Kölipuun materiaali

Anonyymi

80- 90 luvun jenkkiin tarkoitus vaihtaa lattia ja kölipuut. Lattia tulee koivuvanerista, mutta pohdin mistä puusta köli kannataa rakentaa. Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella.

17

2004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köli, eikö sulla ole liukuva tuo vene, ei kait niissä ole muuta, kuin kuitua ja hartsia ja pitkittäiset vedot näillä uusilla, mutta köli?
      Miten olisi nämä modernit https://kevra.fi/tuotteet/ydinaineet/

      • Anonyymi

        Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl

        Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.

        Halvinta puuta vaan palkin "muotiksi". Näkeehän sen siitäkin että edelliset on kestäneet 30-40 vuotta. Nyt kun tekee samanlaiset kun tehtaalla aikoinaan niin ei tarvi enää uudestaan tehdä.
        Tai mistä sitä tietää jos joku vuonna 2060 päättää vielä tekohengittää tuon saman veneen. Aloittajaa se tuskin sitten enää koskee.


    • Anonyymi

      Jos kerran oikeasti pyydät neuvoa ongelmaasi niin eikö kannattaisi kertoa veneen merkki ja malli jotta olisi helpompi ymmärtää ongelman laatu. Nyt kölinrakennuspuuhasi kyllä herättivät pelkästään ihmetystä.

      • Jos ei ole venettä ei voi kertoa sen malliakaan !


    • Anonyymi

      Tarkoitat ilmeisesti runkopalkkeja. Jos nuo ovat uusilla tuon ikäisellä veneellä on ilmeisesti kyseessä joku jenkkivene, tai kyseessä mittava karille ajon vaurio. Palkit toimivat muotteina laminoinnissa runkoon vahvikkeita. Jos ovat lahonneet eli vesi mennyt palkkien sisään, on tosi iso homma. Vain harrastelijan kannatta ajan kuluksi noin isoon korjaukseen ryhtyä. Taas olisi helpottanut, jos olisit kertonut heti alussa mikä vene ja malli.

    • Anonyymi

      Niin ne puupalkit eivät saisi olla jäykisteitä , vaan ikäänkuin muotteina.
      Ts ihan sama vaikka ne lahoavat, kuidutuksen pitäisi säilyttää jäykkyys.
      Vrt epäorgaaniset materiaalit.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kysyit :"Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella."

      Vastaus on ei tartu. Lasikuitu ei tartu mihinkään muuhun kuin hartsiin (tai liimaan). Puu ei kuulu kumpaakaan kategoriaan joten lasikuitu ei tartu!
      Asialla ei tosin ole mitään väliä, koska aika moni hartsi tarttuu oikein hyvin sekä lasikuituus, kyllästämättömään puuhun, että kyllästettyyn puuhun. Useimmat hartsit eivät tartu (ainakaan riittäävän hyvin) öljyttyyn puuhun, mutta poikkeuksiakin saattaa olla riippuen öljystä.
      Kannattaa siis olla tarkkana eikä sotkea öljyä ja kyllästettä keskenään. Tehtaalla Suomessa painekyllästetty mänty ei sisällä tarttuvuutta heikentävää öljyä, joten sen materialin suhteen mitään ongelmaa tarttuvuudessa ei ole. Huomioi kuitenkin että painekyllästyksessä kylläste jää noin 3 mm kerrokseen puun pinnasta. Joten sahatessasi painekyllästettyä puuta lyhyemmäksi sahauspinnassa on paljon täysin kyllästämätöntä puuta, joka pitää ihan itse kyllästää jos haluaa kauttaaltaan lahonsuojatun lopputuloksen kyseiselle puuvalmisteelle. Vesiliukoiset kyllästeet ovat tarkoitukseen sopivimpia.
      Muista kuivata puu kyllästyksen jälkee ennen hartsilla käsittelyä ja varaa kuivumiseen riittävästi aikaa!

    • Anonyymi

      Ei veneessä ole lattiaa. Varmaan joku muu rakennelma kyseessä, esim. Kelluva paskahuussi

      • Anonyymi

        Kyllä Viking Expressissä on tanssilattia. Ainakin tiskijukka väitti niin kun veneessä (=boat) viimeksi kävin.


    • Anonyymi

      Tanssilattia on varmaan rakennettu laivan kannelle. Veneessä sen joutuu rakentamaan välipohja päälle tai kannelle. 😄😄😄

      • Anonyymi

        WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.

        Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.

        Varmaan sama baari, jossa tarjosin tytölle Springlessiä mutta hän vastasi " ei vaan tubeless" ...


    • Anonyymi

      Köli kannattaa valaa lyijystä. Laita laminaatti lattia. Huomattavasti kestävämpi kuin parketti ja edullisempi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe