Tarvitsisin vanhaan autoon uudet talvirenkaat, mitkä olisi hyvät ja kohtuu hintaiset. Auto mazda 3 2007 ja paikka helsinki, olisiko missään esim, kunnon rengas tarjousta?
Nastarenkaat 195/65 R15
Anonyymi
236630
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
ja mikähän on sun mielestä hyvän ja kohtuu hintaisen määritelmä?
ja mikä on kunnon tarjous?
Nokian Nordman 8 hyvä ja kohtuuhintainen. Hinta joka paikassa 439€ asennettuna. Turha haaveilla puoli-ilmaisista renkaista, ellet sitten tyydy johonkin Vannetukun Goodrideen.
Onpa kalliit, täällä oli 380e vanteille asennettuna. Mutta Hankook on vielä halvempi ja todennäköisesti parempi.
Hankook RS2. Talvipidossa jopa kalliiden merkkien tasolla ja sijoittunut top3 TM19 testissä. Hinta kuitenkin vain keskitasoa. Esim Nordman 8 on kalliimpi kuin Hankook.
340€ oli täällä päin Hankook RS2 195/65-15. "Merkkirenkaat" luokkaa 450e.
MIstä sait noin edullisesti!
itse voisin maksaa max n. 400e nastarenkaista
Paikallisesta rengasliikkeestä oli tuonhintaiset vanteille asennettuna.
Viimeisessä testissä Norman oli kärkipäässä ja parempi kuin Hankook.
Missä testissä? Ei ainakaan TM tai Moottorin testissä ollut molempia. Hankook RS2 on kahteen kertaan saanut TM testeissä samat pisteet kuin Nokian HKPL 9, vaikea uskoa että HKPL 8 malliin perustuva Nordman 8 olisi parempi.
hae netistä -> Hankook Winter i*Pike RS2 nastarengas hyvä ja edullinen
Vehosta saa edullisemmat nastarenkaat matzaan, alle 200€ sarja!!
Hintataso pyörii tuossa koossa siinä 300-350 €. Kalliimmat on jo ylihintaisia.
Mun 16" on jo satasen kalliimpia. Merkkirenkaat helposti 600 €, mutta keskitason Kumhot 400 € kun ei ole kuitenkaan tarvetta lähteä kiivaisiin rata-ajoihin.
Miks nastat, kitkat paras vaihtoehto.
Täällä etelässä ei enää nastoja tarvita.
Terv.
Taksari.
Kormoran Stud2 245.juroa ilman asennusta
www.1001renkaat.com/renkaat-auto/kormoran/stud2/195-65-r15-95t-1065068
Vianorissa oli jokin Black friday tarjous 299€. Merkistä ei mitään käryä.
Esim. Road X RxFrost WH12 -nastarenkaat
195/65R15 vain 299 € (norm. 349 €)
Ei PASKOJA KUKAAN HALUA.
Nekin ovat mustat, pyöreät ja ropisevat.
Aika lyömätön tarjous. Uudet renkaat asennettuna.
Uudet renkaat ei paljoa maksa kyseisessä kokoluokassa, joten para vain varata aika rengasvaihtoon, valitse mikä vain paikka.
Joo. Ota vaan ne Nordmanit. 15 tuumaisena ei pahan hintaiset. 16 tuumaisissa ja isommissa alkaa houkuttelemaan vannetukun mainokset.
Hankookit ovat halvempia ja parempia, saanut kahteen kertaan samat pisteet TM testissä kuin HKPL9, vaikea uskoa että vanhempaan HKPL 8 perustuva Nordman 8 olisi parempi.
Ei se Nordman 8 varmaan huono ole, mutta Hankookilla saa enemmän vastinetta rahoille.
Nokian on kyllä ylihinnoitellut tuon kakkosmerkkinsä huomioiden moiten vanha malli kyseessä, harmi koska itseäkin kiinnostaisi Nordmannit ellei halvemmalla saisi parempia (Hankook).
Paikallisessa rengasliikkeessä Hankookit 380€, Nordmanit 420€.