Kölipuun materiaali

Anonyymi

80- 90 luvun jenkkiin tarkoitus vaihtaa lattia ja kölipuut. Lattia tulee koivuvanerista, mutta pohdin mistä puusta köli kannataa rakentaa. Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella.

17

1981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köli, eikö sulla ole liukuva tuo vene, ei kait niissä ole muuta, kuin kuitua ja hartsia ja pitkittäiset vedot näillä uusilla, mutta köli?
      Miten olisi nämä modernit https://kevra.fi/tuotteet/ydinaineet/

      • Anonyymi

        Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl

        Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.

        Halvinta puuta vaan palkin "muotiksi". Näkeehän sen siitäkin että edelliset on kestäneet 30-40 vuotta. Nyt kun tekee samanlaiset kun tehtaalla aikoinaan niin ei tarvi enää uudestaan tehdä.
        Tai mistä sitä tietää jos joku vuonna 2060 päättää vielä tekohengittää tuon saman veneen. Aloittajaa se tuskin sitten enää koskee.


    • Anonyymi

      Jos kerran oikeasti pyydät neuvoa ongelmaasi niin eikö kannattaisi kertoa veneen merkki ja malli jotta olisi helpompi ymmärtää ongelman laatu. Nyt kölinrakennuspuuhasi kyllä herättivät pelkästään ihmetystä.

      • Jos ei ole venettä ei voi kertoa sen malliakaan !


    • Anonyymi

      Tarkoitat ilmeisesti runkopalkkeja. Jos nuo ovat uusilla tuon ikäisellä veneellä on ilmeisesti kyseessä joku jenkkivene, tai kyseessä mittava karille ajon vaurio. Palkit toimivat muotteina laminoinnissa runkoon vahvikkeita. Jos ovat lahonneet eli vesi mennyt palkkien sisään, on tosi iso homma. Vain harrastelijan kannatta ajan kuluksi noin isoon korjaukseen ryhtyä. Taas olisi helpottanut, jos olisit kertonut heti alussa mikä vene ja malli.

    • Anonyymi

      Niin ne puupalkit eivät saisi olla jäykisteitä , vaan ikäänkuin muotteina.
      Ts ihan sama vaikka ne lahoavat, kuidutuksen pitäisi säilyttää jäykkyys.
      Vrt epäorgaaniset materiaalit.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kysyit :"Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella."

      Vastaus on ei tartu. Lasikuitu ei tartu mihinkään muuhun kuin hartsiin (tai liimaan). Puu ei kuulu kumpaakaan kategoriaan joten lasikuitu ei tartu!
      Asialla ei tosin ole mitään väliä, koska aika moni hartsi tarttuu oikein hyvin sekä lasikuituus, kyllästämättömään puuhun, että kyllästettyyn puuhun. Useimmat hartsit eivät tartu (ainakaan riittäävän hyvin) öljyttyyn puuhun, mutta poikkeuksiakin saattaa olla riippuen öljystä.
      Kannattaa siis olla tarkkana eikä sotkea öljyä ja kyllästettä keskenään. Tehtaalla Suomessa painekyllästetty mänty ei sisällä tarttuvuutta heikentävää öljyä, joten sen materialin suhteen mitään ongelmaa tarttuvuudessa ei ole. Huomioi kuitenkin että painekyllästyksessä kylläste jää noin 3 mm kerrokseen puun pinnasta. Joten sahatessasi painekyllästettyä puuta lyhyemmäksi sahauspinnassa on paljon täysin kyllästämätöntä puuta, joka pitää ihan itse kyllästää jos haluaa kauttaaltaan lahonsuojatun lopputuloksen kyseiselle puuvalmisteelle. Vesiliukoiset kyllästeet ovat tarkoitukseen sopivimpia.
      Muista kuivata puu kyllästyksen jälkee ennen hartsilla käsittelyä ja varaa kuivumiseen riittävästi aikaa!

    • Anonyymi

      Ei veneessä ole lattiaa. Varmaan joku muu rakennelma kyseessä, esim. Kelluva paskahuussi

      • Anonyymi

        Kyllä Viking Expressissä on tanssilattia. Ainakin tiskijukka väitti niin kun veneessä (=boat) viimeksi kävin.


    • Anonyymi

      Tanssilattia on varmaan rakennettu laivan kannelle. Veneessä sen joutuu rakentamaan välipohja päälle tai kannelle. 😄😄😄

      • Anonyymi

        WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.

        Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.

        Varmaan sama baari, jossa tarjosin tytölle Springlessiä mutta hän vastasi " ei vaan tubeless" ...


    • Anonyymi

      Köli kannattaa valaa lyijystä. Laita laminaatti lattia. Huomattavasti kestävämpi kuin parketti ja edullisempi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      10
      3899
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      233
      3789
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2334
    4. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      41
      1763
    5. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1643
    6. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1387
    7. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1265
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      11
      1251
    9. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      51
      1104
    10. LIEKSA - LUOVUIN JUORUILUSTA NÄIN SIINÄ KÄVI, KARU TOTUUS ÄÄNESTÄJÄN KOVA KOHTALO

      Uusi vuosi ei olisi kukaan voinut ennustaa, maastamuuttoa ennustin, ei kuitenkaan massit riittäneet, jouduin tulemaan K
      Lieksa
      66
      1057
    Aihe