Aina kun avaan television, se laittaa ensiksi esille Netflixit ym. Mielestäni television kuuluu ensiksi mennä sille kanavalle, millä se viimeksi oli, kuten esim TV1.
Sitten päätin kokeilla tekstitelevisiota, sille ei ole nappia ollenkaan, eikä tavallista ohjelmaopasta löydy, saati exit-nappia. Tähän on näkyjään tultu, kuluttaja joutuu ostamaan tarvikesäätimen uuteen telkkariin, jotta saa tärkeiden toimintojen pikavalintanäppäimet. Saahan tuolla mukana tulleella hiirisäätimellä menujen kautta teksitelevision, mutta äkkiä mene säädin rikki, jos kaikki veivataan OK-näppäimen kautta. Satelliittivirittimessäni kävi juuri niin. OK-nappula hajosi liikakäytön takia. Ei luulisi näppäinten lisääminen olevan kallista, kun on ollut varaa laittaa jokaiselle maksutelevisiolle oma nappula.
Apua, LG televisioni pakkosyöttää maksukanavia!
4
154
Vastaukset
- Anonyymi
Nykytelkkareissa on kovasti valikkoja ja asetuksia, luulis että tuollaisen pakkosyötön saa jostain pois päältä kun tarpeeksi kaivelet.
- Anonyymi
1) Ennen kuin ostaa, niin kannattaa kyllä kokeilla ja testata . Löysin oman tv-merkin vasta , kun kokeilin kaikkia myynnissä olleita televisoita. Esimerkiksi en pitänyt LG:n valikoista yhtään tai siitä, että pitää kaukosäätimellä osoitella eri kohtiin ja suuntiin, että voi liikua valikoissa.
2) Ei kannata uskoa kaikkia myyjien mainospuheita helppokäyttöisyydesta tai parhaudesta. Vaikka joku olisi kaikkein myydyin merkki tai malli, ei se tarkoita sitä että se olisi paras. Se vaan voi olla kaikkein mainostetuin.- Anonyymi
1) LG:n valikkoja on kyllä testeissä ja arvosteluissa kiitelty, joten kyse voi olla enemmänkin makuasiasta. Jos tarkoitat kaukosäätimellä osoittelulla ns. taika-säädintä, niin sekin on makuasia. Sen vaihtoehtona on kai edelleen olemassa (halvemmissa malleissa vakiona) se perinteisempi tavallinen säädin.
- Anonyymi
Rahastahan noissa näppäimissä juurikin on kyse. Maksukanavat maksaa valmistajille että saa omat näppäimensä säätimiin ja vieläpä hyville paikoille. Toisaalta pienille markkinoille (kuten Suomi) ei kannata tehdä omaa räätälöityä säädintä, joten osa näppäimistä voi olla ihan turhiakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510