Mieheni ei näe tarvetta isommalle autolle

Anonyymi

Olemme tällä hetkellä viisihenkinen perhe ja uusi lapsi voi syntyä päivänä minä hyvänsä. Meidän pitäisi hankkia isompi auto mutta mieheni ei koe sitä tarpeelliseksi. Myynnissä on ollut jo vaikka kuinka monta hyvää autoa mutta mieheni ei ole suostunut ostamaan yhtäkään. Tänään hän sanoi ettei halua kuulla enää mitään autoista. En voi tajuta, että miten hän ei pidä auton ostoa tärkeänä asiana. Alkaa jo todella ärsyttämään, että hän vain ohittaa niinkin oleellisen asian. Nytkin olisi myynnissä juuri sopiva auto mutta ei. Vanhempanikin ovat jo suostuneet, että voivat käydä katsomassa sitä, koska me emme pääse mutta he eivät aio käydä ennenkuin tietävät, että olisimme varmasti ostamassa sen mutta mieheni ei suostu vieläkään ostamaan uutta autoa. Olen yrittänyt kysyä, että minkälainen auton pitäisi olla, että hän suostuisi ostamaan sen mutta mieheni aina vain sanoo ettei tiedä. En voi ymmärtää, että miksei hän suostu miettimään asiaa.

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä miehesi ei ole vielä valmis luopumaan olemassa olevasta autosta? Tai voisiko olla kyse rahahuolista? Miehet usein herää vähän myöhään tämmösiin juttuihin. Ehkä annat vähän aikaa.

      • Anonyymi

        Olemassa olevassa autossa on vika mikä aiheuttaa sen, että se saattaa sammua tienposkeen. Auto yleensä ennen sitä töksähtää ja alkaa pudottamaan nopeutta. Auto myös sen jälkeen saattaa lähteä töksähtäen kiihdyttämään. Se tuskin tekee hyvää vauvan niskalle. Autosta on myös luvattu sama hinta mitä ostettaessa. Mieheni on kyllä sanonut, että meillä ei ole kovin paljon varaa auton ylläpitoon mutta emmehän voi jättää autoa hankkimattakaan, koska silloin kaikki eivät mahtuisi kyytiin.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4842
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3860
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1344
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1333
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      583
      1253
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe