Mikä mökki?

Anonyymi

Pohjois-Iissä on talo nimeltä Junnila. Sen tienristeyksen kohdalla oli 114 v sitten yksihuoneinen mökki nimeltä Tyykiluoto. Äitini syntyi siellä.
Vieläkö tuon niminen talo on olemassa ja mikä niistä muutamista, joita alueella nyt on? Olen useasti kulkenut siitä ohi, mutta en ole iljennyt kysyä asukkailta etten häiritsisi heitä. Ulkonakaan ei ole koskaan ollut ketään, jolta kysyä.
Voisiko joku ystävällisesti kertoa, mikä näistä taloista on se Tyykiluoto vai onko enää mikään? Kunnasta ole kahteenkin otteeseen kysellyt, mutta eivät viitsi vastata yhtään mitään.
"Iistä ihimisen malli"

3

1019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sain sitten vastauksen Iistä. Eivät tiedä talojen nimiä! Ilmeisesti eivät sitten verota kiinteistöverojakaan. Uskomatonta!

      • Anonyymi

        Hieno homma. Sait vastauksen, mutta huolesi lisääntyi Iin verotulojen vähyydestä.
        Olipa hyvä, että hokasit, mistä Iin kunnan älijäämä johtuu.
        Hyvää jatkoa vaan sinullekkin Tyykiluodosta juuresi omaava.
        PS. 237 vuotta sitten oli Keminmaassa pieni pelto ja pellolla lato. Sieltä isoisäni isä sai alkunsa.


    • Anonyymi

      Voi luoja miten typerää ja sisäsiittoista touhua .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe