Myöntäisit edes olevasi alkoholisti.. Mutta ei, ethän sinä omasta mielestäsi ole. Terveys reistaa, milloin mikäkin vaiva ilmaantuu... No omapahan on asiasi kun pilaat terveyttä ja juot kaikki rahat.
Mikset myönnä...
15
904
Vastaukset
- Anonyymi
Häh? Monestihan olen todennut olevani alkoholisti tai ns. tuurijuoppo. Ilmeisesti ei sitten ollut minulle tarkoitettu.
- Anonyymi
Toipuneena alkoholistina voin todeta, ettei juomisen aikana, vuosiin reistannut yksikään paikka.
Juomisen lopetettua on vasta tullut seuraukset esille ja paikat reistaa.
Tai ehkä on reistannut jo aiemminkin, mutta sitä en vaan huomannut, kun olin koko ajan niin sekaisin. - Anonyymi
Aloitus on tosiaan pöyristyttävää panettelua. Myönnän välittömästi tässä ja nyt olevani alkoholisti ja ehkä palstan pahimpia sellaisia, sillä jatkuva tissuttelu on jo tehnyt valtavia tuhoja elimistöön vuosien saatossa.
- Anonyymi
Ei aito alkoholisti tajua omaa tilaansa.
Sukulaisjuhlissa kaikki huomasi, että olen kalpea ja huulet sinertää, sekä muutenkin todella huonokuntoisen oloinen. Toimittivat hyvin pian teho-osastolle, jossa todettiin erittäin vaikea sydämen vajaatoiminta ja miljoona lääkettä päälle, loppu elämäni ajaksi.
Kaikki alkoholismini takia. - Anonyymi
Pään tuhoa ei itse onneksi huomaa.
Kavereita ei jostain syystä ole.
Kukaan ei jaksa vajakin paskaa kuunnella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pään tuhoa ei itse onneksi huomaa.
Kavereita ei jostain syystä ole.
Kukaan ei jaksa vajakin paskaa kuunnella.Mulla on tuossa suhteessa käynyt pirun hyvä tuuri, koska olen muutenkin erakko-luonne. En kaipaa ystäviä. Tottakai alkoholi tuhoaa myös aivot, mutta silloin kestää myös sisuskalukivut ja jatkuvat kanyylin pukkaamiset paremmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei aito alkoholisti tajua omaa tilaansa.
Sukulaisjuhlissa kaikki huomasi, että olen kalpea ja huulet sinertää, sekä muutenkin todella huonokuntoisen oloinen. Toimittivat hyvin pian teho-osastolle, jossa todettiin erittäin vaikea sydämen vajaatoiminta ja miljoona lääkettä päälle, loppu elämäni ajaksi.
Kaikki alkoholismini takia.Olen eri mieltä, alkoholisti tajuaa kyllä oman tilansa.
- Anonyymi
Kaikki eivät edes älyä että ovat alkoholisteja, kun tissuttelevat säännöllisesti "hienoja juomia", viiniä ja skumppaa. Eräskin tuttavarouva esittelee kuvina facepäivityksissä kuinka monta skumppapulloa taas tyhjennettiin viikonloppuna.
- Anonyymi
Näkisin, että alkoholi on aina alkoholia, oli se sitten kuinka kalliissa putelissa tahansa. Paitsi ehkä punaviinin ne positiiviset ainekset, jos sen ottaminen pysyy ainoastaan pienissä määrin.
- Anonyymi
Alkoholisti juo joka päivä.
Viikonloppuna kuuluukin bailata.
elämä lyhyt - malja sille
- Anonyymi
Onhan alkoholi aina alkoholia. Siinä vaiheessa kun se alkaa olla todellinen ongelma, ja kulutus muuttuu päivittäiseksi, niin silloin ratkaisee hintakin jo jonkin verran.
Harvalla on varaa ostaa kalleinta laatua joka päivä monia pulloja, kuukausia ja vuosia toisensa perään.- Anonyymi
Moni siirtyy ensin lähikaupan halvimpaan olueen ja kun alkoholismi kehittyy huippuunsa, niin sitten korvaaviin aineisiin ja Venäjän pimeisiin pulloihin, jotka voivat viedä näköaistin.
Toki kallis viski on Lasolia maukkaampi.
- Anonyymi
Helpoin tie dogaamisen yleiseen hyväksymiseen on sanoa olevansa alkoholisti, sen jälkeen on virallinen lupa ryypätä kenenkään puuttumatta juomiseesi. Ei siihen itsekään kannata sen kummemmin puuttua koska alkoholistin tehtävä on ryypätä, mitä enemmän sen uskottavampaa. Kunnon alkkis ei yhteiskunan varoja mihinkään katkoihin tai vastaaviin käytä, sillä parhaat prosentit rahoille saa viinasta. Horjuen katkokävelyä ei hamaan vaan haiman loppuun asti, silloin on juopon tehtävä tehty.. Sen pituinen se!
- Anonyymi
Alkkarin kanssa vietetty vuosi päättyi. Lupasi 12 kertaa lopettaa. Viimeisin temppu oli AA neljä päivää. Sitten taas löytyi notkumasta kun tulin töistä, ja sotkuja piti siivota. Paskin homma on että hän mursi ranteeni nivelet, kännissä väänsi väkisellä kännykkääni kädestäni. Se on nyt 4 kk ollut tuon tuostakin paketissa ja Burana 600 on jatkuva. Kiitti vitusti. Ja tämä alkkari on kaupungin tunnetuimpia klassisia muusikoita.
- Anonyymi
Annoitko kenkää sille vai jäitkö roikkumaan kuuluisuuteen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️651483Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia113961- 58801
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä48784- 57740
Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39717Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan72717Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606026699Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.41677Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli68672