on vallannut sairaalapaikat
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008414999.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008414999.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 34 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 97
Vanhimmat
Ku+rokottamaton+hoitaja+tartuttaa+10+hoivalaitoksen+vanhusta,+joille+ei+ole+enää+tilaa+sairaalassa,+kun+rokottamattomat+vie+70+%+paikoista,+miten+priorisoidaan,
kuka+pääsee+hoitoon+?
Tuo priosisointi on varmaan yksilökohtaista, jos siihen joudutaan.
Eli faktojen pohjalta katsotaan, kuka todennäköisemmin selviää ja kuka todennäköisesti menehtyy joka tapauksessa.
Viisasten kiveähän tässä asiassa ei ole kenelläkään, eikä tule.
Voidaan ajatella, että nyt jo, kun kiireettömiä leikkauksia joudutaan siirtämään, voi johtaa siihen, että tilanne pahenee joidenkin kohdalla, eikä apu enää tavoitakaan.
Olisi erittäin tärkeää, että kaikki joilla ei ole lääketieteellistä syytä, ottaisivat rokotteen.
Olen+aina+tykännyt+minulla+olevan+melko+hyvä+matikkapää,+ainakin+koulun+matikan+numeroista+päätellen.
Nyt+olen+kuitenkin+vähän+suu+ammollaan,+kun+Suomessa+näkyy+olevan+noin+11+000+sairaalapaikkaa+(ollut+ainakin+vuonna+2020)+ja+toisaalta+sanovat,+että+sairaalassa+oli+perjantaina+yhteensä+277+koronapotilasta.
Vaikka+ne+kaikki+olisivat+rokottamattomia,+niin+ei+ne+minun+laskupääni+mukaan+täytä+70%+sairaalapaikoista.
Selittäkää+nyt+viisaammat.
"""Olisi erittäin tärkeää, että kaikki joilla ei ole lääketieteellistä syytä, ottaisivat rokotteen."""
Sitähän ne täälläkin tähdentävät nonstoppina ja joka tiedotustilaisuudessa.
Vaan mistäs sellaisen rokotuksen saa vaikka haluaisikin? Joku justiin eilen facella kysyi, että mistä tässä kunnassa saisi covid-rokotteen. Ei nähtävästi mistään. Monet ovat viikonkin yrittäneet päästä linjoille tilatakseen ajan, turhaan. Sitten jokun oli päässyt terkkariin asti ja saanut tietää, ettei ennen joulua ainakaan ole yhtään vapaata aikaa.
Kaupunkiin asti jos menee ja tarkenee seisoa Medborgarplatsenilla pakkasessa jonottamassa neljäkin tuntia drop-in, niin saattaa onnistua, jos hyvin sattuu, saamaan ennenkuin laitetaan nenän edestä luukku kiinni.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/G35l99/kaos-med-tredje-dosen--koar-ute-i-kylan-i-timmar
Ei pelkkä tartunta tarvitse sairaalapaikkaa!
Josko se tarkoittaakin sitä, että näille koronapotilaille varatuista paikoista täyttävät.
Sairauksia on muitakin, mitkä vaatii sairaalahoitoa ja ei kai nyt ole tarkoitus, että nuo 11000 paikkkaa menisi koronapotilaille.
En tiedä, voin olla väärässäkin.
No johan siellä on kaaosta kerrakseen. Katsoin tuota linkkiäsi.
Mistä nuo tuommoiset luvut sait, jotka edellisessä kommentissasi ovat.
Kylläpähän+se+tarkoitti+sitä,+että+kaikista+sairaaloitten+koronapotilaista+on+silloin+ollut+70%+rokottamattomia.+Ja+siinä+laskussaha+niistä+on+ollut+30%+rokotettuja.
Tuo+vain+vetoaa+paremmin+rokottamattomia+vihaavaan+ja+otsikoihin+sokeasti+luottavaan+yleisöön,+kun+annetaan+ymmärtää+rokottamattomien+vievän+70%+kaikista+sairaalapaikoista.
Meillä+ne+luvut+olivat+melkein+fifti-fifti+viime+viikolla,+elikkä+43%+ja+57%+rokotettujen+ja+rokottamattomien+koronapotilaitten+välillä.
Suomen sairaalapaikkojen määrän vuonna 2020 löysin googlaamalla.
Sairaalassa olevien kokonaismäärän 19.11 277 henkilöä (tänään 322) täältä
https://www.koronatilastot.fi/fi/sairaala/
Ei siis tänään, vaan 22.11 näkyy olleen se 322 sairaalassa.
Nythän onkin jo 23.11, kun tarkemmin tiirasin tuohon tietsikan alareunaan.
𝗝𝗼𝗻𝗼𝘁𝘁𝗶𝘃𝗮𝘁 𝘁𝘂𝗻𝘁𝗲𝗷𝗮 𝗸𝘆𝗹𝗺𝗮̈𝘀𝘀𝗮̈.
𝗼𝗹𝗶𝗽𝗮 𝗵𝘂𝗼𝗻𝗼 𝘃𝗮𝗹𝗼𝗸𝘂𝘃𝗮𝗮𝗷𝗮 𝗸𝘂𝗻 𝗲𝗶 𝗼𝗻𝗻𝗶𝘀𝘁𝘂𝗻𝘂𝘁 𝘀𝗮𝗮𝗺𝗮𝗮𝗻 𝗸𝘂𝘃𝗮𝗮 𝘁𝗶𝗹𝗮𝗻𝘁𝗲𝗲𝘀𝘁𝗮.
"Olen aina tykännyt minulla olevan melko hyvä matikkapää,"
No tuliko kymppejä matikasta. Meidän jälkeläisillä oli monet vuodet , juuri skannasin torkkarit.
Voi olla että on 11 000 sairaalapaikka ja 428 tehohoitopaikkaa,
Tehohoitajia ei ole 3 vuorossa joka paikkaan, se on vaativa homma. (vaimo oli osastonhoitaja, nyt 82v. tarviin minun hoitoa, olen omaishoitaja)
Aina pitää olla tehohoito sänky tai sänkyjä vapaana kolarin varalta , ei niitä voi tarvittaessa tyhjentää.
Aina pitää olla myös tehohoitosänkyjä vapaana vaativan leikkauksen aikana. Vaativia leikkauksia on 1 sairaalassa yli 10 päivässä, niistä voi 2-5 tarvita paikan vaikka vaan 6-12 tunniksi.
Jos 50 tehohoitopaikkaa on kuin vakituiseen korona potilailla se on hurja määrä.
Sitten tiedätte kun sairastutte, vaikka kuten naapuri. Peräsuolen ulospullistuma tms. oli kipeä ei paljoa voinut kuin maata. Odotti leikkausta 9-10 viikkoa. Lääkäri sanoi että se ei tapa eikä pahene, eikä aiheuta mm. syöpää. ei ole siten kiireellinen.
Yksityisellä puolella olisi maksanut 5-8000 e eikä sielläkään olisi päässyt useaan viikkoon.
Niin, kun sairastuu, sitten vasta tietää hoitojonoista.
monet sydänpotilaatkin joutuu odottelemaan viikkoja, kuvauksiin, heidän tilansa hieman heikkeneekin sinä aikana. Kaverini ei voi kuin istua ja kävellä sisällä, kun odottelee johonkin erikoikuvaukseen. Ei saa ottaa astiaa tiskikoneesta, ei saa nostaa käsiään ja ottaa astiaa kuivauskaapista. Ei saa tehdä mitään.
Ja molempien sairaus tuli aivan terveestä samana päivänä.
Ensihoitoon pääsivät, mutta ei jatkoon. Ovat molemmat alta 55v ja työssä , nyt lomalla kuukausia.
Niin tämä tilannehan on ollut jo 10- vuotta.
Käsittämätöntä, että toiset ylpeilevät matkoillaan ja tapaamisillaan
vaikka asiantuntijat kuuluttavat suureen ääneen miten virus
vaihtaa omistajaa. Tiedottamisesta ei ole puutetta.
Eläkeläiset jos ketkä voivat pysyä mökeissään, sillä useimpien
nuorten ja työikäisten on pakko liikkua, jotta yhteiskunta pyörisi.
Unohdatte itsekkyydessänne, että lasten ja nuorten tulevaisuudesta
on kysymys.
Kahden kerroksen väkeä olemme, jotkut ovat salonkikelpoisia ja loput ovat rahvasta.
Näin on .
Kuka tietää, sinäkö, että eläkeläiset täyttäisivät lentokoneet, junat, bussit, laivat, ravintolat ja syrjäkylien kuppilat ja vain matkustusinnollaan?
Olen yli 80v, en tunne olevani esimerkkiisi lukeutuva, koska pysyttelen kotona.
Rokotetut ovat sairastuneet naapurustossani, minä en, vaikka en ole piikillä käynyt!
Toivottavasti kykenen edelleenkin elämään omassa mökissäni ilman että joku tuo minulle Covid-19 viruksen tuliaisinaan. EI voi tuoda, koska ei käy mökissäni!
Enkä vie keneelläkkään vaikka keuhkotautia, eihän kukaan tiedä onko se minulla, mutta ei tartu lapset eikä v a n h u k s e t.
Perjantain jälkeen kuollut 9 ihmistä koronaan.
Rokotevastaisille karmeaa aikaa.
Miksi ihmeessä?
Ei rokottamattomilla ole mitään hätää, jos ette mene tauti tartuttamaan, Rokotettukin voi kantaa tautia, ne ovat nuo virukset hyviä piiloutumaan vaikka sormenväliin.
Sairaalapaikat eivät ole mistään loppuneet.
leikkaushoitoja siirrettiin heti pandemian alettua, vaikka täälläkään sairaalassa ei ollut yhtään potilasta koronassa. Siirtoja tehdään.... varalta, ja moni leikattava potilas olisi enemmän sairaalapaikan ja leikkauksen tarpeessa kuin se, vielä olematon koronapotilas, jolle paikkaa pidetään kaiken varalta tyhjänä!
70 on kuollut kahden viikon aikana koronaan.
Suurin osa rokottamattomia.
Suurin osa?
Mikä luku, ja miksi. Aina ihmisiä on kuollut, ilman koronaakin, miksi kuolemasta on tullut joku peikko jota pitää pelätä.
Täälläkin palstoilla joku puhuu odottavansa kuolemaa, kun on niin kipee ja niin yksinäinen.
Korona tappaa, mutta niin tappavat muutkin taudit.
Ei ole puhuttu, kuinka moni kuoli kahden viikon aikana syöpään, sai sydänkohtaukseen, tai keuhkokuumeeseen! Vois olla luvut suurempia.
Ei tehdä kärpäsestä härkää. 5 miljoonasta 70 on kuin kärpäsen paska ikkunassa.
Äläpäs rokottamaton yritä mitätöidä asioita.
Onhan se katastrofaalista, että esim sydän- ja syöpäpotilaitten
leikkaukset, tutkimukset ja hoidot lykkääntyvät sen takia,
että jotkut harhaluulojensa vallassa olevat puupäät eivät ota rokotetta.
Rokotetut ovat tehneet kaikkensa suojautuakseen ja suojatakseen muita.
Rokottamaton ei tee mitään. Ei välitä mistään.
Kerroinko olevani rokottamaton.
Se kolmas silmäsi ei voi nähdä, se vain h..see!
Rokottamattomien ajattelu on yksinkertaista ja välinpitämätöntä. Tehohoitopaikkoja täytyy olla muillekin niitä äkillisesti tarvitseville.
Rokottamaton välittää sinusta, vapaudesta, totuudesta , oikeuksista ja elämästä.
Tämä gmo- rokottamaton nauttii jopa turvallisista testatuista rokotteita.
En vaan hyväksy ylikansoittumisen estämiseen suunniteltua globaalia ihmiskoetta, mikä globaalilla yhdenmedian pelkokamppanjalla markkinoidaan.
Tänään luin artikkelin suomalaisesta terveydenhoitajasta, joka oli joutunut ottamaan rokotukset mieheltään salaa, koska tämä on vakuuttunut rokotuksen vahingollisuudesta.
Hän kielsi työkseen koronapotilaita hoitavaa vaimoaan ottamasta rokotusta. Nyt se on miehelle selvinnyt, ja suhde päättyi siihen.
Fanaattisuus on järjenvastaista.
Olikohan mies jonkun uskontokunnan edustaja, esim. lestaatti...
1088 uutta todettua tartuntaa. Eilisestä 5 koronakuolemaa lisää.
Lapsi sairastuu vakavasti vain erittäin harvoin, mutta esimerkiksi isovanhempien tapaamisessa jokaisen perheen täytyy tehdä oma arvio. Onhan toki niinkin, että isovanhempien ikäluokissa iso osa on saanut jo kolmannenkin rokoteannoksen.
Virus+ei+välitä+siitä,+löytyykö+kännykästä+tai+lompakosta+koronapassi+vai+ei.+Virus+kun+voi+tarttua+rokotuksista+huolimatta.+Rokotukset+kun+eivät+anna+100+%+suojaa.
Kuljetko+kaatosateessa+ilman+sateenvarjoa,+koska+se+ei+kuitenkaan++100%+sti++suojaa+kastumiselta?
Viimeisten+tietojen+mukaan+sairaalahoidossa+olevista+koronapotilaista+n.+70%+on+rokottamattomia.
Luitko+artikkelin,+jossa+kuvailtiin,+mitä+tehohoidossa+tapahtuu?+Eli+potilas+nukutetaan+ja+kiinnitetään+hengityskoneeseen,+välillä+hänet+käännetään+vatsalleen,+jolloin+hänen+kasvonsa+ja+kaulansa+saattavat+pahasti+hiertyä+vuodevaatteista.+
Keuhkojen+toimintahäiriö+voi+jäädä+pysyväksi,+vaikka+potilas+parantuisikin+taudista.
Rokotetulla+on+pienempi+vaara+joutua+tähän+tilanteeseen.+Kenenkään+sairastuneen+kohdalla+ei+voi+ennustaa,+miten+tauti+kehittyy.+
Mkr.
Ettekö te tosiaan ymmärrä mitä varten koronapassi on ?
Rokottamattomat sitä vastustavat älyttömin syin, koska he eivät pääse kohta mihinkään
jos rajoituksen kiristyvät.
Kunnat jakavat kolmansia rokotuksia täyttä häkää yli 60-vuotiaille.
Ks. oman kuntasi tilanne
https://yle.fi/uutiset/3-12191376
Ei selviä koko maan tilanne, mutta jotakin.
Osassa maata rokote vain ajanvarauksella
Joillakin paikkakunnilla, kuten Kuopiossa ja Espoossa, vastaavat jonottamiskäytännöt on keskeytetty.
Espoo ilmoittaa verkkosivuillaan:(siirryt toiseen palveluun) "Annamme kolmansia koronarokotuksia vain ajanvarauksella, jotta voimme varmistua sekä rokotushenkilökunnan että rokotevalmisteiden riittävyydestä."
Helsingissä kolmansien rokotteiden(siirryt toiseen palveluun) antaminen aloitettiin lokakuun lopulla ja ajan saa vain varaamalla. Rokotustahti on arvioitu aiempien rokotuskertojen perusteella ja
esimerkiksi 60–64-vuotiaiden kolmannet rokotukset aloitetaan aikataulun mukaan 12. tammikuuta.
Kolmannen koronarokotteen voi monella paikkakunnalla saada influenssarokotuksen yhteydessä. Usein tätä rokotuskertaa varten pitää varata aika.
Nyt rokottamattomat aikuiset tartuttavat lapsia, joista yläkouluikäisille voi tulla vaikeampia oireita kuin pienille lapsille, joita ei ole ole jouduttu tehohoitamaan toistaiseksi.
Lapsi tartutti aikuisia, moni lapsi tartutti toisiaan ja omaisiaan.
Ei se kouluissa jyräävä virus katso keneen se tarttuu, rokotettu tai ei, kun virus iskee, rukoillako pitäisi aikuisten, ettei kouluista tausti leviäis?
Hoitajat ja lääkärit ynnä muut ovat jouluna enemmän kuin koskaan rokottamattomia
hoitamassa sairaalassa. Ei perheensä luona.
Vain koronaan sairastuneita hoitavat?
Aina vuorotyötä tekevillä sattuu työvuoro JOULU, nakin.
Ninn minäkin, olin usein jouluaattonakin töissä, pyhät siihenpäälle.
Turha sitä on korostaa, kaikki potilaat on hoidettava, vaikka ei olisi yhtään koronapotilasta.
Jos verstappen vs Jos vartiainen. Jos ja jos sattuisi suurkatastrooffi ei mitkään sairaalapaikat riitä.
Tänään on ilmoitettu 1406 uutta todettua tartuntaa. Luku senkun nousee.
On ihanaa olla rokottamaton persu, kun tietää, että teholle pääsee.
Montako sinun takiasi tulee joutumaan teholle ano 14:00 ?
Luin juuri artikkelin 55.vuotiaasta miehestä, joka kieltäytyi rokotuksesta ja kuoli sitten koronaan. Hänen isänsä suree pojan turhaa kuolemaa, mies parhaassa iässään hengityskoneessa. Hänen epätoivoinen katseensa jäi ikuisesti isän mieleen.
Jostakin muualta luin, että rokottamattomien määrä sairaalapaikoilla kasvaa tasaisesti. Vaikka rokotetuillekin saattaa tauti iskeä, on se lievempi. Teholla ei rokotettuja potilaita juuri ole.
Norin tehohoitopotilas on ollut 4-vuotias. Artikkeli ei kertonut, miten hänen kävi.
Kuulemma korona osuu ajan myötä jokaiseen ihmiseen. Rokotus suojaa pahimmalta. Lohduton tulevaisuus!
Nyt viimeistään pitää lopettaa salaliittoteorioihin uskominen ja luotettava terveydenhoitoviranomaisiin.
Turhaan arkaillaan koronapotilaiden kohtaloista puhumista. Tosiasioiden julkistaminen herättää välinpitämättömät toimimaan.
1302 kuollut koronaan ja sairaalat täynnä.
En ollut uskoa silmiäni, kun luin, että Huhtasaaari ei ymmärrä, mitä hyötyä rokotuksesta on.
Kuinka noin yksinkertainen ihminen voi edustaa maatamme EU-parlamentissa. Kyllä hänen tulisi osata tulkita tutkimustuloksia ja uskoa viranomaisten puheet. Onko hän oman tiensä kulkija myös parlamentissa, ei usko eikä ymmärrä siellä käsiteltäviä asioita? Ja ylpeilee sillä.
Onko Afrikan uusi koronamuunnos leviämässä meillekin ?
HUSin ex-johtaja ehdottaa "Kaikki keinot käyttöön, Afrikka eristyksiin"
https://www.verkkouutiset.fi/husin-ex-johtaja-kaikki-keinot-kayttoon-virusmuunnos-voi-johtaa-poikkeusoloihin/#80dacab9
TTotta kai se leviää ainakin Suomeen, kun Ohisalo on julistanut Suomen rajat auki koko maailmalle tulla tänne.
Vieraskielisten osuus rokottamattomissa on erittäin korkea verrattuna suomen ja ruotsinkielisiin.
HUSin infektioylilääkäri Järvinen sanoi, että rokottamattomat tulevat saamaan väistämättä tartunnan ennemmin tai myöhemmin. Ainoa turva taudilta on rokotus.
Hän vastaa pandemiapotilaiden hoidosta ja tietää, että työ tulee jatkumaan vielä pitkään.
WHO, Maailman terveysjärjestö on ennustanut tulevasta talvesta tulevan vaikean,
koska ympäri maailmaa annettujen rokotusten teho laskee ja voi tulla uusia
koronamutaatioita, jotka väistävät annettuja rokotuksia.
Toivokaamme, että nyt leviävä omikron ei leviäisi ja että vanhat rokotteet tehoaisivat siihen.
Omikronia varten on jo nyt kehitteillä siihen tehoava muunneltu rokotus ja on valmiudet
tuottaa sitä.
Virukset ovat aina ihmistä edellä, se on pirullista. Virukset eivät välitä rajoista
eivätkä lentokielloista.
Olen tuossa toisella korvalla kanssa kuunnellut noita juttuja.
Sanoivat, että tuossa omikronissa on useita muunnoksia.
Ymmärtääkseni se tarkoittaa, että se on alkuperäiseen verrattuna jo aika erilainen.
Saa nähdä, koska ensimmäinen täällä löydetään. Meille ei kuitenkaan ole suoria lentoja Etelä-Afrikasta,
Mietin sitä, että näitä Valko-Venäjällä, Puolan rajalla olevia porukoita ei sitten tarvitse ottaa Suomeen, koska ulkoministeri Haavisto sanoi, että he eivät ole turvapaikkaa tarvitsevia pakolaisia ja jos siellä joukossa joitakin on, jotka turvapaikkakriteerit täyttävät, silloin Valko-Venäjän kuuluisi aloittaa heille turvapaikkaprosessi.
Siihen joukkoon, jos tuo uusi muunnos pääsee, kurjuutta piisaa lisää ja leviää.a
"Mietin sitä, että näitä Valko-Venäjällä, Puolan rajalla olevia porukoita ei sitten tarvitse ottaa Suomeen"
Kuka on sanonut, että pitäisi ottaa Suomeen ?
Ei kukaan, mutta, jos sieltä pääsee porukat lähtemään eurooppaan jostain syystä, varmaan yrittäjiä tännekin riittää.
Ajattelin sitä, että jos he kerran eivät ole turvapaikanhakijoita, niin silloinhan ne kansainväliset sopimukset turvapaikanhausta ei päde.
Suomesta ei saada ketään palautettua Irakiin, on niitä jo Valkovenäjältä useita kymmeniä Suomeen ehtinyt.
Vale.
1309 ihmistä menehtynyt koronaan Suomessa.
Surullista on. Korona on yleisin kuolinsyy maailmassa. Virus tarttuu helposti ja nopeasti,
kunpa rokottamattomatkin tajuaisivat sen, sen sijaan että heidän takiaan pandemia
jatkuu ja jatkuu yhä voimallisempana.
Vielä ei tiedetä, kuinka vakavan taudin omikron-muunnos aiheuttaa tai kuinka hyvin koronavirusrokotteet tehoavat muunnokseen.
Terveyskeskuslääkärit kirjoittivat huolissaan HS-mielipidekirjoitus-palstalle
Perusterveydenhuolto on romahtanut
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000008426088.html
Viekö korona resurssit perusterveydenhuollosta ?
Toivottavasti rokottamattomat ottaisivat rokotukset, ettei kaikki romahtaisi.
Rokottamattomat lisäävät terveydenhuollon ennestään vaikeaa tilannetta:
"Terveyskeskusten tilanne on nyt täysin kaoottinen. Viime viikolla uutisoitiin, että Helsingissä yhteydenottopyyntöjä jää toteuttamatta jopa tuhansia viikoittain (Yle 21.11.). Turussa ei syksyn alussa saanut aikaa terveysasemalle kuin menemällä paikalle (Yle 25.8.).
Perusterveydenhuolto on tärkein osa terveyspalveluita. Siksi terveyskeskusten romahtaminen näkyy koko järjestelmässä. Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) päivystyksessä potilaat ovat joutuneet jonottamaan jopa päiviä, kun jatkohoito terveyskeskuksessa ei ole järjestynyt (HS 21.7.). Tampereella kuolemansairaita vanhuksia kuskataan satoja kilometrejä ympäri Pirkanmaata, kun terveyskeskuksen petipaikkoja ei ole (Aamulehti 12.10.). Pari viikkoa sitten uutisoitiin, että jopa ensihoito on äärirajoilla, sillä ambulanssihenkilökunta joutuu jatkuvasti hoitamaan potilaita, joiden hoidon olisi pitänyt tapahtua terveyskeskuksessa (HS 17.11.)."
Hollantiin tulleissa koronatartunnoissa sinakin 13 tätä uutta pahaa omikronia. Kohta on Suomikin taas uuden muunnoksen runtelema, siihen ei rokotus auta.
Lauantaiaamussa sanottiin, että rokotukset saadaan nooeasti uuteen virustyyppiin purevaksi. On opittu ja opitaan lisää.
Mkr.
Ainakin Moderna on alkanut muuntaan rokotusta uudelle variantille sopivaksi.
Mutta me vanhimmat ollaan saatu jo kolmas rokotus, joka ei nyt suojaa😞
Ei sitä vielä tiedä suojaako vai ei. .Omikronista ei tiedetä vielä.
Kunhan ensin saataisiin vaikka tietää, ovatko eurooppalaiset tartunnan saaneet rokotettuja ollenkaan. Ei hättäännytä vielä.
Varmasti suojaa paremmin kuin ei rokotusta ollenkaan.
Se eteläfrikkalainen lääkäri, joka ensimmäisenä hoksasi, että on kysymyksessä uusi variantti, kertoo hänen tutkimuksensa alla olevista potilaista olevan puolet rokotettuja ja puolet rokottamattomia.
Samat oireet ja samantasoiset oireet kummallakin ryhmällä, mutta kukaan niistä ei vielä ainakaan ole osoittautunut sairastuneen vakavasti. Monen ikäisiä, sekä miehiä että naisia.
Jospa se muunnos muuten olisi kiltimpi kuin aikaisemmat, paitsi että se leviää nopeasti ja kiertää rokotteet.
Kaksi+niistä+karkasi+karanteenista,+mutta+saatiin+kiinni,+kun+olivat+poistumassa+maasta.
Montakohan+ehtivät+nekin+siinä+välissä+tartuttaa.
Yksi+briteissä+vahvistettu+omikron+tapaus+on+ehtinyt+jo+poistuakin+maasta.
On+siinä+koneessa+olleista+mahtanut+monikin+saada+tartunnan,+mutta+ei+testissä+vielä+näkynyt.+Nehän+negatiivisiksi+testatut+siitä+Hollannista+sitten+jatkoivat+matkaansa+omiin+kotimaihinsa.+Oli+ruotsalaisiakin+joukossa,+joita+tuskin+täällä+karanteeniin+laitettiin,+eikä+niitäkään+joitten+kanssa+lensivät+sitten+Ruotsiin.
Kyllä+sitä+varmasti+on+jo+joka+puolella+maailmaa+enemmän+kuin+luullaankaan.
Ruotsissakin+tutkitaan+vain+40%+positiivisista+testeistä,+että+mitä+muunnosta+se+on.
Ja+Suomessahan+ei+lieväoireisia+rokotettuja+enää+edes+testata.
EteläAfrikka+vain+joutui+silmätikuksi,+koska+ensimmäisenä+sen+huomasivat+ja+nyt++kiinnitetään+huomiota+vain+niihin,+jotka+ovat+sieltä+tulleet.
Olen+ymmärtänyt,+että+Suomessa+tutkitaan+taas+jopa+rokotuksen+saaneet,+jos+epäilee+saaneensa+koronan+Ensin+ei+tutkittu,+koska+oletettiin,+että+rokotuksen+saanut+ei+sairasti+vakavasti.
Immuniteetti+on+erilainen+ihmisillä.++On+ihmisiä,+joille+rokotus+ei+anna+maksimaalista+suojaa,
eikä+se+kellekään+anna+100%:sta+suojaa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008417912.html
Tuon linkin takana THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek vastaa niiden huoliin, jotka eivät jostain syystä halua ottaa rokotetta.
Kiitos, hyvä linkki ja siinä on hyviä jatkolinkkejä.
Ihmisillä on pelkoa rokotukseen myös haittavaikutusilmoitusten takia,
mutta useimmat ihmiset eivät tiedä, että haittavaikutuksen vakavuuden saa ilmoittaja
itse määritellä.
"Suurin osa meille tulleista ilmoituksista on tavallisia, lieviä haittoja, kuten rokotekäden kipua, turvotusta, kuumotusta, kuumetta, turvonneita imusolmukkeita. Nämä reaktiot liittyvät siihen, että elimistön immuunijärjestelmä aktivoituu eli rokote tekee sitä,
mitä sen kuuluukin tehdä"
Luin toisaalta, että kun monikin on määritellyt vakaviksi nuo rokotusten normaalit "haittavaikutukset", muut ihmiset saavat väärän kuvan vakavien haittojen määrästä.
Ylimielisyys kostautuu, sillä A-studiossakin asiantuntija sanoi, että rokottamattomat eivät voi loputtomiin tartuntaa välttää. Covid ei katoa, ja jokainen rokottamaton sen saa, ennemmin tai myöhemmin.
Rokotuksiakin varmaan joudutaan tarkkailemaan.
Hus:in (Hki-Uusimaa) alueella ja muutamalla muulla alueellakin saadaan suora testitulos, mikä virus on kysymyksessä. Ei tarvitse tehdä toista testiä.
Miksi vain tämä yksi covid on torjuttu?
Ajatelkaa sentään, kuinka hirveän määrän rokotuksia neuvolat pistelevät pikkulapsiin! Aloittavat jo laitoksella. Kuinka turhaa kaikki. Kehitysmaissa lapset saavat kuolla ihan vapaasti mihin tautiin tahansa, ei niitä yritetä rokotuksilla estää.
Samoin varttuneempi väki.
Sitä sanotaan luonnon valinnaksi, ja olisi todella aika kehittyneiden länsimaidenkin ruveta ottamaan lusikka kauniiseen käteen ja annettava virusten mennä ja tulla.
Linkola olisi aivan onnellinen jos olisi todistamassa covidin voittokulkua.
Muistaakseni Etelä.Afrikassakin valtiovalta esti tartuntatautien hoidot väittäen niitä kirouksiksi joita vihamiehet olivat toistensa päälle mananneet. Ei niitä vastaan taistella. Aidskin on pelkkää taikauskoa.
Pitää ottaa uusi asenne maailman epäkohtiin.
Turhaan vanhoilla aseilla niitä torjutaan.
Toivotaan, että saat sen pahimman laatuisen koronan.
Onko rokotusvastaisten toive lapsikuolleisuuden nosto Suomessa?
Tällainen ajattelutapa suosii vahvoja miehiä esim. pakolaisia, jotka esteitä uhmaten matkaavat
Suomeen, jättäen vaimonsa ja lapsensa kuolemaan sodan tai kulkutautien keskelle.
Luonnon lakia se vain on vahvat pärjäävät heikot joutavat kuolla. Näinkö ajattelette?
Lapset ja nuoret naiset eivät ole heikkoja. Vanhukset ovat.
No, lue tuo rokotusvastaisen kirjoitus, siinä rokottamattomat lapset annetaan kuolla tauteihin vedoten se on luonnon laki.
Siinäpä taas yksi foliohattu, ettei muka aidsiakaan ole olemassa, ihme tohtoreita niitä onkin. Ja muka kaikki rokotukset on tyhjänpäiväisiä, ei voi olla ihmisellä päässä kaikki hyvin, kun noin ajattelee. Hitleriksi olisit sopiva!
Eipä kukaan huomannut, että tässä tuodaan esiin juuri ne kaikki hölmöydet, joihin rokotusta pelkäävät vetoavat.
Sarkasmi ei purrut, vaan otitte tosissanne tämän vuodatuksen.
Monet muutkin kirjoitukset ovat täällä varmasti kirjoitettu ärsyttämisen vuoksi.
Tosikkoja ollaan, kaikkeen uskotaan, kaikki niellään.
Ei korona katso ikää eikä kuntoa. Kuka vain voi saada taudin vakavan muodon.
27.11 Suomessa koronaan menehtyneitä oli 1309. Tänään on ilmoitettu luvuksi 1335. Sen mukaan 27.11 jälkeen on 26 henkilöä olisi menehtynyt koronaan viime perjantain jälkeen.
Uusia todettuja tartuntoja on viikonlopun jälkeen ilomoitettu 3338.
Taitaa se 26 koronaan menehtynyttä valitettavasti pitää paikkansa, ellei mukana ole ilmoittamatta jääneitä kahden viimeisen viikon ajalta.
Kun hoitajalla ei ole rokotusta, se voi koitua hoidettavan kohtaloksi
https://www.verkkouutiset.fi/ksml-rokottamattomalta-hoitajalta-koronan-saanut-menehtyi/#4db3fd22
Surullinen kertomus hoitajan vastuuttomuudesta.
On häviävän pieni mahdollisuus, että rokotetulla on virus.
Rokottamattoman riski kantaa tautia ja tartuttaa muita on moninkertainen.
Rokottamattomillakin oireet tulevat jälkijunassa. Rokottamattamaton on voinut tartuttaa kymmeniä, jotka ovat puolestaan tartuttaneet kymmeniä. Rokottamaton voi altistaa satoja ihmisiä.
Turhaa vastuuttomien rokottamattomien venkoilla.
Teidän selityksiinne ei kukaan usko, paitsi toinen vastuuton.
Pandemia leviäminen on nyt rokottamattomien aiheuttama
ja uhreina on vanhuksiakin hoivalaitoksissa ja kotihoidossa , samoin vammaisialaitoksissa.
Suomen lain kuuluisi suojata hoivattavia ja potilaita,
mutta se suojelee vastuuttomia hoitajia.
Kuka tartutti kenet norjalaisessa firman pikkujoulussa, missä oli noin 120 osanottajaa ja kaikki olivat rokotettuja, mutta silti lähes puolet niistä sai koronatartunnan. Sairastuneiden määrän uskotaan vielä nousevan.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008449025.html
1335 kuollut koronaan.
Kyllä hieman ymmärtää rokotevastaisuuden, jos ei tajua lukuja.
Rokotteessa on vaaroja, mutta kaupassakäynnissä on sata kertaa enemmän vaaranpaikkoja, liikenneonnettomuuksia , loukkaantumisia tulee 10-20 joka päivä.
Ja onnettomuuksia ehkä 70 -150 joka päivä. Sillä minäkin olen osallistunut yli kymmeneen kolariin ja vain 3 on mennyt vakuutusyhtiöön korvausvaatimus. Muissa on maksettu hiljaiseksi ja tyytyväiseksi.
Itelläkin silmä sumeni 3-5 minuutiksi ja kiidätettiin kiireesti keskussairaalaan. Heti kourallinen lääkettä ja kuvauksen ja noin 18-20 putkellista verta. Oli 1,5 vrk rokotuksesta. Mutta olisi voinut tulla ilman rokotusta, niitä tulee kymmeniä päivässä, moni vaan ei hätkähdä tai ei edes huomaa.
Itekin huomasin kun katsoin sivulle, kävellessä peilin luo en huomannut mitään erikoista.
Hölöpölö.+Ei+siitä+ole+kysymys.+Kolari+ei+tartu,+korona+tarttuu.
Rokottamaton+on+pahin+tartuttaja.+80%+sairaalahoidossa+olevista+on+rokottamattomia.
Loput+20%+on+rokottamattomien+uhreja.+Niitä,+joilla+rokotteen+teho+on+laskenut
tai+niitä+joilla+on+vasta+ensimmäinen+rokotus+tai+lapsia,+joilla+ei+ole+vielä+rokotusta..
Jos maahamme olisi tulossa ebola, tai lähi-ihmiselläsi olisi hiv, olisitko yhtä huoleton?
Me osaamme varoa tuttuja tauteja ja viruksia, mutta emme tunne uusia, ja siksi ne eivät tunnut todellisilta uhilta.
Kaikkein typerintä on keksiä salaliittoteorioita ja pelotella herkkäuskoiset niin, etteivät he todellakaan uskalla ottaa rokotusta tuntemattoman pahan vuoksi, joka rokotuksen mukana muka tulee.
Demokratia on väkevä eksytys.
Esiintymistiheys ikäryhmässä ja perinnölliset tekijät ?
Liikkeellä on edelleen deltavarianttia, ettei kolmas rokotus missään nimessä turha ollut.