Nyt olis hyviä tarjouksia joten ajattelin hankkia myös veneeseen tiskikoneen. Onko kokemuksia miten eri merkit toimii kovassa merenkäynnissä?
Minkälaisia tiskikoneita teillä on veneissä?
Anonyymi
29134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Metos toimii merenkäynnissä. Kokemusta on.
Minulla on käytettävissä Johanna merkkinen tiskikone, ikää jo 40 vuotta. Toimii paremmin vakaissa olosuhteissa, esim satamassa, kuin merenkäynnissä.
Tuommoinenhan ei ollut hakusessa.
Edellinen ruostui puhki joten uusi on hakusessa.
Toimiiko siiderillä ja lonkerolla?
En kyllä pitäisi luomuvaihtoehtoakaan poissuljettuna. Joku näppärä ja muodollisesti pätevä aupair vois olla aika kova sana.
Sillä voisi olla muutakin käyttöä?
Minilla ei ole tiskikonetta veneessä.
Laidan yli huljautetaan vedessä ja siinä se, hyvin toimii kovemmassakin merenkäynnissä.
En tiskaa veneessä.
Tiskikoneen ei tarvitse toimia kovassa merenkäynnissä, sillä ruokaakaan ei pysty tällöin laittamaan.
Kyllä tarvitsee.
Ruoka on valmistettu ja syöty ennen kuin jouditaan kovaan merenkkäyntiin.
Kovaan merenkäyntiin ei jouduta nopeasti. Keli kasvaa hitaasti ellei sitten ole niin ääliö, että lähtee satamasta luukuttamaan tiskikone päällä myrskyävälle merelle. Todennäköisesti myös vatsa täynnä oleva miehistö alkaa voida nopeasti pahoin, että vaatii kääntymään satamaan sulattelemaan ruokaa.
Mitä väliä. Kettinki kuitenkin pitää tiskikoneen kiinni liedessä. Ei se sen kauemmaksi pääse.
Keli ja sää voi muuttua hyvinkin nopeasti. Purjehtien ei aina pääse karkuun nopeasti muuttuvaa säätä. Ensin voi olla täys pläkä ja hetken päästä ukkosmyrsky. Isommilla vesillä säät tulee ja menee. Niitä voi yrittää väistää tai hyödyntää ja joskus mennään sillä mitä annetaan.
Kaikki merkit varmaankin toimii kovassa ryskytyksessä. Ongelman saattaa muodostaa, etteivät astiat pysy paikoillaan koneessa. Todennäköisesti vesi myös loiskuu koneen sisällä veneen kallistellessa ja vuotaa ulos.
Kyllä ne pysyy, ne pitää vain sitoa hyvillä vahvoilla kumirenksuilla ritilöihin kiinni.
Hehheh!! Kyllä on totisia torvensoittajia.
Mitäs jos käyttäisi kertakäyttöastioita, tai tiskaisi normiharjalla sitten rannassa tai miksei veneessäkin kun ei myrskyä.
Koitappa syyä hernerokkaa pahvilautaseltata kun tuuli oikein tuivertaa.
No silloin voisi olla pakkiruokailun paikka. Pakkiinhan saa nykyään käteviä sisäpusseja jolloin ei sitä ei tarvitse tiskata. Tosimies kyllä vetää hernekeiton kylmänä suoraan purkista tai siivuttaa sen ruisleivän päälle. Purkki auki kummastakin päästä, pötkö ulos ja siivuiksi.
Ei kannatakkaan kannella syödä, menee kannen alle, niin ei tuule. Tosin ellei ole kantta minkä alle mennä, niin helpoin voi olla kun jättää sen hernerokan syömättä. Yksi vaihtoehto on, että laittaa useamman kertakäyttölautasen päällekkäin, niin on huomattavastitukevampi ja silti ne alimmaiset lautaset pysyy puhtaana.
Et sitten muuta aloitusta keksinyt.
No koitappa itse laittaa parempi. Kaikenlaisia täällä on nähty ja kaikkein turhimmat ovat saaneet suurimman huomion. Lisäksi nostetaan vanhoja joilla ei enää merkitystä.
Juu kyllä uudet aiheet ovat yervetulleita.
Olemme ottaneet jo vuosikausia veneeseen mukaan Filippiiniläisen kodinhoitajamme.
Tyttö tiskaa, siivoaa ja imuroi riisikupillisella uskomattoman kauan.
Ei säikähdä kovaakaan merenkäyntiä (esim. viime kesänä oli Airistolla syydvestiä 6m/s) ja hymyilee kuin Naantalin aurinko. Suosittelen lämpimästi (iso turvonnut peukku).
Antaa varmaan hymyssä suin sitä itseäänkin ja on mukavaa vaihtelua vanhalle rouvalle, jota on jo ikänsä saanut katsella.
Kyllä kahden ananasrenkaan välillä asia on pihvikäs.
Ihan Electroluxin pöytämalli. Syöttö boilerista niin invertteri ja käyttöalut kestää syöttämään pikaohjelman (yleensä riittää), pitkät ohjelmat sitten rantasähkössä. Boileri siis lämpiää ajossa moottorien jäähdytysvedellä. Hyvin on toiminut.