Voisiko diabeetikko pärjätä pelkällä pitkävaikutteisella?
Itse olen viime päivinä laittanut vähän pikavaikutteista koska syömisen ja pistämisen jälkeen sokerit ovat menneet helposti alas.
Pelkkää pitkävaikutteista?
3
127
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi24:n mielestä pärjäät pitkävaikutteisellakin !
- Anonyymi
Vaikuttaisi siltä että pitkävaikutteista on liikaa. Oletan että olet ykkönen. Voit ehkä pärjätä pelkällä pitkällä mutta tuolloin joudut syömään kaavamaisesti silloin kun pitkän vaikutus on enimmillään. Yleensä pitkän ja lyhyen suhde on n. puolet ja puolet per vrk. Hiilihydraatti/insuliini suhde voi myös vaihdella eri vuorokauden aikaan.
- Anonyymi
Ei voi. Ainakaan tyypin 1 diabeetikko ei voi. Ensinnäkin et voi mitenkään laittaa turvallisesti pitkävaikutteista insuliinia niin paljon, että se siivoaa riittävän nopeasti pois syödynn ruuan aiheuttaman verensokerin nousun. Tuollainen olisi hengenvaarallista, koska verensokeri olisi jatkuvasti vaarassa pudota liian alas. Jos yrittäisit korvata ateriainsuliinin perusinsuliinilla niin sillon perusinsuliinia olisi aivan liikaa ja se olisi suorastaan hengenvaarallista pahimmillan. joutuisit syömään jatkuvasti varmistaaksesi ettei verensokeri putoa liian alas. Lisäksi tuo aiheuttaisi verensokerin hyppimisen ylös alas, eli vuoristoratailmiön, mikä on elimistölle pahempi kuin verensokerin tilapäiseminen nouseminen korkealle. Jos verensokri hyppii kokoajan ylös alas ylös alas niin se rasittaa elimistöä. Sä et mitenkään voi laittaa niin paljon perusinsuliinia, että se estäisi verensokerin nousun todella korkealle syömisen jälkeen ja sitten perusinsuliini pudottaisi sen matalall ja sitten kun syöt seuraavan kerran se verensokeri pomppaa taas tosi korkealle jne. Eli seurauksena on helposi se, että verensokeri loikkii mihin sattuu.
_Eli en suosittele kokeilemaan pelkkää perusinsuliinia. Verensokerin tulisi pysyä tasaisena mutta tuolla tavalla se ei kyllä pysyisi ja muutenkin tuo voisi olla vaarallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2772509Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001344- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi921155- 441022
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67927Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22880- 33787