Veteraanien SM kisoihin ja Tampere Shiaihin houkutellaan porukkaa viimeiseen saakka.
Veteraaneihin iskenyt sama kuin muihinkin edustusjoukkueisiin...
aika harva edustusjoukkueesta mukanakaikkien aikojen eksaas SM-kisassa:
Veteraanien edustusjoukkue 2021
Judokan nimi Ikä kategoria Paino-kategoria Judo vyön arvo Seura
Mika Haapalainen M4 -90 kg 4 Dan Oulun Judokerho Ry
Seppo Antero Kauranen M9 -73 kg 1 Dan Nokian Judo Ry
Susan Koivu F4 -70 kg 2 Dan Judoseura Sakura
Asser Kokkonen M3 -60 kg 1 Dan Judoseura Sakura Ry
Jukka Laitinen M7 -90 kg 6 Dan Chikara
Loredana Lari F2 -63 kg 1 Dan Ålands Judoklubb Rf
Ismo Mikkonen M4 -66 kg 3 Dan Yanagi Ry
Tom Pahlman M9 -66 kg 2 Dan FinnDai Ry
Anssi Ryhänen M3 -66 kg 1 Dan Tampereen Judo Ry
Peter Sandell M5 -100 kg 3 Dan Turun Judoseura Ry
Kari Tuomennoro M3 -73 kg 2 Dan Joen Jawara
Vetskujen SM
18
2313
Vastaukset
- Anonyymi
Itse mietin tuon lisäksi myös, että miten SM kilpailuihin voi osallistua virolaisia? Vieläpä näinä aikoina, toivottavasti järjestäjä huolehtii, että on rokotukset yms. myös naapurikansalla otettuna.
- Anonyymi
kisoihin vaadittiin koronapassi tai pikatesti. niin virolaisilta kuin suomalisilta. Hyvä että tulivat saatiin sarjoihin osanottajia.
- Anonyymi
Varmaan elämäntilanteet muuttuvat ja harrastus elää. Veteraanien maajoukkuetta ei oikein voi verrata oikeaan maajoukkueeseen vaan se koostuu lähinnä judokoista jotka ovat osallistuneet kisoihin ja maksavat omakustanteisen matkan arvokisoihin. Ei sen kummempaa. Taitaa joka vuosi olla hieman eri nimet listalla.
- Anonyymi
Kyllä, anteeksi, ei kysellä, pahoittelut!
- Anonyymi
Kovasti koittanut katsella/etsiä Tampereen judon tiedotteita/infoa lauantain kisojen suhteen. Ilmeisesti ainakin koronapassia kysytään yli 16 vuotiailta, onko jotakin muuta huomioitavaa?
- Anonyymi
Yksi pronssi maajoukkueelle....
- Anonyymi
ei veteraaneilla ole oikeasti mitään maajoukkuetta. Joku on ilmoittanut lähtevänsä johonkin HV niin sitten nimi lätkäistään edustusjoukkueeseen .
- Anonyymi
Taisi yksi vain osallistuakin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taisi yksi vain osallistuakin?
Hienoja otteluita siitä huolimatta!
Olympiaedustajakin mukana, respect Pasi.
Kaikille mukana olleille vetskuille, REI. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hienoja otteluita siitä huolimatta!
Olympiaedustajakin mukana, respect Pasi.
Kaikille mukana olleille vetskuille, REI.Oli kyllä hienoja otteluita vetskuilla. Etenkin -73kg oli jännittävää katseltavaa. Itse nautin ainakin jokaisesta ottelusta. Hyvä vetskut!!!
- Anonyymi
Ei natsipasseja kisoihin, ei natsipasseja minnekään!
- Anonyymi
Onko noin pönttöä porukkaa judokoissa, ehdottomasti Koronapassi pakolliseksi seuraavat kaksi vuotta!
- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008341988.html
Tervetuloa Pub Sirdieen juomaan tutipullosta lämpöistä maitoa. - Anonyymi
Naurettava vertauskuva. Suosittelen opiskelemaan hieman historiaa salaliittosivustoilla notkumisen sijaan. Ketään ei olla viemässä keskitysleirille lopetettavaksi vaikka koronapassi tai negatiivinen tuore koronatestitulos puuttuu.
- Anonyymi
Veteraanisarjojen parhaat voisivat pärjätä vielä yleiselläkin tasolla sm kisoissa, onhan tämä randorissakin nähty se vuosien kova judo kasvattaa ja taito säilyy.
- Anonyymi
Tätähän on odotettu, et vanhat mestarit haastaa nuorempia. Tervetullut vaihtoehto, jos kanttia riittää.
- Anonyymi
Kovimmat seniorit eivät osallistuneet kisoihin, siellä olisi ollut se oikeasti kova kaarti , he jotka nostivat suomen judon aikaanaan huipulle 60-80 luvun judon tekijämiehet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kovimmat seniorit eivät osallistuneet kisoihin, siellä olisi ollut se oikeasti kova kaarti , he jotka nostivat suomen judon aikaanaan huipulle 60-80 luvun judon tekijämiehet.
Kuten Holo - suuri seppä - hänen muistolleen. Vielä veisi mestaruuden vanhoilla päivillään vaivatta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1395140"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1253265Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1253248Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363193Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432536Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.352243- 222188
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2291886prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111844Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk881785