Koira puree kun yritän antaa lääkettä

Anonyymi

Olen ihan epätoivoinen. Minulla on pian 8-vuotias 7.5-kiloinen koira, jolla nyt kaksi viikkoa ollut suolisto-ongelmia. Käyty kaksi kertaa ell:llä. On ollut tosi kipeä ja ripulilla. Lääkkeitä pitäisi saada menemään nestemäisiä ja pillereitä, mutta kun lähestyn koiraa ruiskun tai tablettiruiskun kanssa, irvistelee, murisee ja näyttää kunnolla hampaansa. Kerran puri lääkeruiskuun, uskon että todellakin purisi myös käteen, jos jatkaisin toimenpidettä. Aiemmin ei tällaista ole ollut. Mikä avuksi? Auttakaa pliis!

9

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Makkaran sisään ja imeyttää vaikka kalanmaksaöljyyn(sekoittaa). Menee kun tyhjää vaan.

      • Anonyymi

        Nyt on iso ongelma myös se, että koira on täysin ruokahaluton. Ei kelpaa maksamakkara, nakki, leikkele eikä mikään. Ruokahaluttomuus johtuu suolistovaivasta. Pitäisi saada lääkkeet menemään, että ruokahalu palaa 😔


    • Anonyymi

      Väärä tekniikka, lääke pitää antaa kuularuiskulla!

    • Itselläni 12 kg koira mutta ei syö mitään mitä ei halua noin vaan. Kaikille koirilleni jotka eivät ole olleet yhteistyöhaluisia teen sen ikään kuin viekkaudellla ja vääryydellä.

      En näytä lääkkeitä vaan otan koiran luo ja avaan väkisin sen suun ja työnnän kahdella sormellä esim. pillerin sen kurkkuun. Päätä pitää pitää hetki ylhäällä jotta koira oikeasti myös nielee sen.
      Sitten kiitän ja annan namin. Mitään traumoja ei ole jäänyt aiemmille sakuilleni eikä myöskään tälle pienelle. Kaikista yksinkertaisinta se on tehdä noin. Koira ei muista namin jälkeen että mitään oli tapahtunutkaan.
      Mutta jos koira näkee lääkkeen niin tämä pieni ei pakene mutta monet koirat kyllä.
      Eli ei kannata näyttää.

    • Anonyymi

      ensin koira kiinni, ja jotta ei pelkäisi hihnaakin, niin pieni lenkki, parikymmenen metrin kierros ulko-oven seudulla riittää, ja sitten lääke väkisin suuhun, ennenkuin päästää hihnasta irti. namina kannatta kokeilla vaikkapa juustoa, paistettua lihaa, munakasta tai jotain muuta joka voisi maistua koiralle, sokeripaln puolikkaan kokoinen sirpale ei koiraa vahongoita vaikka ei olisikaan ihan virallista koiranruokaa

    • Anonyymi

      Retu-koiramme yritti myös näykkäistä kun lääkettä annettiin. Se olikin Retun viimeinen näykkäisy. Seuraavaksi olimmekin eläinlääkärillä, joka antoi senverran tuhdin piikin lääkettä ettei Retu enää näyki ketään muita kuin koirakavereita koirataivaassa.

    • Huijaa koira luoksesi ja ota ote yläleuasta. Se on ote jolloin koira ei voi purra. -Sitten esim,. vaikka pillerin työnnät sen kurkkuun kahdella sormella samalla kun pidät hyvin yläleuasta kiinni. Koira osaa myös kielellään ottaa pillerin pois jos et laita sitä tarpeeksi syvälle kurkkuun.
      Mitään traumoja ei ainakaan omilleni ole tuosta jäänyt eli kuulostaa ehkä väkivaltaisemmalta kuin oikeasti on.

      Tuo huijaaminen ruoan tai muun kanssa olisi parempi jos se menee läpi.
      Opin tuon väkisin pillerin antamisen sakemannien kanssa ja nyt jatkan sitä vielä tämän seropini kanssa koska siihen on tullut jos ei rutiini niin tottoumus.

    • Anonyymi

      Koiranomistaja ihmettelemässä kun koira puree?!?

      Ihan tiedoksi että koirat ovat samaa lajia kuin sudet.

    • Anonyymi

      Naulapyssy on kätevä väline rauhoittaa rakki kuin rakki.

    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1422
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      821
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      786
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      677
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      660
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      639
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      634
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      604
    Aihe