Ilmainen tontti

Anonyymi

Lemi jakoi ilmaiseksi tontteja huutokaupassa. Onkohan oikeasti hyväksyttävää jakaa yhteisiä varoja ilmaiseksi.

4

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska huutokaupassa on jaettu jotain ilmaiseksi? Kysyppä Palsanmäeltä.

    • Anonyymi

      Keneltä se on pois, jos joku sattuisi muuttamaan Lemille ja rakentaa talon siihen ilmaiselle tontille? Eiköhän se ainakin kaikkien lemiläisten etu ole, että tulisi uutta porukkaa. Se on ihan sama, vaikka antaisi 500 euroa vastaanottomaksua tontin mukana, jos jotain muualta muuttavia saataisiin kulujen jakajiksi.

      • Anonyymi

        Jos ne ois myyty lapsiperheelle niin ok. Vaan kun on kauppamiehet liikkeellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos ne ois myyty lapsiperheelle niin ok. Vaan kun on kauppamiehet liikkeellä.

        Eikös se nyt kuitenkin ole tärkeintä että tontille rakennetaan talo, siihen saadaan asukkaita joiden verot maksetaan Lemille, samoin kuin tontin kiinteistöverotkin ovat sitten jatkuvaa tuloa vuosien mittaan. Jos asukkaat tulevat kunnan ulkopuolelta myös heistä tulee uusia kunnan palveluiden käyttäjiä.
        Kun jotain yritetään kunnan elinvoimaisuuden parantamiseksi ei kannattaisi ruveta heti kadehtimaan jos joku onnistuu saamaan tontin edullisesti.
        Rakennuskustannukset ovat sitä luokkaa että tontin hinta on kuitenkin murto-osa talon kokonaiskustannuksista, ellei tontti satu sijaitsemaan jonkin elinvoimaisen kaupungin paraatipaikalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      366
      1996
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1316
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1183
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1053
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      946
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      870
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      120
      867
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      808
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe