Onko naiset olleet rehellisiä teille luovuttajille näissä elari asioissa?
Tarkoitan, että jos on sovittu anonyymi luovutus ja ettei vaadita mitään puolin, eikä toisin..Ei myöskään elatusmaksuja. Ovatko pitäneet sanansa.
Onko teille tullut mitään ongelmia näiden kanssa, vai ovatko kaikki pysyneet sopimuksessa?
Elareista kyssäri luovuttajille.
3
761
Vastaukset 3
- Anonyymi
En ole luovuttaja, mutta jos olisin epävirallinen luovuttaja ja haluaisin olla varma, ettei elatusmaksuja tulla perimään, niin en kertoisi nimeäni, osoitettani tms.
Itsellä tavoitteena on itsellinen äitiys eikä tulisi mieleenkään pyytää elatusmaksuja, koska sehän tarkoittaisi, että luovuttaja voisi pyytää oikeuksia lapseensa.
Luulisin, että aika harva äidiksi haluava haluaa ottaa riskiä, että luovuttaja päättääkin haluta oikeudet lapseen ja se itsessään jo karsii elatusmaksun perässä juoksevat.
En usko myöskään, että monikaan, oli sitten itsellinen tai naispari, haluaa tuntematonta "Mattia" perheensä kuvioihin mukaan. Etenkin kun kyseessä olisi riitaisa tuttavuus. "Mattihan" ei halunnut elättää lasta vaan luovuttaa siittiöitä ja äiti/äidit rikkoi lupauksen vaatimalla maksuja, joten vastahakoisen isän pitäminen elämässä ei kuulosta lähtökohtaisesti toimivalta ja sellaiselta, jonka väenväkisin haluaisi elämäänsä.
Kumppanuusvanhemmuus on juttu erikseen ja jos sellaista haluaa, niin on omat paikkansa, mistä kasvatuskumppania etsitään. Itse taas haluan jakaa vanhemmuuden velvollisuuksineen eli elatusmaksut mielelläni maksaisin ja muutenkin haluaisin jaetun vanhemmuuden. Olen fiksu ja terve,taloudellisesti hyvin toimeen tuleva. Naimisissa ja rakastan vaimoani emmekä halua erota mutta hän ei pysty lasta saamaan. Vaimoni siunaus on asiasta ja koti-inseminaatiota käytettäisiin. Asun Pirkanmaalla. Sinä terve ja kumppanuusvanhemmuutta haluava nainen ota yhteyttä. Minkäänlaista tunnesidettä en välillemme halua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67778
- 113742
- 37696
- 130657
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40599- 67589
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 26465
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405- 66405
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30398Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58387Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64384- 29374
- 35373
- 23367
- 32361