Vuoden Auto Suomessa -kisan finaalissa kisaavat tänä vuonna Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Mercedes-Benz C-sarja, Peugeot 308 sekä Skoda Enyaq. Voittaja julistetaan joulukuussa.
Missä itselataavat Tojot?
Missä itselataavat Tojot?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Vuoden auto valitaan uutuuksien joukosta. Siksi joukossa ei ole Toyotaa, joka on tekniikaltaan samanlainen, kuin 20 vuotta sitten.
Ja hyvä niin. Säilyy tuo legendaarinen kestävyys, ja luotettavuus ylivoimaisena muihin kikottimiin nähden.
Neljästi halpuutettu Hybridi alkaa olla elinkaarensa päässä. Ne legendat jäivät viime vuosituhannelle.
Prrius voittikin aikoinaan. Se oli toyotan kulta-aikaa. Sen jälkeen on luovuus hiipunut - samaa tarjotaan vielä 30v myöhemmin
Missähän se kestävyys piilee kun kaikilla noilla ajetaan enemmän kilometrejä kuin Tojolla?
Sinänsä erikoista kun Toyota ei tuosta ole kehittynyt. Muutama tuuma eteenpäin menty mutta Korean ihmeetkin porhalsivat 10v sitten rytinällä ohi.
Mutta miksi se ei näy myynnissä? Toyota ylivoimainen tuollakin osa-alueella. 😁
Mutta vain Suomessa, ja muissa ns. kehitysmaissa.
Tuossa kisassa on vain 200 km rangen omaavia patteriautoja.
Onko tuo 308 Pösö sähköauto ? Entä Mercedes C-sarja ?
Enyaqin range on yli 500km isommalla akulla, mikä on Norjassa todistettu virallisesti ihan normaaliliikenteessäkin.
Mercedes voittaa tuon kisan ylivoimaisesti.
Ei tämä ole sähköautokisa, vaan vuoden auto Suomessa kisa.
Enyagilla ei päästy suomessa edes helsingistä turkuun moottoritietä ajettaessa, ja takaisin ilman välilatausta. Testi uusittiin niin, että ajettiin sivupolkuja keskituntinopeudella 62km/h, niin silloin päästiin nippa nappa edestakainen matka!! 😂😅
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/50-000-euron-sahkoautolla-ei-paassyt-kesakelissa-helsingista-turkuun-ja-takaisin-lataamatta-nyt-testi-uusittiin-olennaisella-muutoksella/8274856
Vuoden auto Saksassa-kisan voitti Hyundai Ioniq5.
308 ei olekaan vähään aikaan voittanut. Jokohan taas olis aika?
"Missä itselataavat Tojot?"
Museossa samassa osastossa kuin Mazdan Wankel-kone, Nokian Symbian ja Sonyn Memory stick. Osaston nimi on "vituiksi menneet näperrykset joita kukaan muu ei koskaan käyttänyt"
Keskiviikkona taitaa tulla uudet myyntiluvut.
Tadaa!!!
Miten sulla menee?
Mummo-Ankka ei päässyt enää lokakuussa top 10 sakkiin. Putoaako rollaattori seuraavaksi?
Rollaattori ei tuu enää mukaan flopanneeseen ochtaaviaan mukaan.
Kaikkien Corollien päästöt yli 100 g/km CO2
Mitä myyntiluvuista??
Ajan premiumautolla enkä myyntiluvuilla.
Eikö kauppa käy?
Miten uusien Toyotoiden myyntimäärät parantaa sinun -14 mallin itselataavan Auriksen ajo-ominaisuuksia?
Toyota ei vaan kelpaa jos vertailussa on muita, niin se on aina ollut ja halpuutus vahvistaa Toyotan asemaan jumbona.
Rangevajaita kylmiä kotteroita!!!
Onneksi ei pää jäädy kuten Corolla Hybridissä, kun pakkasta yli 10 astetta.
TM Talvitestinn voittaja.
Taakse jäivät skoodat, bemarit pösöt ja kaikki muut.