Kölipuun materiaali

Anonyymi

80- 90 luvun jenkkiin tarkoitus vaihtaa lattia ja kölipuut. Lattia tulee koivuvanerista, mutta pohdin mistä puusta köli kannataa rakentaa. Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella.

17

1244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köli, eikö sulla ole liukuva tuo vene, ei kait niissä ole muuta, kuin kuitua ja hartsia ja pitkittäiset vedot näillä uusilla, mutta köli?
      Miten olisi nämä modernit https://kevra.fi/tuotteet/ydinaineet/

      • Anonyymi

        Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl

        Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.

        Halvinta puuta vaan palkin "muotiksi". Näkeehän sen siitäkin että edelliset on kestäneet 30-40 vuotta. Nyt kun tekee samanlaiset kun tehtaalla aikoinaan niin ei tarvi enää uudestaan tehdä.
        Tai mistä sitä tietää jos joku vuonna 2060 päättää vielä tekohengittää tuon saman veneen. Aloittajaa se tuskin sitten enää koskee.


    • Anonyymi

      Jos kerran oikeasti pyydät neuvoa ongelmaasi niin eikö kannattaisi kertoa veneen merkki ja malli jotta olisi helpompi ymmärtää ongelman laatu. Nyt kölinrakennuspuuhasi kyllä herättivät pelkästään ihmetystä.

      • Jos ei ole venettä ei voi kertoa sen malliakaan !


    • Anonyymi

      Tarkoitat ilmeisesti runkopalkkeja. Jos nuo ovat uusilla tuon ikäisellä veneellä on ilmeisesti kyseessä joku jenkkivene, tai kyseessä mittava karille ajon vaurio. Palkit toimivat muotteina laminoinnissa runkoon vahvikkeita. Jos ovat lahonneet eli vesi mennyt palkkien sisään, on tosi iso homma. Vain harrastelijan kannatta ajan kuluksi noin isoon korjaukseen ryhtyä. Taas olisi helpottanut, jos olisit kertonut heti alussa mikä vene ja malli.

    • Anonyymi

      Niin ne puupalkit eivät saisi olla jäykisteitä , vaan ikäänkuin muotteina.
      Ts ihan sama vaikka ne lahoavat, kuidutuksen pitäisi säilyttää jäykkyys.
      Vrt epäorgaaniset materiaalit.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kysyit :"Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella."

      Vastaus on ei tartu. Lasikuitu ei tartu mihinkään muuhun kuin hartsiin (tai liimaan). Puu ei kuulu kumpaakaan kategoriaan joten lasikuitu ei tartu!
      Asialla ei tosin ole mitään väliä, koska aika moni hartsi tarttuu oikein hyvin sekä lasikuituus, kyllästämättömään puuhun, että kyllästettyyn puuhun. Useimmat hartsit eivät tartu (ainakaan riittäävän hyvin) öljyttyyn puuhun, mutta poikkeuksiakin saattaa olla riippuen öljystä.
      Kannattaa siis olla tarkkana eikä sotkea öljyä ja kyllästettä keskenään. Tehtaalla Suomessa painekyllästetty mänty ei sisällä tarttuvuutta heikentävää öljyä, joten sen materialin suhteen mitään ongelmaa tarttuvuudessa ei ole. Huomioi kuitenkin että painekyllästyksessä kylläste jää noin 3 mm kerrokseen puun pinnasta. Joten sahatessasi painekyllästettyä puuta lyhyemmäksi sahauspinnassa on paljon täysin kyllästämätöntä puuta, joka pitää ihan itse kyllästää jos haluaa kauttaaltaan lahonsuojatun lopputuloksen kyseiselle puuvalmisteelle. Vesiliukoiset kyllästeet ovat tarkoitukseen sopivimpia.
      Muista kuivata puu kyllästyksen jälkee ennen hartsilla käsittelyä ja varaa kuivumiseen riittävästi aikaa!

    • Anonyymi

      Ei veneessä ole lattiaa. Varmaan joku muu rakennelma kyseessä, esim. Kelluva paskahuussi

      • Anonyymi

        Kyllä Viking Expressissä on tanssilattia. Ainakin tiskijukka väitti niin kun veneessä (=boat) viimeksi kävin.


    • Anonyymi

      Tanssilattia on varmaan rakennettu laivan kannelle. Veneessä sen joutuu rakentamaan välipohja päälle tai kannelle. 😄😄😄

      • Anonyymi

        WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.

        Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.

        Varmaan sama baari, jossa tarjosin tytölle Springlessiä mutta hän vastasi " ei vaan tubeless" ...


    • Anonyymi

      Köli kannattaa valaa lyijystä. Laita laminaatti lattia. Huomattavasti kestävämpi kuin parketti ja edullisempi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina Aitolehti poseeraa rakkaansa kanssa - Somessa kuitti:"Oletko lainannut Haaviston Antoniota?"

      Hmmm, onhan noissa miehissä yhdennäköisyyttä täytyy myöntää… Vai mitä mieltä sinä olet? Lue lisää ja katso kuvat: http
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      2075
    2. Miksi itsenäisyyspäivää vietetään...

      ...kun itsenäisyys menetettiin 4.4.2023 kun meidät liitettiin NATOon? Päätäntävaltamme siittettiin UsaNatolle tuona suru
      Maailman menoa
      397
      1153
    3. No joko susta on nainen tullut johtaja

      Kun sä olet opiskellut niin paljon, ja olet niin terävä?
      Ikävä
      74
      1015
    4. En ole kiinnostunut sinusta ikävä

      Ikämies, olet ilmaa luuseri olet.
      Ikävä
      67
      871
    5. Hyvästi, vaalea nainen

      Edelleen pyörit päivittäin mielessäni. Mitä teitkään minulle. Niin tuttu, vaikka tutkimaton. Kaipuu ja polttava tunne si
      Ikävä
      35
      781
    6. Lempinimi kaivatulle

      Minkä lempinimen olet antanut ikäväsi kohteelle mielessäsi häntä ikövöidessä? Hän kulkee aatteissa mukana lempinimellä
      Ikävä
      36
      778
    7. Pystytkö puhumaan seksistä?

      Tai onko se maailman luonnollisin ja parhaimmillaan kauneimpiakin asioita mistä et pysty puhumaan kokematta seksuaalista
      Sinkut
      107
      748
    8. Olenko tehnyt sulle jotain

      Ikävää?
      Ikävä
      23
      677
    9. Oikeastaan rakastuneena

      On mukava olla😇 Niin huumaava olo. Olo varmaan niin, kuin maanisilla.. yhtään pysy paikalla, ajatus ei liiku, mihinkään
      Ikävä
      52
      668
    10. Martinan ruukavalio

      Voi hyvää päivää taas, mitä tekstiä picukissa. -ohjeilla, jotka voita vaikka lopun ikää. -kesto 6viikkoa, voit kuin jatk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      666
    Aihe