Joka talvi samajuttu.
Autot vetävät hirveää kyytiä pitkin kyliä ei minkäänlaista tolkkua tuossa touhussa.
Muutamia mönkijöitä ja kaksipyöräisiäkin siellä näkyy.
Pojat voisivat hieman rauhottua ennen kuin sattuu!
Autot vetävät hirveää kyytiä pitkin kyliä ei minkäänlaista tolkkua tuossa touhussa.
Muutamia mönkijöitä ja kaksipyöräisiäkin siellä näkyy.
Pojat voisivat hieman rauhottua ennen kuin sattuu!
Vastaukset 130
Vanhimmat
Parempi niin kuin että möllöttäisivät pelikoneillä päivät pitkät. Miehen alkujen on haettava rajojaan.
Omansa tai täysin sivullisen kustannuksella ??????
Pysyy sisällä niin ei nuoriso pelota.
Jos et satu tietämään ,niin kerron,että liikkumien turvallisesti on jokaiesn oikeus nuorten ,vanhojen ,vammaisten,ja kaikkien jopa sinunlaisesesi urpon,
Antaa nuorison rellestää.
Pysyppä siltikin sisällä kun tunnut olevan niin kireällä tuulella.
Sivullisen kustannuksella nimenomaan ⛄
Nyt "uusi" villitys, mönkkärillä tai mopolla vedetään pulkkaa. Voi vain kuvitella miten käy jos kaarteessa tulee vastaan perän luistattaja, pulkka on aika huono ohjattava 🙄🙄
pojat tahtoo pitää hauskaa
Elkää puuttuuko poikien leikkeihin senkin kukka hattu tädit.
Melkoinen kyttääjä olet osaatko tehdä muuta kuin kytätä ihmisiä?
Minä pistän trumpetin mopon pakoputken päähän ja käyn aamuyöstä päräyttelemässä iloisia sointuja meidän kunnan masentuneille asukkaille😝
PS: Saatan laittaa myös pulkan perään
Opettele kirjoittamaan.
Saman näin itsekkin, punainen mönkijä ajoi varmasti lähes 100km/h vauhtia pitkin kylä raittia poikittain keskellä tietä, vieläpä kaveri kyydissä ja toinen mönkijä perässä.
Toivottavasti ei pojille sattuisi mitään...
Hei! näin sinut kun kyykit siellä koivun takana, olitko passissa?
Jospa olin paskalla.
Olin passissa ja paskalla hirvimetällä.
Ja traktorimönkijän huiput oli?
Jos sattuu vahinko tällä touhulla hurjastajalle.Niin kuka tulee lohduttamaan ?
En ainakaan minä !
Niitähän on nykyjään 60km/h ja 80km/h malleja.
Kyllä sillä sen päälle 120 pääsee 😎
😂😂
Tämäpä olikin järkevä kommentti.
250km/h
No onpas lussuja vehkeitä jos vaan 120 kulukkoo.
No nyt on mennyt aamupuuron sekaan jotain muutakuin manteleita
Kyllä kuolo korjaa amatööri luisuttajat ja sitten ei ole enää kellään kivaa.
Paitsi sinulla
Joka talvi samajuttu, aina joku valittaa täällä tästä samasta asiasta.
Ihan asiasta valittaa...on niin kovakalloista ja/tai tyhmää porukkaa, ei usko mitään 💥💥
Juuri näin.
Ei ne ihmiset muuta osaakkaan ainakaan konnevedellä
Hei, tulen aamuyöstä pihallesi rälläämään tunturilla vedän myös pulkkaa perässä😜
Sinähän vasta hauska poika olet. Ihan meinaa nauruun tikahtua.
No sinä se et täällä osaa muuta kuin kitistä🤣🤣
Totta turiset
Ajakaa pojat vaan kahtakauheammin!
On melkoisia "Isi maksaa" laitteita nykynuorilla. Tuskin ovat pullamössöt itse tehneet mitään niiden eteen?
No mitä se sinua kutittaa?
Sinun isä ei vissiin oo ikinä mitään sulle ostanut kun noin kiukuttaa:D
Katso peiliin
Tätä huomiotahan nämä reppanat juuri hakevat. Jääneet vissiin kotona sitä paitsi. Tiedot ylös ja ilmoitus poliisille. Ei tarvitse poikien antaa "ajella" toisten turvallisuuden kustannuksella. Ja nämähän ovat osa jo aikamiehiä ainakin iän perusteella.
Antaa poikien ajella.
Suosittelen Vaihtamaan paikkakuntaa jos noin paljon ottaa pattiin😂
Lumi toi voiman mersun,mönkijän ja mopon pyörään.....Ajakaa nuoret...niin mekin tehtiin...
Näin sitä pitääkin.
Ei sitä tällä kylällä muuta osata kun valittaa.
Täällä iskät kannustaa jälkikasvuaan, "niin mekin tehtiin", niinpä niin, eihän se omena kauas puusta putoa. Eipähän tarvii nähdä kotona vaivaa, antaa "poikien" ajella, kyllä isi maksaa. Olisihan noita syrjäteitä, mutta kun ei ole yleisöä. Menkää järven jäälle, annetaan poikien ajella nyt siellä.
Eläpäs isittele
Eiköhän ne ole nuoret itse jotka täälläkin tuota touhua kannustaa? Omat vanhempansa varmaan ovat vain hyvillään että pyörivät kylällä rallia, eivätkä ole kotona ärsyttämässä omia vanhempiaan.
Vaihda paikkakuntaa jos noin paljon oikeesti ottaa pattiin
😂😂😂😂😂😂😂
Mitä olen eri kuntien palstoja seurannut ja muuallakin todennut, niin ei olla ainoa kunta missä nuorison rallit ärsyttää. Eipä noille taida mitään mahtaa.
Ei auta poliisit ei mitkään ihan turhaa valittaa mistään, Ei ne poliisit oo ennenkään tätä tilannetta pelastaneet ,niin aivan turha täälä on uhkailla poliiseilla pahentaa vaan tilannnetta.
Kyllä aina joku toope korttinsa polttaa tai sakot ottaa. Matalalla kynnyksellä vaan soittoa virkavallalle.
Itse voi myös kuvata holtitonta ajoa ja ottaa ajoneuvojen tietoja talteen. Ajoneuvojen tiedoista löytyy heti näiden nuorten vanhempien tiedot kun ne laitteet on aina isien nimissä. Siten vaan vanhempiin yhteyttä.
Kyllä on hyvin energisiä nuoria kylällä pärtsäilyyn...oikein ihmetyttää kun nää tulevaisuuden finninaamat jaksaa päivällä kiertää kylää tunti tolkulla....
Ja sitten aamuyöllä takaisin Hänniskylälle nukkumaan jotta jaksaa iltapäivällä herätä taas kylille. Reippaita nuoria kaiken kaikkiaan??
Asutko siinä Salen ja K-Market on välisessä koivussa, pitäisiköhän sinusta ilmoittaa poliisille että tuolla kylällä koivussa on joku kylä hullu, ottaa kuvia ja pitää kirjan pitoa kaikista polttomoottoreilla toimivista vehkeistä Konneveden kylällä.
Sinä äitin huovissa asuva et osaa edes pistää askelta toisen eteen huonolla selällä kyykkäät sieltä parvekkeelta millon tuleee seuraava mopo, auto tai mönkijä ohitse soitat poliisille ja poliisi nauraa sinulle sitten itket täälä kun kukaan ei ota kantaa rälläälämiseen.
Kaatakaa se koivu niin joutuu ehtimään toisen paikan kyttäämiseen🤣🤣
🤣🤣
Juu minäpäs täräytän sahan tulille tuossa aamuyöstä ja annan kaikille masentuneille iloisia sointuja siinä samalla.🤣
🤣🤣
No jopa oli hauska juttu, lisää samanlaista. Pysyttelettepä pois kaduilta provosoimasta, kun kyttäätte täällä ihmisten kirjoituksia ja keksitte näitä lennokkaita vitsejä. Ei se koulu ole teiltäkään tainnut ihan hukkaan mennä, sen minkä siellä olette ajeluiltanne ehtineet istua.
Sinun kaltaista mulukkua se ei ainakaan ole opettanut🤣🤣🤣🤣
En asu koivussa, kyttäilen teitä koulun kulmilla olevista kameroista....
Niistä näkee aika hyvin..
Hahaaa tollasella murmelilla ei ole oikeuksia niihin🤣
Tyypillistä tuppu meininkiä tänne itketään voi voi
Moporallia ei kuriin saada kun poliisikin suojelee moporällääjiä, YouTubessa monta vodeoo jossa poliisit vain naureskelee, eräältä kun puuttui kilpi takaa ja sakkoja ei antanut, selitystä selityksen perään tulee mopopojilta. Kyllä jos autoilijalta rekkarikilpi puuttuu niin sakko tulee, mopopojallekin poliisi sanoi YouTube videolla että " tee vaikka väliaikainen kilpi pahvista johon tussilla piirrät rekkarin" ...voi ju....lauta! Pitääpä autoonkin tehdä rekkari pahvista!!
Niin ei sitä poliisia kiinnosta. Hyvä vaan.
Vanhempia luulisi kiinnostavan,oman lapsen hautaaminen ei ole kenenkään toive.Vai tuliko alkon lähetys saksasta,sillähän murheet ainakin siirtyy, Vastuun ottamien jälkikasvustahan on vanhanaikaista.
Hänniskylältä tulevan liikenteen vois joskus puhalluttaa, on täällä nimittäin semmosta kuskia välillä liikkeellä..?
Ei tässä ketään tarvitse haudata, ehkä sinut sitten kun aika jättää, tai niihin mönkijöitten ja autojen ääniin
Milläköhän tapaa hänniskylän pojat tähän liittyy, on siellä paljon muitakin nuoria ajelemassa.!
Nyt talvella ei sentään ole niitä keula pystyssä ajavia.
Kesällä meinasi käydä huonosti kun punainen mopo päräytti keulapystyssä koulun suoralla vastaan.
Ei ne pojat usko edes poliisia näyttävät keski sormea ja ajavat karkuun nuuska ylä huulessa.
ihan asiallista
Tulipaha selville yksi kyttääjä joka ottaa autoista kuvia ohi ajaessaan.
Hienoa
Hienoa enenpi vaan kuvia,muistakaa pojat hymyillä .onko tukka hyvin, näkyykö kello.
Kaikki näkyy myös vauhti
Kyllähän sitä jäällekkin voisi mennä, jos olisi jäätä tai rata. Mutta kukapa sitä täällä tekisi kun kuuluu meteliä tms,
Aina löytyy syy valittaa!
Tuppukylän hienoudet loistaa...
Onneks pojat osaa perkuuttaa vehkeitä vieläpä suht järkevästi, ainakun tulee ihmisiä vastaan yms niin rauhoittuvat. 🤷👌
Ei siellä jäällä olisi yleisöä, ettekä te koko yötä siellä jaksaisi rällätä.
Sinä vanha käpännä ikinä edes uskaltautunut jäille
Onhan tää eräänlainen juttukertomo...
Mutta osittain totta..
Hänniskylää kun tuossa mainitaan nuorten hurjastelusta..sekin totta..osittain.
Erikoinen kylä ollut ...ei vielä 60 - 70 - luvuilla...ihmiset touhusivat yhdessä vailla kateuden häivää. Samanarvoisia lapset ja aikuiset..olimme yhteistyökykyisiä..talkoilla tehtiin erinäisiä asioita.
Autettiin aina naapuria ja "hädässä" olevaa..ja tarkoitan sillä akuuttia raha - tai viinapullopulaa..
Ei puhettakaan enää yhteishengestä..kadehditaan, vahditaan, jahdataan..
Ei nähdä vuosikausiin, ei perinteistä hienoa tapaa, edes joulukorttia naapurille laiteta..sekin on parin kylän tomeran tontun suusta tullut, että ei enää kortteja..joten minäkin luovuin siitäkin ainoasta hyvästä ihmismäisestä tavasta.
Eletään tällä kylällä kuin ei oltaiskaan, mutta ei puututa naapurin elämään ja tulla ihan kotiin asti haukkumaan..
Näin täällä "lintukodossa" on mennyt - 88 jälkeen ja helvetin hyvin..uusia uhreja löytyi, joita voi kadehtia vuosikausia tuntematta minkäänlaista huonoa omaatuntoa tai pistoa sydämessään..
Näillä eväillä mennään eteenpäin..
Oikein hyvää joulunodotusta kaikille konnevetisille..meniköhän viime sana oikein, ettei tule sanomista??
Veteläinen on niin paska sana..
Ja tähän viimeiseen kommenttiin on turha vastata negatiivisessä mielessä..täältä pesee kyllä, mitä tällä kyllä on vehattu.. vuosikausia.
Ei vaan puhuta, kun on kyseessä ns. parempia ja vieläpä uskomassa olevia..suoraan sanottuna paskaan..
Voi rauhassa tuhota toisen kanssaihmisen elämän ja karkuun..vaikka kokonaisen perheen elämän ja anteeksi saadaan..voi perkele!!
Tämän kylän rällääjät ovat pienimpiä ongelman aiheuttajia..
Te ette tiedä, ketkä oikeat "rällät" ovat??
Kyllähän täällä hänniskylällä toivotaan että yks porukka muuttais pois täältä...lapset ihan vötkylöitä ja mikspähän ne muuttuu ku kalja on se pääasia kotona työpäivän jälkeen..??
Jep,nyt tulee jäätä ja pojat pääsee jäälle ajeleen.Rasvatkaapa jammut kuntoon.On se ilo kuunnella kun on mukavaa tekemistä.Uskokaa pois vaikka olenkin vanha kukkahattutäti,arvostan moottoriurheilua.
jospa vaihdetaan tää känätys koiran kusettajiin.Eipä ole kellään kakki pussia mukana niin saa kengät paskassa kävellä. Ajelkaa pojat koirat littanoiksi ja niin,että lumi pöllyää ja peittää koirien kuset.
Onko tullut mieleen,että kielellä saa enenmän pahaa aikaan ,kuin kusemalla.
Mihinkä sitä yleisöä tarvitaan, luistatus on vain mukavaa eikä sillä haeta huomiota. Jäälle jos sais radan ni varmasti joka ilta yö aamu päivä siellä tulisi temuttua ja haettua rajoja, mutta minkäs sille voi ettei ole pitää jostakin soveltaa. Myönnän jotkut tällä kylälle luistattelijoista eivät vielä hallihe autojaan tarpeeksi eikä välillä järki päätä pakota. Mutta heiltäkin puuttuu tila harrastaa että taidot kasvaa, oppii samalla tiukemmassa tilanteessa pitämään auton hallinnassa esim hirven väistössä.
Voin sanoa omalla kokemuksella että autoa on hyvä osata hallita muutenkin kuin vain autokoulussa opetettuna.
Mutta tarina sikseen ja harrastetaan järkipäässä ja hyvällä mielellä! Joulun odotusta kaikille!! 👏
No miksi te revittelette kirkonkylällä ettekä jossain syrjäkylällä? Onpa mukava kävelyttää koiraa kun äkkiarvaamatta mutkasta tulee auto poikittain vastaan. Aurausviitatkin katkotte.
Kyllä sitä Syrjäkylilläkin on, mutta sieltä tulee samanlailla sanomista joskus jopa enemmän.
Eikä siellä ole yleisöä. Kivempi on pankin pihassa pojottaa luu pihalla muiden autojen kanssa soitaen subbaria ja vertailla asennuksia.
Mihinkä sinä arvelet että sitä yleisöä tarvitsee?
Mitä kysellyt porukalta niin yleisöstä on vain haittaa, eipä sitä ihmisten ilmoilla kehtaa hirveästi perkuuttaa menemään.
Mitäpä sitä luu ulkona pojoilemaan kun pakkasta jo 20 astetta tulee pian paleltumia käsiin.
Ensin valitetaan rälläämisestä sitten pankilla parkittamisesta ja luu pihalla olemisesta?
Minä en tarvitse yleisöä mihinkään, siitä on vain haittaa!
Suihkuun nukkuun ja aamulla töihin
Meillä on moottorikerho, vielä aika maineikaskin, mutta nuorille (miksi ei aikuisillekin?) ei saada paikkaa, jossa saisi luvan kanssa ajaa. Miksi ei? Koska kukaan maanomistaja ei maitaan anna käyttöön, tai jos antaa, sitten joku lähellä asuva valittaa melusta. Täällä on kylä täynnä fiksuja nuoria, ja homma saatais kyllä toimimaan.. Pieni monttukin olisi crossimopoille.. Mutta ei, siitäkin valitetaan... En ihmettele yhtään kun nuoret kapinoi! Yksinkertaisesti tällä kylällä ei nuoria ajatella. Nuorisotalokin on huonosti auki, siinäpä ne vapaa-ajan tekemiset sitten onkin. Ehkä kannattaisi valittajien katsoa peiliin, ei se teidänkään jälkikasvu niin täydellistä ole, vaikka niin luulettekin. 😉
Varmaan ne nuoret missään crossimontulla ajelevat kokopäivää mopoillaan ja auton röttelöillä. Hetken jaksavat ja sitten on taas aika mennä katsomaan onko kylällä meininkiä. Keula psystyssä kylänraittia ja kukkulalla käännös sitten taas keulapystyssä takaisin ja käännös Savon Voiman pihassa. Amispellet pankin pihassa säestää sitä rallia subbareillaan.
No maanomistajien maat kyllä moneen ajeluun kelpaa, mutta siitä ei vain haluta maksaa sille maanmistajalle mitään. Maanomistaja ei saa siitä lystistä muuta kuin sen riskin että todenäköisesti metsää sotketaan, roskataan ja se melu. Sitten kun haluat sulkea jonkun sellaisen ajopaikan niin syljetään päälle ja pidetään mulkkuna. Ihan kuin kävi vuosia sitten moottorikelkkareitille.
Eivät varmasti aja koko päivää tuossa kylälläkään. Mutta mielestäni, jos nuorille annettaisiin mahdollisuus ja paikka, missä saa luvan kanssa ajaa, ja jos he siitä huolimatta "rälläävät kylällä 24/7", siinä tapauksessa he eivät luvallista paikkaa ole ansainneet. Toki porukkaan mahtuu aina niitä, jotka perseilyllään pilaavat toistenkin mahdollisuudet ajaa sovituilla paikoilla sovittuun aikaan, ja se sitten kostautuu niille, jotka sovittujen sääntöjen mukaisesti toimivat. Mutta näitä löytyy kyllä ihan aikuisistakin, jotka eivät osaa tai halua yhteiskunnan normien mukaisesti elää.
Konnevedeltä kyllä löytyy autiotiloja,missä on tilaa rällätä.Ostakoon moottorikerho sellaisen siellä sitten nuoret "valaistuu" ja ryyppäisetkin voisi pitää siellä,
Ja minä haluan kurling radan ja uimhallin isolla hyppytornilla. Kun sellaista ei kuitenkaan ole niin keksin muita harrastuksia. Jos rälläämiseen ei ole puitteita niin pitää vaihtaa harrastusta. Isien rahatkin säästyy kun kaikkia bensoja ei polteta joutavaa ajamalla. Menkää pelaamaan vaikka jääkiekkoa tai hiihtämään valaistuille laduille.
Täyttä asiaa!!!!! HYVÄ
Otettiin tuumasta toimeen ja nykästiin jäärata ja siellähän sitä hauskuutta vasta löytyikin. ajettu monta päivää putkeen, toki kaikki ei sinne halua mutta suurin osa siellä käy.
Multamäen alle vaan postilaatikkoteline remonttiin, sieltähän nää tekijätkin on lähtösin..yöllä rassaavat ruttukasojaan siellä..
Eipähä maha sieltäpäinkää olla harmaa ruttukasa
Aknenaama racing on multamäen alla....päivystys 24h kylällä palveluna.?vai onko?
Ajokortit hyllylle näiltä lapsilta!
Missä on nyt kukkahattutädit ja entisen seurakuntamme ja pappimme jahtaajat.Nyt olis oikeaa asiaa ajaa yhteisön parhaaksi. Vai eikö tästä saa sulkaa hattuun
Ehdottomasti kortti kuivumaan muutamaksi kuukaudeksi, syy törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen!
Onkohan näillä edes ajokorttia ja jotkut ajopelit varmaan ilman leimaa
Tarkoitat varmaan lapasilta 🤭🤭
Eipä tainnut olla Mercedes vaan muita merkkejä.
Sivusta seuranneena tätä casea, niin vahingon aiheuttajan kannattaisi käydä korjaamassa vahinko vapaaehtoisesti, tulis huomattavasti halvemmaksi kuin jos viranomaiset alkaa tutkia asiaa
Mitäs ne viranomaiset löytää kun ei tuo kyseliäkään ole varma laatikkonsa rikkojasta? Jos olisi niin ei täällä kyselisi vaan menisi heille itselleen sanomaan. Poliisit varmaan on kovin kiinnostuneita raahautumaan paikalle tarkistaakseen lumeen jo peittyneitä jälkiä.
Uudenvuodenaatto huomenna,Meillä kunnassa vaikka minkälaista nuorisotyöntekijää,jalkautumaan kylille uudevuodenyöksi.Veskullekin tulis jotain tulosta tällevuodelle.Kunnanjohtaja ent.poliisi löytyiskö.ehkä keskusteluyhteys nuoriin. Mutta eihän se kuulu toimenkuvaan,olinhan pitkään kunnassa töissä ja suojatyöpaikassa ei mikään ikäväasia ei kuulu,mulle ,vaan sulle
Joo ei se iso homma ole korjata mutta ei kukaan muittenjälkiä mielellään korjaile
Jos pyydät nuorisoa korjaamaan sen laatikkotelineesi niin sekin sitten näyttää samalta kuin niiden autot🤭
🤭🤭🤭
VW Bora tai Audi 4wd tais olla
Borat ja Audit ollu parkissa kyseisenä iltana muuten hyvä ja samana iltana pyöri jotakin porukkaa kylällä ketkä ei ollu täältä päin.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Oiskohan olleet Sumiaisista ? Hyvä yritys!
Yritystä kyllä riittänyt muttei postilaatikkoihin mitään fetissiä löydy?
Nyt yks mersu multamäessä tien luiskassa.
Onkohan paikallisia perän luistattajia 🙄
Hienosti oli luiskaan parkkeerattu, keula Jyväskylään päin vasemmalla. Poliisikin olionneksi paikalla turvaamassa tilannetta.
Hienoa! Tolla paikalla jos sallitulla nopeudella tuon onnistuu noin ajamaan on kyllä mestarikuski!
"Kyllä aina joku toope korttinsa polttaa tai sakot ottaa. Matalalla kynnyksellä vaan soittoa virkavallalle."
Kävikö poliisi olalle taputtelemassa vai antoko ihan sakot?
Ei rallia voiteta jos siellä pelätään ja tekevälle sattuu.
Ei rallia voiteta penkalla 🤣🤣
Harvoin tulee yhtä maukasta spontaania naurukohtausta, kun näin tuon yhden ruosteisen mersun perän osoittaavan kohti taivasta tuossa ojan pohjalla. Siellä taas yksi peräkamaripoika yrittänyt vähän olla oman elämänsä Rovanperä 🤣🤣🤣
Onko Mersu status ?
Ei, tai jos on, niin status siitä että on saanut sen verran rahaa kasaan että on saanut ostettua vanhan taksin itselleen 🤣
Sen ruostepesän......