Mikä ihme siinä on kun ei saada utrantien liikennevaloja edes jonkilaiseen ajoitukseen laitettua? Ei riitä perusteluksi että sivukatujen liikenne otettava huomioon. Yhtä auto lasketaan sivulta heti ja pääsuunta pysähtyy. Joka valoissa joutuu pysähtymään kun ei toimi niin ei. Luulisi tuollainen pää liikenteen suunta vetävän ainakin ruuhka aikoina jouhevammin? Illalla ajelenkin punaisia päin kun ei muuta liikennettä ole sen verran kyrsii tuo touhu.
Utrantien liikevalojen ajoitus?
Anonyymi
3299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Liikenneympyrät joka risteykseen niin ongelma poistuu. Liikennevalot vaan ovat niiiiiiiin vanhanaikaisia.
No jopas siellä on tehty typerästi. Oikeinko joudut pysähtymään kun on muutakin liikennettä? Voi, voi sentään.
Oletko koskaan pohtinut sellaista mahdollisuutta, että sinulla olisikin asennevamma ja ymmärryksessä vajetta?
No, oletko pohtinut? Vastaa nyt.
Jos olisi kiertoliittymät niin ei tarvitsisi pysähtyä ja liikenne sujuisi. Liikennevalokulttuurissa autoilijaa kuuluu rangaista seisottamalla vaikka tyhjässä risteyksessä. Tämä on räikeässä ristiriidassa jo ilmastotavotteiden kanssa, sillä jos liikennepäästöjä halutaan vähentää niin mahdollisimman paljon valoristeyksiä pitää muuttaa kiertoliittömiksi. Näin jäisi turhat tyhjäkäynnit ja kiihdytykset pois.
Et sitten vastannut kysymykseeni. Riittä kun sanot olen tai en.
Mikäs auktoriteetti sinä luulet olevasi? Ja mitä pohdintaa mielestäsi osoittaa jos vastaa vain kyllä tai ei? Onko lepakot karanneet tapulistasi? Opettele ajamaan kiertoliittymissä niin ne eivät enää noin paljoa pelottaisi. Kas kun et viittovia liikennepoliiseja haikaile utrantielle matkaasi turvaamaan. Mene vaikka autokouluun kertaustunteja ottamaan jos tunnet olevasi niin avuton ettet pärjää kiertoliittymissä, vaan tarvitset palikkarakentamisenomaista liikennevalo-ohjausta. Eikös siellä rantakylän slummissa vielä autokoulu ole?
Jos liikennesuunnittelija ei osaa ohjelmoida valoja ei sitä aina pidä lähteä korjaamaan kiertoliityymillä. Suunnittelija vaihtoon. Jos tulet esim Jukolankatua aikeissa kääntyä keskustaan saat odotella aikasi ja sitten saa keskustasta tuleva liikenne kääntyä jukolankadulle ja kun näitten perävalot ovat häipyneet syttyy vihreä itselle. Samaan aikaan palavat punaiset valot jalkakäytäville Jukolankadun yli ja vasta autoliikenteen vihreitten aikaan samanaikaisesti syttyvät vihreät Utrantien ylittäjille.
Onko Joensuussa liikennesuunnittelijan ammattitaidottomuus korvattava jokaisessa risteyksessä kiertoliittymällä?
Ukko pitää laittaa liikenneoppiin Ruotsiin, missä on iät ajat esim oikelle kääntyminen mahdollistettu aina muuta liikennettä varoen.
En usko että auttaa. Luultavasti joensuun liikennevalojen suunnittelija on ajokortiton äärivihreä autoilun vihaaja. Ei kun kiertoliittymiä vaan niin liikenne alkaa sujua.
Kyllä te ootte viisaita. Miten on mahollista, että teitä ei ole otettu sinne virastoon suunnittelemaan noita juttuja? Ootteko te jotenkin oudolla tavalla sopimattomia? Onko koulutusta?
Kato, liikennesuunnittelija kakkulalinssikös se siellä... Kohta oletkin työtön kun valoristeykset muuttuu kiertoliittymiksi, ketäs sitten kiusaat? Voit palata haaveilemaan lehmipoluista ja hevosajasta...
Avuttomat ei osaa ajaa ilman vihreää ja punaista valoa. Jos vähänkin pitäisi aivojaan käyttää, kuten esim. kiertoliittymässä, niin heti ollaan vastustamassa, vaikka liikenne sujuisi paljon paremmin kuin noilla värileikkiteillä.
Tyhmempiä on vielä edessä jonossa .
Aja 5kymppiä, niin toimii. Ei köröttelijät kestä mukana. Ne on mitotettu silleen.
Asunu nyt 15 vuotta rantsussa ja hyvin toimii, jos valojen välin ajaa aboyt. 50 km tunnissa kerkeää hyvin seuraavaan risteykseen vihreillä. MUTTA, jos nostaa kytkintä vasta, kun edellisen perävalot on hävinny näkyvistä, valitettavasti seuraavaan risteykseen syttyy jo punainen.
Siellä ihan hyvät bussiyhteydet, kannattaa käyttää silloin niitä, jos ei kestä rytmissä mukana. Ne pojat osaa ajaa.!
Nosta vittu sitä ,kytkintä kunedssä on jo liuta autoja.....
Kytkintä? Mikäs museoautoilija siellä tunnelmoi ja muistelee menneitä?
Tantrux vintruv
Rantakylään ja Utraan menijöille joutaa palaa vaikka koko ajan punaiset. Mihin niillä on kiire? Ei töihin ainakaan.
Kuka siellä narkkareiden ja juoppojen keskellä haluaa Utrassa asua? Muuta ihmisten ilmoille sieltä niin ei tarvitse valittaa.
Maksanu sinunkin tulevas eläkkeen yli 30 vuoden työuralla, joten ole hiljaa. Saatat nauttia siitä ilman tekemätttä mitään. Just nää tälläset paskanpuhujat vituttaa. Jotka ei tiedä oikeasti, oikeasta elämästä, ei höykäsen pälähdystä.
Toinen paikka mitä ihmetellyt nurmeksen tietä tullaan rantakadulle kun nurmeksen tieltä kääntyy utran suuntaan niin kaupunkiin päin kääntyvillä punainen? Miksi olen ihmetellyt. Sitten kun utran suuntaan kääntyville menee punaiseksi niin laskee kaupunkiin päinkin? Eikö voisi olla yhtäaikaa vihreät jo molempiin suuntiin kääntyville? Ehkä ei toteutettavissa kun Joensuusta kyse....
No ei tod!
Juuri tämä on Joensuus ongelma,samanaikaista toisiaan häiritsemätöntä liikennettä ei mahdollisteta.
Puuttuu vain puhuvat valot, Jussi sinä saat kääntyä nyt mutta Esteri siellä takana, jää odottamaan, lasken tuon Kallen ensin, ELÄKÄ SINÄ VILLE SIELLÄ KAASUTTELE, pääset Esterin jälkeen.
Autuaita ovat yksinkertaiset, myös liikennesuunnittelijoina !
Ei voi muuta sanoa tätä ketjua lukiessa, että jo on joillakin pienet ongelmat ja jonninjoutavat valituksen aiheet!
No onhan sinullakin ongelma, kun joudut etsimällä etsimään onko muilla ongelmia !
Joensuun kaupungin ali-viikareiden pyrkimyksenä ei ole liikenteen sujuvuus, vaan haitan- ja kiusanteko henkilöautoa käyttäville 👹
Tättä rä tättä tättä rä tättä tääää. Joensuussa on ainoa hyvä asia se, että kun täältä on joskus lähtenyt hevon v....ttuun. Joensuu on junttien ja muiden älyttömien kantakaupunki. Kiitos, että tajusin itse lähteä. Jumalalle kiitos, etten jäänyt sinne mädäntymään. Hyi!
Eli...+Molempien+paikkojen+älykkyysosamäärä+nousi+50%.+Kiitos+siitä+sinulle..+"virn".
Olipa tänään karjalaisessa hyvä ja totuudellinen kolumni joensuulaistorveloiden ajotaidosta!
Juuri tuollaista se on kuin Olli Sorjonen kirjoittaa.
Ajaa ei osata yhtään jos ei liikennevaloilla käsketä mitä pitää tehdä, eikä asemaparkin kyseessä ollen auta valotkaan, kun niiden sanomaa ei tajuta.
Myöskään liikennemerkkejä ei osata lukea, kunhan posotetaan vaan.
Esimerkiksi kärkikolmiot tuntuvat olevan joillekin täysin näkymättömiä.
Ollin kurjuus oli jutussa läsnä.
Kerran utraan mennessäni minun oli pakko pysähtyä koska tiellä oli todella ISO kakka!
Ihmettelin sitä aikani, jolloin kakka kysyi että mitä dorka töllötät? Päättelin että kysymyksessä on nyt kyllä mutalan kakka. Aikoinaan jos joku kysyi kaupungilla tietä mutalaan, niin häntä neuvottiin että kävele tuohon suuntaan ja kun saat turpaasi niin olet mutalassa. Täytyi kyllä olla mutalasta noin akressiivisen kakkaläjän joka minulle niin ikävästi sanoi. Kyllä meni nyt luottamus suomalaiseen kakkaan!
Sinulta siis puuttuu itseluottamus ?Tunnetko edes hajuasi?
Kyllä siinä menee luottamus kun törmää väkivaltaiseen kakkaan. Eikä siinä kaikki. Kakka muuttui välillä vihreäksi ja kun olin juuri jatkamassa matkaani niin se muuttuikin punaiseksi ja taas piti pysähtyä. Eipä siinä kyllä laulattanut eikä tunnelmakaan ollut kovin harras.
Mutta siitäkin selvittiin ja päästiin lopulta utraan kakille.
Loppu hyvin, kakki hyvin.
Hyvää itsenäisyyskakkaa!