Kitkarenkaiden hinnoissa ilmaa

Anonyymi

Kaiken järjen mukaan kitkarenkaiden pitäisi olla selvästi halvempia kuin nastarenkaiden, koska niiden valmistuksessa ei tarvita materiaalia ja työtä renkaiden nastoittamiseksi. Käytännössä kuitenkin kitkarenkaat ovat sama hintaisia kuin nastarenkaat. Miksi on näin? Miksei kitkarenkaita myydä pari kolmekymppiä halvemmalla? Vaikuttaisi varmasti siirtymään kohti nastattomia vaihtoehtoja.

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvässä kitkarenkaassa pitää olla huippusuunnittelua ja laadukkaat materiaalit kun nastat ei ole helpottamassa jääpitoa. Eniten juuri kitkarengas on kehittynyt viime vuosina ja vain liukkain ja silein jää on heikkous, mutta onneksi sellaisia kelejä ei juurikaan ole kun aina suoltaan ja hiekoitetaan kuitenkin.

      • Anonyymi

        Maaseudun soratiet ovat joskus todella vaarallisia, muutamana päivinä vuodessa. Jotain metsäautoteitä ei hiekoiteta jääkelillä lainkaan. Sen varrella voi olla kesämökkejä.

        Minunkin mökkitiellä on kaksi aika kauheaa mäkeä. Luultavasti ainoa varuste joka toimisi, olisi lumiketjut (vai onko ne nyt jääketjut). Niitä en ole saanut asennettua asennusohjeen kuvan mukaisesti. Bilteman halpaketjut sain helposti joskus rikki. Nyt olisi paremmat ketjut. Autona on takavetoinen Volvo. Tosi liukkaalla jäällä on ongelmana myös se, että tie kallistuu vahvasti ojaan päin ja mäessä on vielä mutkaakin. Melkein sanoisin, että pitäisi olla ketjut myös niissä pyörissä, jotka eivät ole vetäviä. Testatkaa jäistä metsätietä. Jos ette kävelemällä pääse ylös tietä pitkin, vaan ehkä ojanpohjaa tai metsän kautta, niin silloin on tie liukkaammillaan vuodessa.

        On aivan eri asia ajella valtateillä, koska niitä suolataan ja ne ovat usein täysin sulia.


      • Anonyymi

        Eli kitkojen hinta selittyy hienommalla kumiseoksella? Mutta eikö nastatkin tänä päivänä ole nastakitkoja lamelleineen?


    • Anonyymi

      Sellainen kuhmurainen, jo ennen piennarta pyöristyvä, kumpuileva ja kallisteleva hiekatie on varsin metka ajettava kun jäässä olevan pinnan päälle sataa vähän jäätävää tihkua. Saatetaan saavuttaa aika alhaisillakin ajonopeuksilla se raja, jossa kitkarenkainen auto ei enää voi teknisesti pysyä tiellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      123
      4401
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      156
      3727
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3486
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      135
      1780
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1582
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      18
      1228
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      20
      1202
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1150
    Aihe