Niitä ovat ainakin seuraavat:
- Kunnan sijainti ja vetovoimaisuuden mahdollisuuksien hyödyntäminen
- Kunnan kulttuurin ja perinteiden säilyttäminen
- Kunnan väestön peruspalvelujen turvaaminen
- Kunnan verotulojen lisääminen yritystoiminnan edellytysten parantamisella
- Kunnan väkiluvun ja elinvoimaisuuden säilyttäminen
- Kunnan väestön yhteisöllisyys hyödynnettävä kunnan kasvun voimavaraksi
- ym.
- Kunnan sijainti ja vetovoimaisuuden mahdollisuuksien hyödyntäminen
- Kunnan kulttuurin ja perinteiden säilyttäminen
- Kunnan väestön peruspalvelujen turvaaminen
- Kunnan verotulojen lisääminen yritystoiminnan edellytysten parantamisella
- Kunnan väkiluvun ja elinvoimaisuuden säilyttäminen
- Kunnan väestön yhteisöllisyys hyödynnettävä kunnan kasvun voimavaraksi
- ym.
Vastaukset 37
Vanhimmat
"Kunnan väestön yhteisöllisyys hyödynnettävä kunnan kasvun voimavaraksi"
Mitä on yhteisöllisyys ja miten se Kuhmoisissa ilmenee?
Yhtenä näkökulmana voisi olla se, että yhteisön demokraattisesti valitsemat päättäjät tekevät päätöksiä, jotka vahvistavat yhteisöä eivätkä aiheuta yhteisössä repiviä ristiriitoja.
Karavaani pystytti teltan yöksi. Orjat painoivat maahan kepit ja kiinnittivät kamelit keppeihin. Sitten he menivät telttaan ja valittivat johtajalle: ”Tappeja on vain yhdeksäntoista, mutta kameleita on kaksikymmentä. Miten kiinnitämme viimeisen kamelin?”
Johtaja vastasi: ”Kamelit ovat tyhmiä eläimiä. Liikutelkaa käsiänne ikään kuin sitoisitte narun, niin kameli pysyy paikoillaan koko yön.” Orjat noudattivat neuvoa, ja kameli seisoi visusti paikoillaan. Seuraavana aamuna, kun teltta pantiin kasaan ja oli aika jatkaa matkaa, orjat menivät johtajan luo valittamaan, että tämä kameli ei seurannut heitä, vaikka muut seurasivat. Se kieltäytyi hievahtamastakaan. Isäntä sanoi: ”Te ette muistaneet päästää sitä irti.”
Kuhmoisissa taitaa olla aika paljon näitä näkymättömiä köysiä?
"Kuhmoisissa taitaa olla aika paljon näitä näkymättömiä köysiä?"
Kyllä ! Ne näkymättömät köydet ovat takakammareissa, joista vedellään tarpeen mukaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Nukkehallitus
Hauska ja niin täydellisen kuvaava vertaus!
Valtuutetuilta puuttuu rohkeus omiin näkemyksiin ja siksi muutaman kasvottoman "takapirun" ajatusmalli ratkaisee lopulta kaiken.
Tämä luutuneisuus ja oman piirin asioiden edistäminen on perussyynä kunnan seisokkitilaan.
Ei ole Kuhmoisista tämä. Valtuutettuja on 21 eikä 20.
Kuhmoisista on tämä. Sitä yhtä ei lasketa ja siihen on syy.
"muutaman kasvottoman "takapirun" ajatusmalli ratkaisee lopulta kaiken"
Tämä näkemys on esitetty kerran myös Keskisuomalainen- lehden artikkelissa: "Edellisten päättäjien vaikutusvalta puree yhä"
Jos edellisten päättäjien rakentamasta korttitalosta otetaan yksi kortti pois, tulee romahdus. Kunnan kehitys on luutunut korttitalon pystyssä pitämiseen.
Eikä pelkästään valtuutetut vaan me kuntalaiset ollaan aaseja eiku kameleita.
Näkymätön köysi on esimerkiksi pelko siitä, että jos avaan väärään aikaan väärässä paikassa väärästä asiasta suuni, minun ilman rakennuslupaa rakentamani rantasauna otetaan esille seuraavassa rakennuslautakunnan kokouksessa.
Epävirallisten uutisten mukaan "näkymätön köysi" on myös ollut vallankäytön välineenä kesäasukkaiden "luvattomiin " rakennelmiin, jotta pitävät suunsa supussa ja kielen keskellä suuta.
Onko tämä sitä yhteisöllisyyttä?
No ei ole! Harmin paikka, että yhteisöllisyys on toisenlaista eikä sen vuoksi Kuhmoisissa hyödynnettävissä.
Moderni naapurikyttä nauraa partaansa ja seuraa satelliittikuvista naapurin navetantakusen tapahtumia.
"Kyllä kansa tietää"
"Harmin paikka, että yhteisöllisyys on toisenlaista eikä sen vuoksi Kuhmoisissa hyödynnettävissä."
Mikä estää yhteisöllisyyden (yhteen hiileen puhaltamisen) hyödyntämisen, koska se koituu lopulta kaikkien kuntalaisten eduksi?
Porkkanat (kunnan kehitys) tulee istuttaa huolella ja hyvään maahan, jotta niitä riittää kaikille ja maistuvat hyviltä. Kitkerät porkkanat ei maistu kenellekään, kuten huomattu.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2020/03/06/saa-parasta-porkkanamaastasi-nain-porkkanoistasi-kasvaa-pitkia-suoria-ja
"Kuhmoisissa taitaa olla aika paljon näitä näkymättömiä köysiä?"
Näkymättömät köydet tulisi katkaista entisiin päättäjiin, kuten katkaistaan lapsen napanuora äitiin synnytyksen yhteydessä. Ohjata ja kasvattaa voi, mutta täysi riippuvaisuus on paha asia.
Kunnan hallinnossa riippuvaisuus entisiin päättäjiin on sama pahe.
Yhteisöllisyyttä on myös se, että aurataan ja hiekoitetaan jonkun päättäjän kotitie eikä välitetä siitä, kun voi mennä omankin tien auraus omaan piikkiin.
Tarkoitatko << mennä omankin tien auraus SAMAAN piikkiin?>>
Jos valittaa, voi sen jälkeen joutua maksamaan oman tien itse, tarkoitin...
- Kunnan kulttuurin ja perinteiden tuhoaminen
Surullinen ja masentava asia, kaikilla mahdollisilla mittareilla mitattuna
En tiedä onko tämä oikea paikka narista, mutta ottaa pattiin, kun Sahanranta on kaikesta päätellen koko syksyn maksamatta vuokraa ja sitten herää muutaman päivän ajaksi henkiin myymään jouluruokia.
Älä muuta viserrä. Meno on kuin villissä Lännessä, kun jonkun Särkelän autoja hyysätään kuntalaisten piikkiin yli tonnilla kuussa.
Tässä kunnassa työskennellään virkeästi joitakin hyysäten, toisia tuhoten.
Mihin se lopulta mahtaa johtaa ?
Taantumukseen. On jo nähty ja koettu.
Ei ole hyvä asia
https://fi.wiktionary.org/wiki/taantumus
Varmaan Kummalan herramiessopimus? Tästä(kään) tuskin löytyy mustaa valkoisella.
"Tässä kunnassa työskennellään virkeästi joitakin hyysäten, toisia tuhoten."
Ketä on tuhottu ja miksi?
Onko kunnan kiinteistöissäkin niin, että vuokra sovitaan jälkikäteen noin vuosi muutosta, ja tietenkin hinnalla, mikä määräytyy pärstän mukaan ja minkä voi jättää myös maksamatta, ellei huvita? Mä haluaisin kanssa vuokralaiseksi, sanotaan nyt vaikka pesulan kokoisen kolmikerroksisen omakotitalon porealtaalla ja suurella terassilla baaritiskeineen. Niin ja terassille ilmalämpöpumppu, minkä sähköt tietenkin kuuluu vuokraan.
No onhan se nyt meidän kaikkien etu, että täällä edes joku pitää satamaravintolaa vähän pitkäjänteisemmin. Ennen tuli joka vuosi uusi yrittäjä liput liehuen mutta lyhyeen loppui aina......
Ei pienessä kylässä ravintolan pitämisestä kukaan bisnestä saa. Kesäaika on vähän eri asia, kun on mökkiläiset ja matkaajia.
Ennen piti maksaa ympäri vuoden vuokraa, nykyisin saa itse päättää milloin maksaa ja milloin ei.
Johtunee omistajien asemasta kunnan hallintoon ?
Keskinäinen luottamus on Kuhmoisten vahvuus pahoinakin päivinä
Aika vahva väite, jos asiaa syvällisemmin ajattelee
Aika tehottomalta vaikuttaa minusta kunnan asioiden hoito. Voi olla että kun ei valtionosuuksia enää tule, ei ole varaa pitää yllä näin suurta ja kallista järjestelmää.
Sos-ja terveysmenot noin 5 tuhatta euroa per asukas / v
Ikääntyvät lisääntyvät ja kustannukset kasvavat