Onko naiset olleet rehellisiä teille luovuttajille näissä elari asioissa?
Tarkoitan, että jos on sovittu anonyymi luovutus ja ettei vaadita mitään puolin, eikä toisin..Ei myöskään elatusmaksuja. Ovatko pitäneet sanansa.
Onko teille tullut mitään ongelmia näiden kanssa, vai ovatko kaikki pysyneet sopimuksessa?
Elareista kyssäri luovuttajille.
3
710
Vastaukset
- Anonyymi
En ole luovuttaja, mutta jos olisin epävirallinen luovuttaja ja haluaisin olla varma, ettei elatusmaksuja tulla perimään, niin en kertoisi nimeäni, osoitettani tms.
Itsellä tavoitteena on itsellinen äitiys eikä tulisi mieleenkään pyytää elatusmaksuja, koska sehän tarkoittaisi, että luovuttaja voisi pyytää oikeuksia lapseensa.
Luulisin, että aika harva äidiksi haluava haluaa ottaa riskiä, että luovuttaja päättääkin haluta oikeudet lapseen ja se itsessään jo karsii elatusmaksun perässä juoksevat.
En usko myöskään, että monikaan, oli sitten itsellinen tai naispari, haluaa tuntematonta "Mattia" perheensä kuvioihin mukaan. Etenkin kun kyseessä olisi riitaisa tuttavuus. "Mattihan" ei halunnut elättää lasta vaan luovuttaa siittiöitä ja äiti/äidit rikkoi lupauksen vaatimalla maksuja, joten vastahakoisen isän pitäminen elämässä ei kuulosta lähtökohtaisesti toimivalta ja sellaiselta, jonka väenväkisin haluaisi elämäänsä.
Kumppanuusvanhemmuus on juttu erikseen ja jos sellaista haluaa, niin on omat paikkansa, mistä kasvatuskumppania etsitään. Itse taas haluan jakaa vanhemmuuden velvollisuuksineen eli elatusmaksut mielelläni maksaisin ja muutenkin haluaisin jaetun vanhemmuuden. Olen fiksu ja terve,taloudellisesti hyvin toimeen tuleva. Naimisissa ja rakastan vaimoani emmekä halua erota mutta hän ei pysty lasta saamaan. Vaimoni siunaus on asiasta ja koti-inseminaatiota käytettäisiin. Asun Pirkanmaalla. Sinä terve ja kumppanuusvanhemmuutta haluava nainen ota yhteyttä. Minkäänlaista tunnesidettä en välillemme halua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297676Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit307170Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66340Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736321Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa705313Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv194985