80- 90 luvun jenkkiin tarkoitus vaihtaa lattia ja kölipuut. Lattia tulee koivuvanerista, mutta pohdin mistä puusta köli kannataa rakentaa. Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella.
Vastaukset 17
- Anonyymi
Köli, eikö sulla ole liukuva tuo vene, ei kait niissä ole muuta, kuin kuitua ja hartsia ja pitkittäiset vedot näillä uusilla, mutta köli?
Miten olisi nämä modernit https://kevra.fi/tuotteet/ydinaineet/- Anonyymi
Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl
Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.
Halvinta puuta vaan palkin "muotiksi". Näkeehän sen siitäkin että edelliset on kestäneet 30-40 vuotta. Nyt kun tekee samanlaiset kun tehtaalla aikoinaan niin ei tarvi enää uudestaan tehdä.
Tai mistä sitä tietää jos joku vuonna 2060 päättää vielä tekohengittää tuon saman veneen. Aloittajaa se tuskin sitten enää koskee.
- Anonyymi
Jos kerran oikeasti pyydät neuvoa ongelmaasi niin eikö kannattaisi kertoa veneen merkki ja malli jotta olisi helpompi ymmärtää ongelman laatu. Nyt kölinrakennuspuuhasi kyllä herättivät pelkästään ihmetystä.
- Anonyymi
Tarkoitat ilmeisesti runkopalkkeja. Jos nuo ovat uusilla tuon ikäisellä veneellä on ilmeisesti kyseessä joku jenkkivene, tai kyseessä mittava karille ajon vaurio. Palkit toimivat muotteina laminoinnissa runkoon vahvikkeita. Jos ovat lahonneet eli vesi mennyt palkkien sisään, on tosi iso homma. Vain harrastelijan kannatta ajan kuluksi noin isoon korjaukseen ryhtyä. Taas olisi helpottanut, jos olisit kertonut heti alussa mikä vene ja malli.
- Anonyymi
Niin ne puupalkit eivät saisi olla jäykisteitä , vaan ikäänkuin muotteina.
Ts ihan sama vaikka ne lahoavat, kuidutuksen pitäisi säilyttää jäykkyys.
Vrt epäorgaaniset materiaalit. - Anonyymi
Kölipuu ja kalarautakin kannattaa tehdä rautapuusta. Tuolla suunnilleen ziljoona vaihtoehtoa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ironwood - Anonyymi
Kysyit :"Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella."
Vastaus on ei tartu. Lasikuitu ei tartu mihinkään muuhun kuin hartsiin (tai liimaan). Puu ei kuulu kumpaakaan kategoriaan joten lasikuitu ei tartu!
Asialla ei tosin ole mitään väliä, koska aika moni hartsi tarttuu oikein hyvin sekä lasikuituus, kyllästämättömään puuhun, että kyllästettyyn puuhun. Useimmat hartsit eivät tartu (ainakaan riittäävän hyvin) öljyttyyn puuhun, mutta poikkeuksiakin saattaa olla riippuen öljystä.
Kannattaa siis olla tarkkana eikä sotkea öljyä ja kyllästettä keskenään. Tehtaalla Suomessa painekyllästetty mänty ei sisällä tarttuvuutta heikentävää öljyä, joten sen materialin suhteen mitään ongelmaa tarttuvuudessa ei ole. Huomioi kuitenkin että painekyllästyksessä kylläste jää noin 3 mm kerrokseen puun pinnasta. Joten sahatessasi painekyllästettyä puuta lyhyemmäksi sahauspinnassa on paljon täysin kyllästämätöntä puuta, joka pitää ihan itse kyllästää jos haluaa kauttaaltaan lahonsuojatun lopputuloksen kyseiselle puuvalmisteelle. Vesiliukoiset kyllästeet ovat tarkoitukseen sopivimpia.
Muista kuivata puu kyllästyksen jälkee ennen hartsilla käsittelyä ja varaa kuivumiseen riittävästi aikaa! - Anonyymi
Ei veneessä ole lattiaa. Varmaan joku muu rakennelma kyseessä, esim. Kelluva paskahuussi
- Anonyymi
Kyllä Viking Expressissä on tanssilattia. Ainakin tiskijukka väitti niin kun veneessä (=boat) viimeksi kävin.
- Anonyymi
Tanssilattia on varmaan rakennettu laivan kannelle. Veneessä sen joutuu rakentamaan välipohja päälle tai kannelle. 😄😄😄
- Anonyymi
WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.
Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.
Varmaan sama baari, jossa tarjosin tytölle Springlessiä mutta hän vastasi " ei vaan tubeless" ...
- Anonyymi
Köli kannattaa valaa lyijystä. Laita laminaatti lattia. Huomattavasti kestävämpi kuin parketti ja edullisempi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731203
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔801084Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241055Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126930Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6888- 59829
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.72701Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132672Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50652Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80622- 48537
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90520- 25512
- 36485
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11480- 109460
- 43457
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää38425- 18403
On kyllä tosi surullista
jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais68397