Sain kirjeen seulontatuloksista

Anonyymi

Olen siis käynyt jo kolmena vuotena peräkkäin papa-kokeissa, kun on ollut lievää muutosta.
Nyt tänä syksynä kävin taas ja tuloksissa meni kauemmin kuin normaalisti, yli 8 vk ja ehdin jo ajattelemaan, että kaikki tulokset on nyt ihan normaalit kun kestää näin kauan.

Mutta kirjeessä lukikin, että on todettu solumuutoksoa jotka vaatii jatkotutkimusta ja tämäntyyppisessä muutoksessa annetaan aika muutaman viikon päästä kolposkopiaan.

Mitä tuo tarkoittaa, sitäkö että ei ole huolestuttavaa muutosta, kun ei puhuttu kiireellisestä ajasta?

Toisaalta luin jostain: "Tutkimuksen kiireellisyys arvioidaan papa-vastauksen perusteella. Jos epäillään syöpää, kolposkopia tehdään kiireellisesti. Jos muutokset ovat lieviä, riittää, että kolposkopia tehdään 4–6 kuukauden kuluessa."

Kumpaa tuo "muutama viikko" siis tarkoittaa, kiiretöntä vai kiireellistä?

5

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tuloksen saapumisessa kestää, niin se kertoo tyypillisesti, että on nimenomaan solumuunnos, jonka kasvua joudutaan tutkimaan pidemmän aikaa, jotta selviää millaista laatua kasvain on ja toisinaan joskus myös mikä lääke tehoaisi kasvaimeen, jos vaatisi hoitoa. Nyt tulevassa kolposkopiossa selviää varmemmin mikä muunnos on ja onko huolestuttava vaiko normaali.

      Saat selvästi kiirreellisen ajan, koska joudut odottamaan niin vähän aikaa seurannassa. Vaikea uskoa sitäkää vaihtoehtoa, että erikoissairaanhoidossa olisi niin vähän potilaita, että kiireetön potilas saisi jopa alle kk ajan.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksesta! 😊

    • Anonyymi

      Aloin myös pohtimaan, voiko toisinaan tuntuva yhdyntäkipu ja vähäinen verinen vuoto yhdynnän jälkeen, liittyä tähän muutokseen..?
      Verta tulee kuitenkin niin vähän, että en ole sen enempää sitä miettinyt.
      Ja eikö kuparikierukka voi aiheuttaa juuri tälläisiä vuotoja muutenkin?
      Mutta eihän sitä varmaan täällä kukaan voi tietää, mutta jos jollakin omakohtaista kokemusta on, niin olisi kiva kuulla.

    • Anonyymi

      Ap jatkaa...kun yhtäkkiä muistin, että toisinaan ulkona lenkkeillessä, on ihan yllättäen iskenyt hirveä kipu alapäässä, tuntuu että jossain syvemmällä, sen verran kova, että on pakko pysähtyä..toisinaan tuntuu myös vähän jos istun.
      En ymmärrä, mutta pitääkö tälläisistä mainita siellä tutkimuksissa?
      Nyt on muutaman päivän alavatsaa vähän särkenyt, niinkuin ovulaation aikaan, mutta se on ollut jo, eli ei voi liittyä siihen.

      Mutta kuuluuko edes mitkään kivut asiaan, jos kohdunkaulassa onkin jotain muutoksia?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      899
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe