Tervetuloa puhumaan susista Erätauko-keskusteluun ke 24.11. klo 16-19!

Hei Keski-Pohjanmaalla asuvat!

Keskustelu susista on usein hankalaa, koska aihe herättää tunteita. Suomi24 järjestää yhdessä SusiLIFE-hankkeen kanssa kaikille avoimen Erätauko-keskustelun susireviirillä asumisesta – siihen liittyvistä tunteista, kokemuksista ja käytännön työkaluista pärjätä suden kanssa.

Keskustelu on osa Ylen ja Erätauko-säätiön Hyvin sanottu -hanketta, joka pyrkii saamaan eri lähtökohdista tulevia ihmisiä käymään keskenään tasavertaista keskustelua. Keskustelussa on mukana keskustelun ohjaaja SusiLIFE-hankkeesta, ja paikalla on myös laaja joukko asiantuntijoita Luonnonvarakeskuksesta, Suomen riistakeskuksesta, maa- ja metsätalousministeriöstä, Itä-Suomen poliisilaitoksesta ja Metsähallituksen Eräpalveluista vastaamassa keskustelijoiden sutta koskeviin kysymyksiin. Luvassa siis harvinaisen hieno tilaisuus kerääntyä yhteen, kysyä tietoa ja neuvoja ja jakaa omia kokemuksia elämästä susireviirillä.

Tervetuloa keskustelemaan tänne:

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17199395/eratauko-24-11-2021-elamaa-susien-naapurina

Ketju jää toki luettavaksi myös keskustelun jälkeen.

10

4514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sudet pitää rauhoittaa pysyvästi.
      Yksi kerrallaan.

      • Anonyymi

        Ajelet luultavasti lippalakki päässä autoa


    • Anonyymi

      Joo sis ne sudethan ovat aika petollisia olioita kuulemma käyvät ihmisten kimppuun metsäsästä raukkamaisia otuksia ne on,kulemma niihin tepsii jos näkee sellaisen kuvotuksen että nyt meen syömään grillille tuplaburgerin maria ohisalon kanssa se tepsii mutei varmuutta?

      • Anonyymi

        Kaikki sudet ja kulkukatit rauhoitetaan ikuisesti...


    • Anonyymi

      VIEKÄÄ KAIKKI SUDET KEHÄ 3 -SISÄPUOLLELLE SIELLÄHÄN NE SUOJELIATKIN ASUU

    • Anonyymi

      NYTHÄN NE EI PÄÄSE EDES TAKISIN RYSSIIN KUN TULEE AITA

    • Anonyymi

      Eipä täällä Kokkolassa ole vielä tullut vastaan. On tuolla kaupungin laitamilla kuulemma ainakin ollut joku pieni susilauma. Niillä on kuitenkin niin iso reviiri ja kuulemma vaeltavatkin, etten osaa ottaa kantaa vakituiseen majailupaikkaan.

      Tuossa jokusen kilometrin päässä on ihan yleinen uimaranta ja luontopolku. Ihan helikopterilla porräävät eläinten laskijat kertoivat, että siellä päin muka asuu karhu ihan vakituisesti. Ei sitä kyllä kukaan muu ole nähnyt.

      Minkä lie nähneet ja kännissä luulleet karhuksi. Mutta pidän siitä, että luonto on ihan vieressä.

      >simiti<

    • Anonyymi

      Paras tapa suojella sutta,on kivääri.

    • Anonyymi

      eikös ne sudet oo nyt menossa oikeeseen suuntaan , koska ne suurimmat suojelijath asuu kehäteitten varrella

    • Anonyymi

      MITÄ NIISTÄ KANNATTA PUHUA , AMPUKAA KAIKKI POIS PROLEM SOLVED

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3326
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      3074
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2994
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2905
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2852
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2609
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2424
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      49
      2269
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2137
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1923
    Aihe