Harvinaisen tyhmää puhetta Renaz Ebrahimi! Jos tämä on näiden "viisaiden" ajatusmaailma niin voi hyvät hyssykät.
Hyvä Esko näytit närhen ne Renaz Ebrahimi
11
949
Vastaukset
- Anonyymi
Samoin ajattelen minä..hyvä Esko
- Anonyymi
- Anonyymi
Hulluja ne on kaikki. Tuntuu koko Yle olevan.
- Anonyymi
Yle voi parantaa keskustelu tasoa. Esko kommentoi hyvin nenäpäivä jne, kun tämä Renaz Ebrahimi vaahtosi vieressä t ä y s i n pihalla kuin rappuralli.!!
- Anonyymi
Eskolle pointsit!! Nykyään mennyt älyttömästi tuo juttu..Esko näytti ibrahimille mistä kana pissii.
- Anonyymi
Esco voisi guunnella Amerikan räppiä N sitä ja Näytä.antaa niiden Nsaanaa käyttää, teille se ei vittusaatana edes kuulu
- Anonyymi
Suomen koululaisten ja päiväkotilasten vilpitön pyrkimys on nenäpäivän merkeissä edistää mm. Lähi-idän, Afrikan ja Etelä-Amerikan lasten terveyttä ja hyvinvointia. Mahtavat lapset ihmetellä saadessaan kuulla olevansa rasisteja.
Renaz Ebrahimi ja muu woke- väki opettelee ulkoa kollegoidensa Brasilian, USA:n ym. oikeisiin rasisteihin kohdistaman kritiikin ja ottavat maalituksen kohteeksi suomalaiset ikään ja sukupuoleen katsomatta. Ollakseen sankareita Ebrahimi ym. tarvitsevat roistot ja siihen näille meitä paremmille ihmisille sopii hyvin Suomi ja suomalaiset.
Ebrahimistä perussuomalainen puolue sai vetoapua, jollaisesta Halla-aho, Hakkarainen, Huhtasaari ja Purra ovat voineet vain haaveilla. Woke- agitaattorien olisi varmaan syytä tulla julkisuuteen ja pyytää anteeksi suomalaisiin kansana kohdistamiaan rasistisia syytöksiä.- Anonyymi
Juuri näin pitäisi Renaz Ebrahimi ja muu woke- väen toimittava! Tähän porukkaan kuuluu Yle-aamu tv,ssä loppu viikosta ollut nuori älykkö myös.
- Anonyymi
Mietityttää joskus nuo hyväntekeväisyysjutut,minä lahjoitin muutaman kympin eräälle järjestölle 30vuotta sitten,olen menneitten vuosien aikana saanut sieltä julkaisuja, joihin rahani luultavasti menivät,.eivät menneet lapsille.
- Anonyymi
Semmosia ne hullut on
- Anonyymi
Afrikkalaisten viemisellä orjiksi Lähi-idän maihin on yli tuhatvuotinen histora. Lähi-idän ja Afrikan orjakauppiaat opettivat mm. eurooppalaisille kollegoilleen metkut ja tuottava yhteistyö orjien viemiseksi Amerikkaan ja Eurooppaan alkoi. Lukemattomat ruskeaihoiset ovat orjakauppiaiden ja-omistajien ja mustaihoiset heidän orjiensa jälkeläisiä. Toki myös lukemattomat mustaihoiset ovat orjakauppiaiden jälkeläisiä.
Afrikassa orjuus oli merkittävä liiketoiminta jo ennen kuin kauppiaat laajensivat markkinoitaan esim. Lähi-itään. Saudi-Arabiassa orjuus kiellettiin vuonna 1962 ja Etiopiassa oli vielä 1930- luvulla yli 2 miljoonaa orjaa. Nykyisin orjia lasketaan olevan 25-40 miljoonaa ja se yritystoiminta kukoistaa lähinnä Aasiassa ja Afrikassa.
Suomesta vietiin isonvihan aikaan yli 20.000 ihmistä orjiksi Venäjälle. Suomi ei ole koskaan kuulunut orjuuttajavaltioihin. Orjuuden kaltaisia olosuhteita on viime vuosina ilmennyt mm. pizzaravintoloissa, siivousalalla ja maahan tuotujen prostutioitujen kohdalla. Sekään ei ole suomalainen ilmiö.
Renaz Ebrahimi ja muut woke- politrukit sivuuttavat omat juurensa, muuttavat orjuuden valkoihoisten luomukseksi, toistavat USA- kollegoidensa julistuksen ja koplaavat Suomen ja suomalaiset siihen kaikkeen syyllisiksi. Kuvaavaa on päiväkotilasten ja koululaisten nenäpäivätoiminnan leimaaminen rasismiksi.
Kysykääpä Afrikka- tai Lähi-itä- taustaiselta ystävältänne, onko hänen suvussaan ollut orjakauppiaita ja/tai orjanomistajia. Jos on ollut, selvittäkää, onko orjavalikoimaan kuulunut valkoihoisia - kenties jopa Venäjän kauppiailta ostettuja suomalaisia. Kuinka moni joutuu toteamaan "suku on pahin"?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756