Taulukkomaksu / ulosottomaksu

Anonyymi

Joudun ulosottoon, minulla on kaksi eri velkaa 8000e ja 6500e
Minulla on nettotulot 1450e suojaosuuden mukaan ulosottoon tulisi menemään 483.33e kk
ulosottotaulukon mukaan minulla menisi 8000e velasta 134e ja 6500 velasta 134e
Tarkoittaako tuo nyt tuota että tuosta 482,33e summasta menee ulosotto kuluihin 134e 134e ja loput velan lyhentämiseen?

3

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi kieltämättä aika hurjaa, jos taulukkomaksu perittäisiin molemmista velanmaksun kohdistamisista erikseen.

      Lain sanamuoto on ”Taulukkomaksu säädetään saamiselle kulloinkin kertyneen rahamäärän suuruuden mukaan tasaisesti nousevina maksuina siten, että pienin maksu on 2,50 euroa, jos peritty saaminen tai sen osa on enintään 14 euroa, ja suurin maksu enintään 340 euroa, jos peritty saaminen tai sen osa on suurempi kuin 16 800 euroa. (8.6.2006/470)”

      Mielestäni tuo tarkoittaa, että taulukkomaksu on per ulosottokerta ei per velan kohdistaminen velkojalle.

      https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950034#P3

      • Anonyymi

        Mielenkiintoista muuten, että ”Velallinen ei menetä ulosotonkaan aikana mahdollisuutta suorittaa velkaa suoraan velkojalle. Tällaisesta ns. ”ohimaksusta” peritään kuitenkin normaali taulukkomaksu (UMaksuL 4.2 §). Velkoja on velvollinen ilmoittamaan ulosottomiehelle saamistaan ohimaksuista (UK 3:3.2).” (Tuula Linna: Ulosottokaaren pääkohdat 2019).


    • Anonyymi

      Taulukkomaksut tosiaan määräytyvät lyhennyksen summan mukaan. Jos esim. toinen velka saa 150€, on tässä taulukkomaksu 12€. Ja jos loput menee toiselle, taitaa lyhennys osua haarukkaan, jossa ulosottomaksu on 27€.
      Nuissa taulukkomaksuissa on se pirullinen puoli, että ne pitää maksaa jokaisesta lyhennyksestä ensimmäiset kaksi vuotta. Joten velan taulukkomaksut ovat todellisuudessa moninkertaisia jos velkoja ei pysty maksamaan kerralla pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3073
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      41
      2694
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1513
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1261
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      1009
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      126
      922
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      33
      829
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      673
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe