Toyota on esittänyt hinnanalennusvaatimuksia moottoreiden ja muiden osien toimittajille asiakirjojen ja muiden keinojen avulla. Aiemmin Toyota tarkisti hintoja varaosatoimittajien kanssa kahdesti vuodessa (huhti- ja lokakuussa), mutta Toyota pyysi harvoin hinnanalennusta puolivälissä. Tietojen mukaan Toyotalla on sopimuksia noin 40 000 yrityksen kanssa, ja hinnanalennuksella on todennäköisesti vaikutusta useiden valmistajien tuloksiin.
https://news.metal.com/newscontent/101224502/cut-costs-toyota-asks-suppliers-to-lower-prices
https://news.metal.com/newscontent/101224502/cut-costs-toyota-asks-suppliers-to-lower-prices
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kyllä laatu taas kasvaa kohisten.
Mistäpä+sitä+8+%+katetta+muualta+revitään+kuin+alihankkijoilta+ja+ostajilta.
Huomenna tulee uudet myyntiluvut ja katkeruus nostaa jo päätään!
Itketäänkö huomenna porukalla?🤗
Halpuutettu tuotannosta kokoajan, mutta meillä noista romuista pyydetään kovia hintoja ja tyhmä kansa ostaa.
Ei ole enää mikään merkki nykyään entisensä veroinen. Halpoja muoviosia ja hiuksen vahvuisia kaapeleita täynnä kaikki.
Muoviset laakerit ei kestä pitkälle moottori kolkattaa taas Yariks taineet leluastee
lle suunnitelijat jääneet ei riisin syönti järkeä lisää
Muoviset laakerit päässäni ei kestä pitkälle aivokoppani kolkattaa taas taantunut oon leluasteelle suunnitelijat jääneet ei lääkkeen syönti järkeäni lisää tässä kun vagginettani korjaan enkä kuntoon saa
Kun näitä sepustuksia autottomana lukee, niin ihmettelee mistä kumpuaa Toyotan omistajien pohjaton viha ainoastaan VW-Groupin autoja kohtaan? Onko konserni tehnyt heille henkilökohtaisesti jotain kovinkin pahaa?
Moni toyota kuski on ennen ollut VW-Groupin kulkineen kuljettaja ja traumat jääneet.
Miksi kukaan siirtyisi ajettavuudeltaan nautittavasta autosta surkeaan Toyotaan?
Aikoinaan taksissa oli helppoa päästä Toyotaan mutta aika hankala päästä siitä eroon ajokkina. Ainoa vaihtoehto oli vaihtaa toiseen Toyotaan tai ottaa takkiin ja pahasti.
Toisena ongelmana oli löytää kuski siijen Toyotaan.
Toyotan laatu on menneisyyttä. Korin laatukin huonontunut kuten saumat heittää mittatarkkuudeltaan, pellit on olleet paperia aina näissä. Ruostesuojausta ei tehtaalla tehdä. Kiinalaisia osia nyt mukana halpuuden takia. Korealaiset ovat laadussa kaukana edellä, samoin autonakin.
Eihän edes sisustuksen muoviosat tahdo istua toisiinsa saati sitten ulkopuolen pellit. Eivät ihan oikeasti kohtaa toisiaan.
Eiköhän se pahin halpuutus koske työntekijöiden palkkoja ympäri maailmaa.
Harvoin palkkoja poljetaan, mutta tuotteen laadussa ja osien hinnasta tingitään ja sehän tietää auton heikentämistä suunnitellusti. Toyota palkkasi tähän työhön aikanaan 7 uutta insinööriä ja hyvin on laatu laskenut kovin surkealle tasolle.
Mutta ei milloinkaan yhtä alhaiselle tasolle mitä saksalaisissa on havaittu viimeiset 40 vuotta.
"Hinaustarpeen kärkipäässä ovat BMW:t, Mercedes-Benzit ja Audit, kun hinausmäärä suhteutetaan vakuutettujen autojen määrään.
Toisessa päässä ovat Toyota ja Nissan, joille on sattunut vähiten hinausta vaativia tapahtumia."
Toyotan tieturva on 24h puhelin, josta saa hinausliikkeiden puhelinnumeroita.
Eikä juuri koskaan ole tarvetta soitella toisin kuin näillä saksamannien kulkuneuvojen edustajilla joilla on kuuma linja hinureille!
Kaveri hinaa toisella Tojolla asevelihengessä.
Miksi rinkelimosse on yhä hinatuin? Onko laaduttomuus yhä syvempää?
Ja viimeinen oljenkorsi käyttöön kun muuta ei voi, hihii!
Toyota tekee pelkkää kuraa joka ruostuu, meluaa, särkee selät ja on tuhnu.
Tojot on tuol pellon toisella puolella läjäsä niputtetu kasaan kuusari käy hakee
80 lytty tohjoo ruostetta riittää varmaa kasvaa sekarautapuuta eli pajunkissaa
Jaa, marraskuun ykkönen.
Peräkammarissa laskeskellaan konsernimerkkejä yhtään, niitäkin jotka johtavat hinaustilastoa, hihhii!
Peltien paksuutta on ohennettu ihan kunnolla.