Imatralla kun ei oikein ole omaa perinneruokaa, niin kuin Lappeenrannassa on vedyt ja atomit. Niinpä ajattelin että miksi ei keskityttäisiin keksimään omaa perinne juomaa. Oma ehdotukseni on esim omenakilju. Omenat tulisi omenapuistosta ja vesi Vuoksesta. Tankkaajat toisi hiivat Swetosta ja sokerit saataisiin lähikaupan nallekarkeista. Olisiko tarpeeksi paikallista?
Imatran perinne ruoka?
22
1022
Vastaukset
- Anonyymi
Juoman nimeksi paperimiehen tankkaushiiva.
- Anonyymi
Hyvä idea, paperimiehen tankkaushiivaa voitaisiin myydä jerrykannuissa, eikä haittaa vaikka olisi käytetty, pieni määrä ruski bensaa antaa oikean aromin. . Jos ei alko ota valikoimiinsa niin myydään pimeesti setä ukon vanista.
- Anonyymi
Onko tuossa kysymys siitä, että kansa on niin mutalikossa jumissa, että tottuakseen epätoivoiseen tilanteeseen, ovat päättäneet muuttaa itsensä helvetin esikartanon suon elukoiksi, ja käsitykset sen mukaisiksi?
Tiesitkö? Jos et seiso Jeesuksen joukoissa, olet vastustajan joukoissa. Ja siellä seisoo moni pelkästään näön takia, että "antavat ymmärtää".
Jos tulevaisuudessa tapahtuu, että ihmisiin asennetaan siru, joka avulla nähdään ajatukset, niin silloin tiedetään kuka seisoo kenenkin joukoissa. Sen mukaisesti aletaan kouluttamaan ihmisiä haluttuun suuntaan? Median avullahan siihen jo ihmisiä valmistetaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko tuossa kysymys siitä, että kansa on niin mutalikossa jumissa, että tottuakseen epätoivoiseen tilanteeseen, ovat päättäneet muuttaa itsensä helvetin esikartanon suon elukoiksi, ja käsitykset sen mukaisiksi?
Tiesitkö? Jos et seiso Jeesuksen joukoissa, olet vastustajan joukoissa. Ja siellä seisoo moni pelkästään näön takia, että "antavat ymmärtää".
Jos tulevaisuudessa tapahtuu, että ihmisiin asennetaan siru, joka avulla nähdään ajatukset, niin silloin tiedetään kuka seisoo kenenkin joukoissa. Sen mukaisesti aletaan kouluttamaan ihmisiä haluttuun suuntaan? Median avullahan siihen jo ihmisiä valmistetaan.Homoilu kunniaan!
- Anonyymi
Vieläkö se ruma viinakauppias vanilla ajelee?
- Anonyymi
Kyllä se sota sieltä tulee. Älä hätäile. Saat juosta niin paljon kun pystyt.
- Anonyymi
Eiköhän se etelleen ajele miksi niin kutsuttua lypsävää lehmää koskaan lopettaisi?
- Anonyymi
Imatran perinne ruoka...? Voiko tommosta ajatellakaan? Onko sellaista?
- Anonyymi
Penatran paras perinneruoka on pappojen some-soppa.
T:Pena - Anonyymi
Iskender kebab on imatran perinneruoka 😊
- Anonyymi
Römpsäpiirakka valkovuodolla ja mustalammen ruutanalla Ankkurista.
- Anonyymi
Paskasoppa mitä keittelee paikalliset Persut ja muut hölmöt !
- Anonyymi
Vasemmistoälymystö pisti tosi pahan😂😂😂
- Anonyymi
Imatralla ei ole enää yhtään kuvallista ruokapaikkaa. Huonoa on tarjonta
- Anonyymi
Ei meillä ole pahemmin enää syöjiäkään kun kaikki muuttaa pois. Korkeat työttömyysluvutkin voi selittää sitä ettei kuvallisille ruokapaikoille ole kysyntää kuin harvojen keskuudessa.
- Anonyymi
Lounas tarjontakin kauheeta kuraa joka paikassa
- Anonyymi
Kyllä se "imatra perinne" on makkata perunat !
Ainakin minulle.
Niitä syötiin iltaisin kulmilla. - Anonyymi
Eipä taida olla isänpäivä ruokapaikkoja Imatralla
- Anonyymi
Miten aito ja perinteinen kebabpizza?
- Anonyymi
Kylpylässä oli Isänpäiväbuffet. Hyvät oli sapuskat 👍 36€/henk ei Storan liksoilla ole kynnyskysymys.
- Anonyymi
Imatran uusin perinneruoka on J'smash.
- Anonyymi
Imatran lounaspaikanpitäjillä massii jo riittävästi kun ei oo lounaita, ei Storan raha kelpaa,haisee..
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1113617
- 663257
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342724- 832543
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422154- 972113
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501792Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221730- 121716