Koirat tautienlevittäjänä

Anonyymi

Eräällä lammastilalla tuli tuomio eläinsuojelurikoksesta kunnes selvisi että lampaiden sairaaloisuus johtui arcocystis -alkueläimestä, jonka olivat lampaisiin tartuttaneet huolimattomien koiranomistajien koirat päästessään jättämään jätöksiään lampaiden laitumelle.

Edelleenkään ei koiraihmisille näytä menevän perille että koirat on pidettävä kytkettyinä!

11

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja eikös tuolta välimerenmaista tuoduista koirista, ole löytynyt jotain kielipunkkia. Joka on lampaista tarttunut. Koiraihmiset. Huoletikaa loistorjunnoista. Luonnoneläimillekin isoriski.

    • Anonyymi

      Rakit syö kikki raadot ja paskat, tartuttavat sitten kasvissyöjin kun sontivat pellolle. Omistajat saisi saadakin kaikki mahdolliset loiset ja sairaudet ja joutua rakkiensa raatelemiksi, mutta noita loisia voi saada jo kuka tahansa vaikka marjoista.

      • Anonyymi

        Mietitkö koskaan, jos keräät marjoja. Onko kukaan kussut näiden päällee. Heh!


      • Minun "rakkini " ei syö paskaa eikä raatoja. Kaikki mitä sille tarjoan haistellaan moneen kertaan.
        Kelpaako vai ei.


      • Anonyymi
        taruolento kirjoitti:

        Minun "rakkini " ei syö paskaa eikä raatoja. Kaikki mitä sille tarjoan haistellaan moneen kertaan.
        Kelpaako vai ei.

        "Minun "rakkini " ei syö paskaa eikä raatoja. Kaikki mitä sille tarjoan haistellaan moneen kertaan."

        Järkyttävää. Olen kuvitellut että koiranomistajat vain ovat piittaamattomia kun eivät ymmärrä pitää koiriaan kiinni.

        Mutta ilmeisesti, jos koira ei irti päästyään vapaaehtoisesti ymmärrä lähteä paskaa ja raatoja tonkimaan, omistaja yrittää niitä varta vasten tarjota!


      • Anonyymi
        taruolento kirjoitti:

        Minun "rakkini " ei syö paskaa eikä raatoja. Kaikki mitä sille tarjoan haistellaan moneen kertaan.
        Kelpaako vai ei.

        Kaikki rakit ovat myös kilttejä ja toittelevaisia kunnes ensimmäisen kerran purevat ja toistuvasti sen jälkeen kunnes lopetetaan.


      • Anonyymi
        taruolento kirjoitti:

        Minun "rakkini " ei syö paskaa eikä raatoja. Kaikki mitä sille tarjoan haistellaan moneen kertaan.
        Kelpaako vai ei.

        Se on ihan varma, että sun koira tekee sitä samaa kuin muutkin koirat.

        Koira löytää metsästä märäntyneen sienen ihmisen ulosteen tai muun meidän käsityksen mukaan inhottavan niin se kieriskelee siinä ja jotkut syövät sitä.

        Vuosien varrella olen tullut siihen tulokseen, että koira pitää inhottavana niitä hajuja joilla se pestään ja hajustetaan. Koira luonnossa liikkuessaan erottuu omasta mielestään järkyttävästi.

        Harvoin häkissä ulkona oleva metsästyskoira on tehnyt sen mutta joillakin ajokoirat jotka on pesty ja paljon sisätiloissa niin kaveri hinkannut ruohotukolla puhtaaksi.


    • Anonyymi

      Amerikoissa eläimet tutkitusti levittävät viruksia mutta ei meillä. Eläimet tekevät meistä vain terveempiä.

      Muualla ihmiset käyttävät eläimiä omiin tarpeisiinsa mutta meillä otetaan eläimiä lemmikeiksi vain säälistä eläimiä kohtaan.

      Rottaa, marsua ja koiraa kissasta puhumattakaan itketään kuollessa vuolaasti ja hankitaan näyttävä hautakivi.

      Hevosta ei niin surra niistä tehdään makkaraa kuten siasta, lampaasta ja nautakarjasta joiden lihasta parhaimpia paloja syötetään rakkaalle koiralle ja kisulle.

      Tätä samaa kaavaa noudattaa eläisuojelijat jotka pelastavat koiria eläinkokeista ja syöttävät niille näiden muiden eläinten lihaa. Itse he kuitenkin ovat ylväästi vegaaneja ja kasvattavat ituja ja kuolevat ympäristömyrkkyihin.

      Yritän kuitenkin ymmärtää tätä kaikkea.

      • Anonyymi

        Aamen!


      • Miten niin otetaan vain säälistä? Joku saattaa niin tehdäkin mutta itselle koira on lenkkikaveri, ystävä ja tyyppi jolle voi pulputtaa koko ajan.
        En olisi ulkona kuin kauppareissut jos pitäisi kulkea yksin . Kun on tottunut koiran kanssa 50 vuotta koiran kanssa kulkemaan niin mikään ei tunnu niin hölmöltä kulkea yksin täämän jälkeen. Kokeiltu on edellisen kuoltua ja tämän nyt kyllä viimeiseksi jäävän tultua.

        Sitten olen niin vanha että ei tartte enää kulkeakaan. Ikä ei riitä enää seuraavaan kun haluaisin hoitaa koiran loppuun asti.
        Ei kukaan takaa elämää että toki nytkin voisin kupsahtaa ennen nykyisen koirani elämän päättymistä. Vielä on koiralla vuosia jäljellä ja yritän pysyä kunnossa että em. ei tapahtuisi. Loppu on herran haltuun.


    • Anonyymi

      Kyse SARCOCYSTIS SP.- alkueläimestä.

      Onko tartunta varmasti tullut vieraista koirista? Yleensä lammastiloilla on ainakin paimenkoiria ja petoalueilla myös laumanvartijoita. Meillä ainakin on 3 paimenta ja 2 laumista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      142
      4664
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      103
      3921
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3559
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3320
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      53
      3188
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      32
      2620
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2559
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2246
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      20
      1898
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1755
    Aihe