Onko naiset olleet rehellisiä teille luovuttajille näissä elari asioissa?
Tarkoitan, että jos on sovittu anonyymi luovutus ja ettei vaadita mitään puolin, eikä toisin..Ei myöskään elatusmaksuja. Ovatko pitäneet sanansa.
Onko teille tullut mitään ongelmia näiden kanssa, vai ovatko kaikki pysyneet sopimuksessa?
Elareista kyssäri luovuttajille.
3
757
Vastaukset 3
- Anonyymi
En ole luovuttaja, mutta jos olisin epävirallinen luovuttaja ja haluaisin olla varma, ettei elatusmaksuja tulla perimään, niin en kertoisi nimeäni, osoitettani tms.
Itsellä tavoitteena on itsellinen äitiys eikä tulisi mieleenkään pyytää elatusmaksuja, koska sehän tarkoittaisi, että luovuttaja voisi pyytää oikeuksia lapseensa.
Luulisin, että aika harva äidiksi haluava haluaa ottaa riskiä, että luovuttaja päättääkin haluta oikeudet lapseen ja se itsessään jo karsii elatusmaksun perässä juoksevat.
En usko myöskään, että monikaan, oli sitten itsellinen tai naispari, haluaa tuntematonta "Mattia" perheensä kuvioihin mukaan. Etenkin kun kyseessä olisi riitaisa tuttavuus. "Mattihan" ei halunnut elättää lasta vaan luovuttaa siittiöitä ja äiti/äidit rikkoi lupauksen vaatimalla maksuja, joten vastahakoisen isän pitäminen elämässä ei kuulosta lähtökohtaisesti toimivalta ja sellaiselta, jonka väenväkisin haluaisi elämäänsä.
Kumppanuusvanhemmuus on juttu erikseen ja jos sellaista haluaa, niin on omat paikkansa, mistä kasvatuskumppania etsitään. Itse taas haluan jakaa vanhemmuuden velvollisuuksineen eli elatusmaksut mielelläni maksaisin ja muutenkin haluaisin jaetun vanhemmuuden. Olen fiksu ja terve,taloudellisesti hyvin toimeen tuleva. Naimisissa ja rakastan vaimoani emmekä halua erota mutta hän ei pysty lasta saamaan. Vaimoni siunaus on asiasta ja koti-inseminaatiota käytettäisiin. Asun Pirkanmaalla. Sinä terve ja kumppanuusvanhemmuutta haluava nainen ota yhteyttä. Minkäänlaista tunnesidettä en välillemme halua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.368848- 100842
- 76630
- 50625
- 65605
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38599- 30576
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei133556Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48547En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25540