Hei Keski-Pohjanmaalla asuvat!
Keskustelu susista on usein hankalaa, koska aihe herättää tunteita. Suomi24 järjestää yhdessä SusiLIFE-hankkeen kanssa kaikille avoimen Erätauko-keskustelun susireviirillä asumisesta – siihen liittyvistä tunteista, kokemuksista ja käytännön työkaluista pärjätä suden kanssa.
Keskustelu on osa Ylen ja Erätauko-säätiön Hyvin sanottu -hanketta, joka pyrkii saamaan eri lähtökohdista tulevia ihmisiä käymään keskenään tasavertaista keskustelua. Keskustelussa on mukana keskustelun ohjaaja SusiLIFE-hankkeesta, ja paikalla on myös laaja joukko asiantuntijoita Luonnonvarakeskuksesta, Suomen riistakeskuksesta, maa- ja metsätalousministeriöstä, Itä-Suomen poliisilaitoksesta ja Metsähallituksen Eräpalveluista vastaamassa keskustelijoiden sutta koskeviin kysymyksiin. Luvassa siis harvinaisen hieno tilaisuus kerääntyä yhteen, kysyä tietoa ja neuvoja ja jakaa omia kokemuksia elämästä susireviirillä.
Tervetuloa keskustelemaan tänne:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17199395/eratauko-24-11-2021-elamaa-susien-naapurina
Ketju jää toki luettavaksi myös keskustelun jälkeen.
Tervetuloa puhumaan susista Erätauko-keskusteluun ke 24.11. klo 16-19!

10
4505
Vastaukset
- Anonyymi
Sudet pitää rauhoittaa pysyvästi.
Yksi kerrallaan.- Anonyymi
Ajelet luultavasti lippalakki päässä autoa
- Anonyymi
Joo sis ne sudethan ovat aika petollisia olioita kuulemma käyvät ihmisten kimppuun metsäsästä raukkamaisia otuksia ne on,kulemma niihin tepsii jos näkee sellaisen kuvotuksen että nyt meen syömään grillille tuplaburgerin maria ohisalon kanssa se tepsii mutei varmuutta?
- Anonyymi
Kaikki sudet ja kulkukatit rauhoitetaan ikuisesti...
- Anonyymi
VIEKÄÄ KAIKKI SUDET KEHÄ 3 -SISÄPUOLLELLE SIELLÄHÄN NE SUOJELIATKIN ASUU
- Anonyymi
NYTHÄN NE EI PÄÄSE EDES TAKISIN RYSSIIN KUN TULEE AITA
- Anonyymi
Eipä täällä Kokkolassa ole vielä tullut vastaan. On tuolla kaupungin laitamilla kuulemma ainakin ollut joku pieni susilauma. Niillä on kuitenkin niin iso reviiri ja kuulemma vaeltavatkin, etten osaa ottaa kantaa vakituiseen majailupaikkaan.
Tuossa jokusen kilometrin päässä on ihan yleinen uimaranta ja luontopolku. Ihan helikopterilla porräävät eläinten laskijat kertoivat, että siellä päin muka asuu karhu ihan vakituisesti. Ei sitä kyllä kukaan muu ole nähnyt.
Minkä lie nähneet ja kännissä luulleet karhuksi. Mutta pidän siitä, että luonto on ihan vieressä.
>simiti< - Anonyymi
Paras tapa suojella sutta,on kivääri.
- Anonyymi
eikös ne sudet oo nyt menossa oikeeseen suuntaan , koska ne suurimmat suojelijath asuu kehäteitten varrella
- Anonyymi
MITÄ NIISTÄ KANNATTA PUHUA , AMPUKAA KAIKKI POIS PROLEM SOLVED
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115357Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493432Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933298Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403286- 811867
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311626450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1281617Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.441604Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1481294- 161169