Mikä/mitä on

Näin jossain nukkekotisivuilla kuvan pienestä matosta, joka kuvatekstin mukaan oli 'bunkamatto'.
Tämä tuntematon bunka oli purettua ja sitten aluskankaalle liimattua, mutta mitä se siis on?!
5668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Bunka on kirjontatapa. siinä tökitään kynämäisen neulen avulla kierteiltään purettua lankaa kankaan läpi. Päällipuolelle jää kiharaisia lenkkejä. Kyseistä tekniikkaa käyttäviä kirjontatöitä myy ainakin Pohjolanpuoti, joten tsekkaa osoite www.pohjolanpuoti.com.

Äänestä

Olitkohan Krissen kuvasivuilla, jossa Krisse on tehnyt näytiksi bunkalangasta maton? Yleensä ymmärtääkseni bunkasta tehdään erityisellä neulalla töitä mutta Krisse oli tehnyt helpommalla tavalla ja liimannut lankaa kankaaseen. Krisse myös myy bunkalankaa ihan nukkekoteilijoita ajatellen. Tässä osoite kiinnostuneille
http://au.pg.photos.yahoo.com/ph/totitotinen/detail?.dir=946e&.dnm=37bc.jpg&.src=ph
eli lyhytlinkkinä
http://makeashorterlink.com/?C6D351BFA
Krissen albumissa Nauhat kansiossa on kuva ja hinnat bunkalangasta. Mainostan taas samalla Kristiinan spostiosoitetta, josta voi kysellä tarkemmin
kristiina . hakala ät luukku.com. ät merkin tilalle @ ja osoite ilman välilyöntejä.

Äänestä

Saamistani vastauksista kiittäen kysyn nyt kuitenkin
tällä foorumilla, että mistähän tuo nimitys 'bunka'
oikein on peräisin? Ja miksi pitää olla erityistä
nauhaa, jos purkulankakin käy?

Äänestä
  • Bunka kirjonta on tullut suomeen japanista.Bunka sanan merkitystä en tiiä .Lanka on kuin pyöreätä kuminauhaa mut ei ole silti kuminauhaa jollaista meillä suomessa on. Se lanka purkautuu helposti ja se on sellaista kiharaista lankaa. En ole missään muualla nähnyt kyseistä lankaa kuin pohjolan puodista tilaamissani ompelupaketeissa.Tilaa sieltä itselles kuvasto niin pääset jyvälle siitä hommasta. Suomessa myytävät langat ei mun tietämykseni mukaan sovi tähän työhön kun langoissa ei ole samallaisia lenkkiä josta ne jää kiinni alapuolelle ja jos haluat saada niin elävän näköisiä töitä

    Äänestä

  • ritu kirjoitti:

    Bunka kirjonta on tullut suomeen japanista.Bunka sanan merkitystä en tiiä .Lanka on kuin pyöreätä kuminauhaa mut ei ole silti kuminauhaa jollaista meillä suomessa on. Se lanka purkautuu helposti ja se on sellaista kiharaista lankaa. En ole missään muualla nähnyt kyseistä lankaa kuin pohjolan puodista tilaamissani ompelupaketeissa.Tilaa sieltä itselles kuvasto niin pääset jyvälle siitä hommasta. Suomessa myytävät langat ei mun tietämykseni mukaan sovi tähän työhön kun langoissa ei ole samallaisia lenkkiä josta ne jää kiinni alapuolelle ja jos haluat saada niin elävän näköisiä töitä

    Vai Japanista, no, sehän selittääkin varmaan tuon
    nimen. Ehkäpä joskus kokeilenkin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


BUNKA? kirjoitti:

Näin jossain nukkekotisivuilla kuvan pienestä matosta, joka kuvatekstin mukaan oli 'bunkamatto'.
Tämä tuntematon bunka oli purettua ja sitten aluskankaalle liimattua, mutta mitä se siis on?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu