Jari-Pekan henkilökunta on kysellyt tonttimaata muutamalta maanomistajalta valtatien varresta.
Myykää ihmeessä, saadaan huolto-asema ja ruokapaikka kun ei tästä PKO:n porukasta ole mihinkään.
Paikkahan on mitä mainion itä-länsi sekä pohjois-etelä liikenne kulkee tuota tietä pitkin.
Myykää ihmeessä, saadaan huolto-asema ja ruokapaikka kun ei tästä PKO:n porukasta ole mihinkään.
Paikkahan on mitä mainion itä-länsi sekä pohjois-etelä liikenne kulkee tuota tietä pitkin.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Samaa itsekkin kuulin piti olla hys. hys. asian suhteen. Ei Sitten tainnut ollakkaan hyshys asiaa. Onko kaupat tehty?
Varmaan huoltoasema nykyisin onnistuisikin, kun Jukolan jengi ei ole enää jarruttelemassa. Esson osti yrittäjäperheen käsistä kylmilleen aikoinaan, että sai monopoliaseman polttoaineen myyntiin ja se kyllä näkyi korkeana hintana.
Kutostiellä on kyllä pohjoiseen ajaessa pitkä matka kolinportin jälkeen seuraavalle liikenneasemalle. Ja autojen sähköistyksen myötä liikenneasemia täytyy olla entistäkin tiheämpään. Ehkä jari-pekalla on hoksattu tämä. Nurmeksen abc on jo turhan paljon sivussa.
saatais uusi kokoontumispaikka jos laitettaisi kylän akat ja ukot järjestykseen kenellä parhaimmat juorut sais ilmaisen kahvin ovelle vois olla ulos heittäjä joka potkasis perseelle joka ei uutta puheen aihetta toisi tullessaan.
Esso oli hyvällä paikalla valtatien varrella, joka samalla vetäisi tankkaajia asioimaan myös kylällä.
ei ole hyvä
Kuulin huhun että tästä on jo tämän huhun perusteella kirjattu varmuuden vuoksi valitus.
PKO valittaa
No, Miksi valittaisi? itse totesivat kannattamattomaksi.
Tässä on huomionarvoista että lähellä on isoa sähköä. Ei autoja tulevaisuudessa bensalla ja diisselillöä tankata vaan sähköllä, ja latauksen valmistuessa väki syö ruokaa.
Nurmeksessa ja juuassa tätä infraa ei ole.
Eikä kajaanissa....
Täysin turha, kohta kaikki ajaa tesloilla!
Tesloilla ei ajele kuin mainoksilla aivopesty porukka, täyssähköautot ei ole tänne syrjäseutujen pitkille matkoille järkevä kulkuneuvo.
Sähkö-autot yleistyy valtavaa vauhtia haluttiinme niitä tänne syrjäseudulle vaiko ei.
Ja kyllä ne pitää ladata sen 200-300km:n välein ja Valtimo on juuri oikella paikalla kun katsoo liikenneasemien karttaa.
Muistakaahan sinne Valtimolle sähköautojen tankkauspaikalle tehdä myös hotelliravintola, kun autoilijat jonottaa latausvuoroa. Ajankuluksi pitäisi myös syödä ja lomien aikaan kun on pitkät jonot, niin hyvä olisi myös yöpyä. Pensat ja dieselithän lorauttaa nopeasti tankkiin ja eikun menoksi.
Muistatte kai että jos tulee Jari-Pekka ei tule olutta, tupakkaa ja pornolehtiä
myyntiin kun ovat kiihkouskovaisia.
Nytpä ei tarvitse telkkaria komerossa piilossa pitää ja salaa katsella, kun lupamaksu menee verona, hyvä juttu.
Ei tule kaljaa ei, vaan jospa tulisi maukasta ruokaa niin lihotaan kaikki leppoisiksi.
Valtimon huoltoasema ajattelu on turhaa, Jukola aloitti kylän tyhjennyksen aikoinaan, joten nyt on myöhäistä, kun vellit on housussa.
Joko Valtimolla on syntynyt polttoaineen hinnoissa kilpailua, vai onko edelleen yksi asema.
Kepu tappaa senkin aseman