tyttö vai poika kissa

olen hankkimassa kissanpentua.tyttö vai poika,yksi vai kaksi?
8452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kannattaa ottaa kerralla 2 kissaa,niistä on sitten seuraa toisilleen,kun et kuitenkaan aina ole kotona.sukupuolen valinnalla ei sinänsä ole merkitystä,kun otat kissat pentuina. jos aiot ottaa isoja kisuja,niin silloin tyttö ja poika.

Äänestä

Jos kissa joutuisi olemaan paljon yksin kannattaa ottaa kaksi samantien, mieluiten samasta pentueesta niin ovat ainakin samankaltaisia luonteeltaan. Tyttökissat ovat monesti arempia (äidinvaisto), poikakissat rohkeampia. Tyttökissan leikkaus on kalliimpi kuin poikakissan. Mutta itse suosin kyllä silti tyttökissoja.

Äänestä

mielummin kaksi, helpottaa paljon varsinkin pentuaikana kun keskittyvät toisiinsa eikä pahantekoon :-) Sukupuolissa en ole huomannut juurikaan eroja, kissat on yksilöitä.

Äänestä
  • Niin sinuna ottaisin kaksi kissaa, samasta pentueesta. Mutta tavallisia kotikissoja on kissataloissa sun muissa "löytöeläinkodeissa" vaikka kuinka paljon vailla kotia. Meillä on kotona 3 kissaa, kaksi rotukissaa ja yksi maatiainen. :)

    Äänestä

Ota poika, mul on ollu kaks kollii ja toinen asuu nyt mutsil, ovat tosi ihana sydämellisii ja kilttejä, tulevat kyhnäämään ja kehräävät sulosesti=)

Tyttökisuilla ku on tää äidinvaisto niin tupaavat olemaan välillä sellasia villitiikereitä=( mut ihan kivoja tyttökissojaki oon tavannu, yhel sukulaisel on pyhä birma-tyttönen ja sulosesti tulee aina sylin kehräämän, tykkää ihmisistä kovasti ja on kiltti luonne=)

Äänestä
  • Oma kokemus on, että uroskissat ovat reippaampia ja rohkeampia. Tosin poikkeuksiakin taatusti on. Naaraspuoliset ovat kai arempia juuri tuon "pentujensuojeluvaistonsa" takia. Kotiväkeen molemmat kiintyvät ihan luonteensa mukaisesti, mutta urokset ovat rohkeampia vieraidenkin suhteen. Tämä on vain ihan mutu-juttua. Anna kissan valita sinut. :)

    Äänestä

ovat yleensä ottaen helppohoitoisempia, eivätkä ala merkkamaan huonekaluja...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei tietoa kirjoitti:

olen hankkimassa kissanpentua.tyttö vai poika,yksi vai kaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu