Pieni vuoto normaalia???

Kyselisin onko kellään kokemusta alkuraskauden vuodosta. Vuotoa tulee ihan olemattomasti ja oikeastaan se on ruskehtavaa. Kuukautisten pitäisi alkaa näinä päivinä. Ennen tämmöistä ei ole ollut.Testiä en ole vielä tehnyt koska odottelen kuukautisteni poisjääntiä mutta nyt tämä ihmeellinen aamuisin oleva pieni vuoto kummastuttaa.
3586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itselläni oli ruskeaa vuotoa aika reilustikin raskausviikolla 8. Olin ihan paniikissa, ja menin päivystykseen. Siellä tarkistivat tilanteen, ja pääsin vielä ultraankin. Kaikki oli ihan kunnossa! Lääkäri sanoi vaan, että joskus tulee vuotoa, ja se on ihan normaalia.

Odottele pari päivää, vuoto luultavasti loppuu. Voit mainita siitä sitten, kunhan menet ekaa kertaa neuvolaan. Jos vuoto kuitenkin lisääntyy, ja on yhtä runsasta kuin kuukautisten aikana, ota yhteyttä lääkäriin! Toivotaan että kaikki menee hyvin!

Äänestä
  • Kiva kuulla että jossainpäin suomea pääsee lääkäriin noin aikaisessa vaiheessa raskautta!!!! Itse vuodin koko viikonlopun ja soitin lääkäriin: Ilmoittivat että tule vasta sitten kun kivut niin suuret ettet pysty kotona olemaan.Jos on keskenmeno,sen "EHKÄ" tietää sitten kun käyt ensimmäisessä neuvolassa... Kyllä oli ja on vieläkin paha mieli,tiedänhän itsekin ettei mitään ole tehtävissä jos keskenmenon saa, mutta olisi se kiva saada asioihin varmuutta!!!!! Missä on meidän paljonpuhuttu HOITOTAKUU?! Kyllä hätä oli suuri kun kauan odotettu raskaus vihdoin onnistui ja sitten tulikin heti pelko kehiinn Mutta toivotaan että kaikki hyvin ja iloisia vappuja kaikille ;)
    rv 7 4

    Äänestä

  • ei palvelua.. kirjoitti:

    Kiva kuulla että jossainpäin suomea pääsee lääkäriin noin aikaisessa vaiheessa raskautta!!!! Itse vuodin koko viikonlopun ja soitin lääkäriin: Ilmoittivat että tule vasta sitten kun kivut niin suuret ettet pysty kotona olemaan.Jos on keskenmeno,sen "EHKÄ" tietää sitten kun käyt ensimmäisessä neuvolassa... Kyllä oli ja on vieläkin paha mieli,tiedänhän itsekin ettei mitään ole tehtävissä jos keskenmenon saa, mutta olisi se kiva saada asioihin varmuutta!!!!! Missä on meidän paljonpuhuttu HOITOTAKUU?! Kyllä hätä oli suuri kun kauan odotettu raskaus vihdoin onnistui ja sitten tulikin heti pelko kehiinn Mutta toivotaan että kaikki hyvin ja iloisia vappuja kaikille ;)
    rv 7 4

    Asun Itä-suomessa. Pääsin lääkäriin varmaan vaan siksi, että menin päivystykseen paniikissa ja itkien, keskellä yötä. Kipujakin oli jonkin verran. Jälkeenpäin tunnen itseni vähän noloksi, mutta silloin yöllä kun olin jo pari tuntia vuotanut, olin niin hysteerinen, ettei päivystävällä lääkärillä ollut varmaan muuta mahdollisuutta, kuin ottaa minut vastaan...

    Lääkäri oli kyllä vähän tyly, ja sanoi että "Tällaisissa asioissa ei sitten tarvitse toiste yöaikaan tulla!" Mutta onneksi tutkittiin kumminkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raskaanako vai ei?????? kirjoitti:

Kyselisin onko kellään kokemusta alkuraskauden vuodosta. Vuotoa tulee ihan olemattomasti ja oikeastaan se on ruskehtavaa. Kuukautisten pitäisi alkaa näinä päivinä. Ennen tämmöistä ei ole ollut.Testiä en ole vielä tehnyt koska odottelen kuukautisteni poisjääntiä mutta nyt tämä ihmeellinen aamuisin oleva pieni vuoto kummastuttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu