Mikä elokuva kyseessä?

Etsin elokuvan nimeä. Mikä leffa? Esitettiin tv:ssä noin vuonna 1998 - 1999. Olin ala-aste 5. luokalla. Elokuvassa oli jokin suuri "liero" / "käärme" / "iso lisko" / olio. Tapahtumat loppupuolella sijoittui muistaakseni hiekkamaastoon / erämaahan. Suuri lisko jahtasi ja kiusasi ihmisiä. Tuli eteen vähän jokapaikasta. Sitten ihmiset säntäili pakoon / yritti pelastua. Taisi olla nainen ja mies pariskunta lopussa jäljellä, jotka tuota vastaan taisteli.

Elokuva päättyi siihen, kun ihmispari harhautti liskoa, niin että se suistui jyrkänteeltä alas rotkoon... Loppukohtauksessa mies sanoo: "et osaa lentää, liero". Onnellinen loppu siis.

Haluaisin löytää sen, ja katsoa uudelleen nyt.

6

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa leffalta nimeltä Tremors (1990), näyttelijöinä mm. Kevin Bacon. Ihan kelpo leffa luokassaan, kauhua ja komediaa sekoiteltu. Niitä matoja oli enemmänkin ja reagoivat pieneenkin tärinään.

      • Kiitos! Yotubesta katsoin jo pieniä pätkiä tuolla nimellä, ja tämä se pitäisi olla. Nyt vain etsimään koko versio. Oli jännä leffa varsinkin ala-aste 5. luokkalaiselle. Sille loppukohtaukselle naurettiin yhdessä kaverin kanssa silloin :-) Huojentava ja onnellinen loppu.


      • Anonyymi
        m1m kirjoitti:

        Kiitos! Yotubesta katsoin jo pieniä pätkiä tuolla nimellä, ja tämä se pitäisi olla. Nyt vain etsimään koko versio. Oli jännä leffa varsinkin ala-aste 5. luokkalaiselle. Sille loppukohtaukselle naurettiin yhdessä kaverin kanssa silloin :-) Huojentava ja onnellinen loppu.

        Juu, siihen aikaan kun tämäkin tuli eka kertaa tv:stä niin leffat pääsi vielä yllättämään kun ei ollut paljon ennakkotietoja. Tätäkin aloin aikoinaan katsomaan että mitäs tämä nyt on, ja olikin hirviöineen aika yllättävä ja samaan aikaan sekä jännittävä että huvittava. Myöhemmillä katseluilla ehkä vähän vanhentunut ja halpatuotannon oloinen.


      • Anonyymi
        m1m kirjoitti:

        Kiitos! Yotubesta katsoin jo pieniä pätkiä tuolla nimellä, ja tämä se pitäisi olla. Nyt vain etsimään koko versio. Oli jännä leffa varsinkin ala-aste 5. luokkalaiselle. Sille loppukohtaukselle naurettiin yhdessä kaverin kanssa silloin :-) Huojentava ja onnellinen loppu.

        Esitettiin alunperin Suomessa nimellä Väristyksiä. Nykyäänhän leffojen nimiä ei juuri enää suomennella, mikä on vähän säälikin, kun monet naurut on saanut nimikukkasista.

        Näköjään ollut Yle Areenassakin 2015, mutta ei ole enää siellä katsottavissa.


      • m1m kirjoitti:

        Kiitos! Yotubesta katsoin jo pieniä pätkiä tuolla nimellä, ja tämä se pitäisi olla. Nyt vain etsimään koko versio. Oli jännä leffa varsinkin ala-aste 5. luokkalaiselle. Sille loppukohtaukselle naurettiin yhdessä kaverin kanssa silloin :-) Huojentava ja onnellinen loppu.

        Blockbuster.fi-palvelussa tuo voi katsoa tällä hetkellä 01,90 € hintaan.

        https://www.justwatch.com/fi/elokuva/tremors


    • Anonyymi

      Mäkin kävin kattoo ruotsissa semmosen kauhukuvan kun Maskarnat tai joku sinne päin hirveesti matoja joku mummo kutoi jotain mutta ne söi sen ei jäänyt kuin puikot ja neule luurangon lisäksi. Toinen juttu että missähän on ne ensimmäiset reality ohjelmat joskus -80 luvulta jotka tuli puolenyön maissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      156
      4628
    2. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      19
      4256
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3615
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      3059
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1817
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      28
      1487
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      257
      1427
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      180
      1334
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      77
      1291
    Aihe