Puu- vai mdf-ovet

Hanna

Onko jollain kokemuksia saarni puu-ovista?
Haluaisin laittaa valkoiset saarni-ovet mutta pelkään että ne kellastuvat ja ovat muutaman vuoden kuluttua rumannäköiset. Tiedän kyllä, että puu kyllä aina jonkin verran elää ja muuttuu vuosien saatossa mutta, kuinka paljon. Onhan tosi kauniita mdf-oviakin, mutta ne ovat toisaalta niin tavallisen näköisiä. Puu-ovilla saisi kivaa ilmettä maalaiskeittiöön.Kiitos etukäteen.

14

5564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • remontti repa

      Osta MDF-ovet, pysyvät ainakin suorina, puuovet tahtoo mennä kieroksi

      • mdf

        Jos saarni ovi valkolakataan niin ei pitäisi vanhemmiten muuttua keltaiseksi. remontti repalle tiedoksi että kyllä semdf ovikin menee kieroon.


      • todellakaan.

        ei todellakaan mene puuovet kieroon,jos ne on oikein tehty.


      • yksi kokemus
        mdf kirjoitti:

        Jos saarni ovi valkolakataan niin ei pitäisi vanhemmiten muuttua keltaiseksi. remontti repalle tiedoksi että kyllä semdf ovikin menee kieroon.

        Tutulla on valkolakatut saarniovet, sellaiset talonpoikaismallitja voi taivas miten ovat vuoden jälkeen jo ihan limenvihreät lähestulkoon!! Ei joka ovi eikä joka paikasta mutta tosi kurjat. Puuseppä lupasi maalata ovet.
        Jos saarnia otat, maalaa se.

        Itse valitsimme laminaattiovet


      • komeron ovet
        todellakaan. kirjoitti:

        ei todellakaan mene puuovet kieroon,jos ne on oikein tehty.

        kiertää pahasti, hunajapetsattua mäntyä. Keittiön pyökkiovet mallissaan vielä 8v jälkeenkin.


    • Satu

      Saarni ei kestä kulutusta. Pehmeän tuntuinen materiaali. En ottaisi omaan keittiöön.

      • pehmeä ja pehmeä.

        Saarnea käytetään parkettina, että kaitpa tuo ovenakin menisi.
        Teillä vissiin on sitten rosteriovet?


      • kestävää

        Luin jostakin luokituksia puiden kovuuksille ja saarni on keskiluokkaa, kovempaa, kuin tammi. Meille tulee saarnilaminaatti lattiaan. Upean värinen ainakin.


      • real people
        kestävää kirjoitti:

        Luin jostakin luokituksia puiden kovuuksille ja saarni on keskiluokkaa, kovempaa, kuin tammi. Meille tulee saarnilaminaatti lattiaan. Upean värinen ainakin.

        Saarni on kyllä yksi kovimmista aidoista puumateriaaleista, jota yleisesti käytetään kalusteovissa. hyvä käyttökestävyys.

        Saarnilaminaatti on taasen keinoainetta, millä ei ole mitään tekemistä aidon puun. Eipäs nyt sotketa eri asioita !


    • puupää

      Totuus on, että saarni on näistä tutuista puuseppäteollisuudessa käytetyistä puista verrattain kova, yhtä kova kuin vaahtera.

      Puun kovuus ilmoitetaan ns. Brinell-kovuutena. Mitä korkeampi luku, sitä kovempi puulaji. Laitan muutamia arvoja tähän.

      Vaahtera: Brinell-kovuus 3,2-4,2.
      Saarni: Brinell-kovuus 3,3-4,1.
      Kirsikka: Brinell-kovuus 3,0-3,2.
      Tammi: Brinell-kovuus 2,9-3,7.
      Pyökki: Brinell-kovuus 2,7-4,0.
      Koivu: Brinell-kovuus 2,2-2,7.
      Mänty: Brinell-kovuus 1,3-1,8.

      Eli arvoista huomaa, että mänty on pehmeä puulaji. Mutta pehmeydestään huolimatta mänty sopii oviin oikein hyvin, jos vain muuten silmää miellyttää. Suomalaiset ovat tehneet kalusteita satoja vuosia männystä ja monessa paikassa on käytössä kymmeniä vuosia vanhat mäntyiset pirttikalusteet. Vanhoissa taloissa saattaa olla 100-200 vuotta vanhoja mäntyovia.
      Ts. jos mänty kestää pehmeytensä puolesta, niin varmasti kestää myös saarni paljon paremmin.

      Tuolla joku mainitsi, että oikein tehty puuovi ei kieroudu. Niin oikein tehtyjä ovia ei saa, nimittäin kosteus vaikuttaa hyvin paljon ovien kieroutumiseen. Kieroutumista ei voi mitenkään estää kokonaan, valitettavasti. Täytyy muistaa, että puu on aina puu, ja puu imee kosteutta huoneilmastakin.
      Jos haluttaisiin, että valmistetavat ovet kieroutuvat mahdollisimman vähän, pitäisi ovet valmistaa vähintään kymmenen vuotta sitten kaadetuista ja sahatuista puista, ja nuo puut olisi tuon ajan pitänyt säilyttää kuivassa suojassa. Mutta mistä sellaisia puita saa?

      Sitten joku mainitsi, että kieroutuu mdf-levystä tehdyt ovetkin. Mdf-ovet eivät ole niin kosteusherkkiä kuin puuovet, siksi niitä suositellaan esim. mökeille. Oikeastaan mdf-ovet ei juurikaan kieroudu tai väänny kosteuden johdosta, mutta silloin kylläkin jos ne jättää nojamaan viistosti seinään päin. Kaikki levyt tulisi säilyttää joko lappeellaan tai aivan pystyssä.

      Sitten vielä, kyllä saarnin väri tummenee vuosien saatossa hyvinkin paljon. Kunnolla suoritettu valkolakkaus tietenkin estää sitä selvästi.

      Mielestäni saarni on hyvä ja kaunis puulaji. Sinun on vain punnittava itseksesi mitä ominaisuuksia oviltasi haluat ja mitä ominaisuuksia haluat välttää. Mutta minusta puuovet ovat aina arvokkaamman oloisia kuin levyovet. Puuovi on kaunis vielä vuosienkin päästä.

      • mdf

        puhuit ihan asiaa. Mdf vaan tuppaa oleen sellainenmateriaali et kun sitä jyrsitään niin väkisin vetää pikkuisen kuprulle. Tosin tämä ilmiö on kaikilla ovi materialilla. Teräs on varmaankin ainoa materiaali joka säilyy suorana mutta sitäkään ei parane lämmittää ettei mene kieroon. Joten tulen siihen lopputulokseen että nykyään käytetyt ovimateriaalitovat ihan hyviä keittiössä.


      • Anonyymi

        Mdf levyä on moneen tarkoitukseen.

        On olemassa mdf levyä jotka ei kestä kosteutta, on niitä jotka on pinnoitettu ja sen vuoksi kestää kosteutta, on myös palonkestävää mdf levyä, viilutettua mdf levyä.

        Ulkokäyttöön mdf ei kelpaa, toisin kuin mänty ja tammi.

        Esimerkiksi painekyllästetty mänty sopii ulkokäyttöön ( ulkohuonekalut )

        Sisätiloissa on ylemmiten mm tietynlainen kosteusprosentti, lämpö jne.

        Mdf levy ja kalustelevy ovat kuolleita materiaaleja.

        Kalustelevy on Usa.ssa keksitty ja alkuperäinen tarkoitus oli valmistaa niistä pakolaisille huonekalut.

        Materiaalina kuidut ja lastut mm jotka kuumapuristetaan liiman avulla yhteen.

        Samalla perioodilla on mdf levy valmistettu, mutta on kestävämpi ja myrkyttömämpi liima-aineen vuoksi.

        Vaneri on vahvempaa näistä kahdesta.

        Massiivipuu on yleensä kalliimpaa.
        Vaihtoehtoja riittää : saarni, koivu, mänty, tammi, ....

        opskelemalla selviää materiaalivalinnat

        https://stragendo.ee/fi/blog/the-types-of-materials-for-furniture

        https://teeitse.com/materiaalit/puulevy/mdf-levyt-kaikki-mdf-levyista

        https://teeitse.com/materiaalit/puu/15-puulajia-eri-kayttotarkoituksiin

        http://www03.edu.fi/oppimateriaalit/puutuoteteollisuus/raaka-aineet/puulajit_ja_kayttokohteet/index.html


    • Anonyymi

      Onko jollain kokemuksia saarni puu-ovista?

      https://puuinfo.fi/puutieto/puulajit/saarni-fraxinus-excelsior/

      Haluaisin laittaa valkoiset saarni-ovet mutta pelkään että ne kellastuvat ja ovat muutaman vuoden kuluttua rumannäköiset.

      - puulajeja on useita ja lisää tuntuu tulevan
      Käyttötarkoituksen mukaan täytyy valita puulaji.

      Tiedän kyllä, että puu kyllä aina jonkin verran elää ja muuttuu vuosien saatossa mutta, kuinka paljon.

      - vaneri, lastulevy ja mdf levy on kuolleita materiaaleja mutta muuten puu elää aina.
      Kuin paljon niin se vaihtelee.

      Onhan tosi kauniita mdf-oviakin, mutta ne ovat toisaalta niin tavallisen näköisiä.

      - kyllähän mdf levyä saa viilutettunakin.
      Esimerkiksi koivusta, tammesta, jne.
      Vaikka kyllä vaneri ja lastulevyä myös viilutettuna on myynnissä.
      Jos pelkää puun elämistä, tekee metallilevystä ovet ja pinnottaa ne

      Puu-ovilla saisi kivaa ilmettä maalaiskeittiöön.

      - kyllä se sopii muutenkin.
      sisustusasia on makuasia.
      Tammi-/koivukalusteet on miellyttävän oloinen.
      Männystä tehdään myös huonekaluja, vaikka se ei ole yhtä kestävää puuta kuin 2 ensin mainittua.

      Kiitos etukäteen.

      Opiskelemalla selviää asia ( tietenkin voi soittaa puusepälle, ammattikouluun puuosastolle, käydä k-raudassa / missä puutavaraa myydään ja kysyä ).

      https://puuproffa.fi/puutieto/yleista-puista/saarni/

      http://www03.edu.fi/oppimateriaalit/puutuoteteollisuus/raaka-aineet/puulajit_ja_kayttokohteet/index.html

      https://stragendo.ee/fi/blog/the-types-of-materials-for-furniture

      https://furgner.fi/fi/module/csblog/post/30-1-millainen-materiaali-kannattaa-valita.html

      https://www.hansales.fi/blogs/blogit/holzarten-ein-ratgeber-um-das-beste-mobelholz-zu-finden

      https://santorpack.ru/fi/color-in-the-interior/blagorodnye-porody-derevev-dub-i-buk-raznica-mezhdu-bukom-i.html

      https://teeitse.com/materiaalit/puulevy/mdf-levyt-kaikki-mdf-levyista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      226
      2541
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      60
      1374
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1187
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1088
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      98
      1073
    7. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1058
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      982
    Aihe