Hei olen 19-v poika lahdesta ja haluaisin tänä jouluna 2021 joulukuussa löytää apua tarvitsevaa vähä varaista perhettä ja tuoda henkilökohtaisesti itse heille joulu kinkun ja muuta joulun aiheista annettavaa. Mutta ongelma on siinä että en itse tiedä ketään vähän varaista perhettä, jota voisin tässä tilanteessa avustaa. Joten olisko kellään tiedossa Lahden alueella asuvaa vähän varsista perhettä jolle voisin lahjoittaa joululahjan?
Joulu apu vähävaraiselle!!!
7
983
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös siellä ole niitä matuja, Hennalassa? Nehän ovat kertomansa mukaan lähteneet pakoon hirveitä olosuhteita kuka mistäkin. Kunnon kinkku ja mitä paksummalla läskillä sitä parempi, olisi näille onnettomille suorastaan Allahin lahja ja siunaus. Et kai sitä heiltä henno riistää pois?
- Anonyymi
Hieno ajatus, oikeasti :)
Itselläni ei tule perheitä mieleen, mutta tulin sanomaan että olet hyvä ihminen. - Anonyymi
Minä en vähävaraisia perheitä tunne, mutta niitä löytyy ympäri suomen esimerkiksi täältä:
https://jouluapua.fi/kartta/
Tuolla kartalla näkyy siis kaikki perheet jotka apua tarvitsisivat/haluaisivat ja kun klikkaa perheen "kuvaketta" niin siinä tietoa perheestä ja tietojen alapuolella tietoja miten voit auttaa perhettä.
Osoitteen tai kaupungin voi myös laittaa, jotta saa vain tietyltä alueelta perheet.
Ehkä epäselvästi selitetty, mutta kaipa selviät itsekin fiksuna nuorena miehenä :)
Tähän loppuun vielä sanon niin kuin yksi edellinen, olet hyvä ihminen ja ajatuksesi on aivan ihana.- Anonyymi
Lisään vielä edelliseen pitkään viestiini, että tietojen lomassa lukee myös mitä perhe toivoisi esim. joululahjaksi ja mitä heille jo annetaan niistä mitä on toivottu, eli asian kohdalla joka ollaan antamassa perheelle, lukee luvattu.
- Anonyymi
Seurakunnastakin voi kysyä, tosin sitä en tiedä voivatko sieltä antaa tietoja kenellekään vai pitääkö lahjoitus hoitaa heidän kautta.
- Anonyymi
jokaisessa kunnassa on sosiaalitoimi. Heillä on tieto oman kuntansa avuntarvitsijoista. myös niistä vähävaraisista perheistä.
- Anonyymi
Oletko löytänyt vielä perhettä? Voisin kertoa meistä jos vielä mahdollisuus💖
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1566384Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto745286Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213320Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1262550Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712306Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12068Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191506- 821235