Pelkkää pitkävaikutteista?

Anonyymi

Voisiko diabeetikko pärjätä pelkällä pitkävaikutteisella?
Itse olen viime päivinä laittanut vähän pikavaikutteista koska syömisen ja pistämisen jälkeen sokerit ovat menneet helposti alas.

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi24:n mielestä pärjäät pitkävaikutteisellakin !

    • Anonyymi

      Vaikuttaisi siltä että pitkävaikutteista on liikaa. Oletan että olet ykkönen. Voit ehkä pärjätä pelkällä pitkällä mutta tuolloin joudut syömään kaavamaisesti silloin kun pitkän vaikutus on enimmillään. Yleensä pitkän ja lyhyen suhde on n. puolet ja puolet per vrk. Hiilihydraatti/insuliini suhde voi myös vaihdella eri vuorokauden aikaan.

    • Anonyymi

      Ei voi. Ainakaan tyypin 1 diabeetikko ei voi. Ensinnäkin et voi mitenkään laittaa turvallisesti pitkävaikutteista insuliinia niin paljon, että se siivoaa riittävän nopeasti pois syödynn ruuan aiheuttaman verensokerin nousun. Tuollainen olisi hengenvaarallista, koska verensokeri olisi jatkuvasti vaarassa pudota liian alas. Jos yrittäisit korvata ateriainsuliinin perusinsuliinilla niin sillon perusinsuliinia olisi aivan liikaa ja se olisi suorastaan hengenvaarallista pahimmillan. joutuisit syömään jatkuvasti varmistaaksesi ettei verensokeri putoa liian alas. Lisäksi tuo aiheuttaisi verensokerin hyppimisen ylös alas, eli vuoristoratailmiön, mikä on elimistölle pahempi kuin verensokerin tilapäiseminen nouseminen korkealle. Jos verensokri hyppii kokoajan ylös alas ylös alas niin se rasittaa elimistöä. Sä et mitenkään voi laittaa niin paljon perusinsuliinia, että se estäisi verensokerin nousun todella korkealle syömisen jälkeen ja sitten perusinsuliini pudottaisi sen matalall ja sitten kun syöt seuraavan kerran se verensokeri pomppaa taas tosi korkealle jne. Eli seurauksena on helposi se, että verensokeri loikkii mihin sattuu.

      _Eli en suosittele kokeilemaan pelkkää perusinsuliinia. Verensokerin tulisi pysyä tasaisena mutta tuolla tavalla se ei kyllä pysyisi ja muutenkin tuo voisi olla vaarallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      116
      4895
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      115
      3978
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      215
      3896
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      172
      1369
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe