Kölipuun materiaali

Anonyymi

80- 90 luvun jenkkiin tarkoitus vaihtaa lattia ja kölipuut. Lattia tulee koivuvanerista, mutta pohdin mistä puusta köli kannataa rakentaa. Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella.

17

2152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köli, eikö sulla ole liukuva tuo vene, ei kait niissä ole muuta, kuin kuitua ja hartsia ja pitkittäiset vedot näillä uusilla, mutta köli?
      Miten olisi nämä modernit https://kevra.fi/tuotteet/ydinaineet/

      • Anonyymi

        Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korjataan siis runkopuut joita veneessä 3kpl

        Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai sinne mitään puuta ole järkeä laittaa, mikä jo selviää siitä, että joudut korjaamaan. Oliko nuo laminoitu ympäri vai miten ne oli kiinni? Jotain ydinainetta ja lasikuitua. Ydinaine on lähinnä muottina palkeissa.

        Halvinta puuta vaan palkin "muotiksi". Näkeehän sen siitäkin että edelliset on kestäneet 30-40 vuotta. Nyt kun tekee samanlaiset kun tehtaalla aikoinaan niin ei tarvi enää uudestaan tehdä.
        Tai mistä sitä tietää jos joku vuonna 2060 päättää vielä tekohengittää tuon saman veneen. Aloittajaa se tuskin sitten enää koskee.


    • Anonyymi

      Jos kerran oikeasti pyydät neuvoa ongelmaasi niin eikö kannattaisi kertoa veneen merkki ja malli jotta olisi helpompi ymmärtää ongelman laatu. Nyt kölinrakennuspuuhasi kyllä herättivät pelkästään ihmetystä.

      • Jos ei ole venettä ei voi kertoa sen malliakaan !


    • Anonyymi

      Tarkoitat ilmeisesti runkopalkkeja. Jos nuo ovat uusilla tuon ikäisellä veneellä on ilmeisesti kyseessä joku jenkkivene, tai kyseessä mittava karille ajon vaurio. Palkit toimivat muotteina laminoinnissa runkoon vahvikkeita. Jos ovat lahonneet eli vesi mennyt palkkien sisään, on tosi iso homma. Vain harrastelijan kannatta ajan kuluksi noin isoon korjaukseen ryhtyä. Taas olisi helpottanut, jos olisit kertonut heti alussa mikä vene ja malli.

    • Anonyymi

      Niin ne puupalkit eivät saisi olla jäykisteitä , vaan ikäänkuin muotteina.
      Ts ihan sama vaikka ne lahoavat, kuidutuksen pitäisi säilyttää jäykkyys.
      Vrt epäorgaaniset materiaalit.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kysyit :"Tarttuuko lasikuitu kyllästettyyn puuhun vai mistä köli kannattaisi rakennella."

      Vastaus on ei tartu. Lasikuitu ei tartu mihinkään muuhun kuin hartsiin (tai liimaan). Puu ei kuulu kumpaakaan kategoriaan joten lasikuitu ei tartu!
      Asialla ei tosin ole mitään väliä, koska aika moni hartsi tarttuu oikein hyvin sekä lasikuituus, kyllästämättömään puuhun, että kyllästettyyn puuhun. Useimmat hartsit eivät tartu (ainakaan riittäävän hyvin) öljyttyyn puuhun, mutta poikkeuksiakin saattaa olla riippuen öljystä.
      Kannattaa siis olla tarkkana eikä sotkea öljyä ja kyllästettä keskenään. Tehtaalla Suomessa painekyllästetty mänty ei sisällä tarttuvuutta heikentävää öljyä, joten sen materialin suhteen mitään ongelmaa tarttuvuudessa ei ole. Huomioi kuitenkin että painekyllästyksessä kylläste jää noin 3 mm kerrokseen puun pinnasta. Joten sahatessasi painekyllästettyä puuta lyhyemmäksi sahauspinnassa on paljon täysin kyllästämätöntä puuta, joka pitää ihan itse kyllästää jos haluaa kauttaaltaan lahonsuojatun lopputuloksen kyseiselle puuvalmisteelle. Vesiliukoiset kyllästeet ovat tarkoitukseen sopivimpia.
      Muista kuivata puu kyllästyksen jälkee ennen hartsilla käsittelyä ja varaa kuivumiseen riittävästi aikaa!

    • Anonyymi

      Ei veneessä ole lattiaa. Varmaan joku muu rakennelma kyseessä, esim. Kelluva paskahuussi

      • Anonyymi

        Kyllä Viking Expressissä on tanssilattia. Ainakin tiskijukka väitti niin kun veneessä (=boat) viimeksi kävin.


    • Anonyymi

      Tanssilattia on varmaan rakennettu laivan kannelle. Veneessä sen joutuu rakentamaan välipohja päälle tai kannelle. 😄😄😄

      • Anonyymi

        WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        WC:ssäkin oli lattia. Oli siellä tosin kansiakin.

        Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdellä laivalla myivät baarissa Pringles-purkkeja. Niissäkin oli kannet.

        Varmaan sama baari, jossa tarjosin tytölle Springlessiä mutta hän vastasi " ei vaan tubeless" ...


    • Anonyymi

      Köli kannattaa valaa lyijystä. Laita laminaatti lattia. Huomattavasti kestävämpi kuin parketti ja edullisempi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3378
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1481
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe