Kattelin sääennustetta. -5C ennustetta pukkaa ensiviikolla. Jokohan pitäs paatti nostaa sunnuntaina pois. Sitä -5 astetta piisaa koko ensi viikon. Joskus ajelin kyllä muutaman millin jäässä mutta ei enää jaksaisi vaan pitäsköhän maihin jo..
Milloin jäätyy, keski suomi. Joko 21.11. pitää ottaa veneet pois?
2
91
Vastaukset
- Anonyymi
Koska noin anelevasti kyselet, niin päätin vastata.
Minulla on sellainen näkemys tässä asiassa, että teen syystyöt vielä kun paikat ovat sulia, eikä sormia palele pressun vedossa.
Ymmärrän kyllä, että jotkut haluavat olla vesillä viime hetkeen, mutta siitä joutuu kyllä jonkun verran sitten myös kärsimään.
Kannet ovat huurasta tai jopa lumesta liukkaita, köydet jäässä, moottorin huuhtelu ja glykolin sisään ajo on pakkasessa melkoista taiteilemista.
Toisin sanoen minun vastaukseni on, että tee ne hommat ennen pakkasia.- Anonyymi
Paljon riippuu myös nostotavasta ja veneestä. Trailerilla jäisestä luiskasta nosto voi olla haastavaa vaikka olisikin autossa neliveto. Pesut ja muut huoltotyöt on kyllä huomattavasti hauskempi tehdä plussakelillä. Lisäksi kannattaa huomioida että veneessä voi olla vettä eri paikoissa jonka oli hyvä haihtua ennen pakkasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334169Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122634Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412382Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436- 481179
- 781087
- 59963
- 45946
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921