Ehdin jo luulla Kajaanin olevan tyhjätasku,mutta kykkä sitä vaan euroja löytyy.Uusi jalkapallokenttä saadaan.Laskelmissa Kajaani sijoittaa yli miljoona euroa,(todellisuudessa yli kahden).Lisäksi tulee suuret vuotuiset ylläpitokulut.Kaikkihan on kivaa.Pallohallin ylläpitoon ei ollut rahoitusta ?? Ei vaan veronmaksaja oikein ymmärrä.
Kyllä meillä on rahaa
Aleksi
9802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kaikenlaiseen! Lue tarkkaan aiempia keskusteluja jne.
Eniten on varaa kaikkeen muuhun kuin varsinaisiin VERONMAKSAJIIN.
Päätelköön siitä kukin mitä haluaa.
On tosiaan ihmeellistä, että säästösyihin vedoten lakkautetaan kouluja, irtisanotaan ja lomautetaan työntekijöitä, mutta kyllä on varaa rakentaa uusi jalkapallokenttä tekonurmineen ja katsomoineen!
Hyvä Kajaani!
koululaisia ei vaan ole yhtä paljon kuin ennen, n.1400 ennen, nyt puolet eli n.700 syntyvyys on laskenut. Kaikkia kouluja ei kannata enää pitää yllä. Katseet pitäisi mielestäni kääntää tähän mielettömään pakolais ongelmaan, kajaani aikoo ottaa lisäksi SATA sudanilaista kajaaniin elätettäväksi. Aluksi valtio maksaa kajaanille avustuksia, jatkossa kajaani/veronmaksajat maksaa heidän oleskelun täällä. Tällä hetkellä 20 ihmistä on palkattu hoitamaan pelkästään heidän asioitaan, tulkit ym. Kun vielä tiedetään ettei esim. somalit tee juuri töitä omassa maassaankaan on töihin patistaminen heidän mielestään jo rasismia. Nyt on jo tullut valituksia ettei hotelleissa saisi pitää raamattua huoneissa se on heidän uskonnon vastaista. Kunhan ei käy kuin ruotsissa joissain kaupungeissa, paikallis linja-auto vuoroja ei voi ajaa joihinkin kaupungin osiin kun ne kivitetään eikä kukaan mahda mitään. Jalkapallokenttä on pieni riesa siihen nähden, vaikka sekin on täysin peestä. Täällä olisi voinut muuhunkin tähdellisempään rahoja laittaa. Näyttää siltä että urheilu ja pakolaiset käy kaiken muun edelle.
Todella ihmeellistä on tämä Kajaanin touhu.
Outoa on myös ottaa näitä pakolaisia tänne takahikiälle.
Kuitenkin ne valuvat muutaman vuoden päästä pääkaupunkiseudulle, koska heillä löytyy suurempi yhteisö omasta kansastaankin.
Sama olii sijoittaa heidät suoraan sinne.
Kajaanilaisille veronmaksajille näkyy olevan tärkeämpää pakolaisten kuin oma hyvinvointi!
kajaanilaisille päättäjille.
Kyllä ne kajaanilaiset ovat itse päättäjänsä valinneet, etten jopa sanoisi valitettavasti.
ollut tällaista "vaalilupausta".
Vanhusten hoidossakin voi säästää,mummoilta voi vaipat vaihtaa harvemminkin.Ruuassakin voi säästää.He ovat hyvin epävarma kohde,ei ole ollenkaan varmaa pystyvätkö he seuraavissa vaaleissa äänestämään.Urheiluseuroissa on paljon äänioikeutettuja,toki valtuutettujen on heitä "nuoleksittava". Tiedä vaikka sieltä seuraavissa vaaleissa muutama ääni tipahtaa.Valtuutetuthan ostaa henkilökohtaista kannatustaan meidän veromarkoilla !!!