoisin . Joudun myös kuulemaan huutoa jokatoinenpäivä pinimmistäkin asioista kuten että mihin kohtaan pesukoneessa laitetaan lautaset🤦.
Auttaisitteko minua ja kertoisitte mitä pitäisi tehdä .

3

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sen verran nuori olet, että vähän muiden armoilla olet. Sen verran vanha kumminkin, että sinun pitäisi saada päättää kumman vanhemman luona asut. Melkein juttelisin isän kanssa ja mietitte mitä voi tehdä. Isä hoitaa asioita sosiaaliviraston ja sinun äidin suuntaan ja toivottavasti saa siirrettyä ensisijaisen huoltajuuden itselleen.

    • Anonyymi

      Harvinaisen aikuismaisesti kirjoitettu. Varhaisteini ei noin ilmaise asiaansa.

    • Anonyymi

      monesko "alaikäisen" tekemä aloitus tämä on tästä aiheesta...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2453
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      917
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      137
      872
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      851
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      796
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      765
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      704
    Aihe