ÄLÄ luota KELAAN tai muuhun julkiseen tahoon.

Anonyymi

Kela on vaikeakumppani. Jos teet sopimuksen esim kela maksaa asumistuen ja vakuuden vuokranantajalle, kelalla ja vuokralaisella on oikeus purkaa sopimus heti.

Näin kelan kanssa tehty sopimus on aina mitätön!

Kela myös yrittää huijata vuokranantajia ettei maksa vakuutta käteisenä. Lain mukaan pitää maksaa HETI käteisenä!

Varokaa myös julkista puolta, esim TYKS antaa huippu suositukset "asiakkaistaan" jotka sitten osoittautuu huippu huonoksi! Mm hajoittavat asunnon, vuokraa ei tule jne..

Viranomaiset ja julkinenpuoli ovat aina rikollisten puolella.

Eikä kelan tarvitse noudattaa sopimuksia!

7

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höpö höpö "lain mukaan pitää maksaa heti käteisenä" haha älä valehtele.

    • Anonyymi

      Nyt aloittajalla taitaa olla peilissä se vaikea kumppani.
      Mikä laki sanoo, että vakuus pitää maksaa käteisenä?

    • Anonyymi

      Aloittaja on ihan pihalla, ei niitä vakuutuksia makseta käteisenä. Se maksetaan vuokranantajan tilille/vuokravakutuus tilille, mutta taitaa olla yleisin vaihtoehto toi että maksetaan suoraan vuokranantajan tilille.

      • Anonyymi

        Kyllä on pihalla yksi jos toinenkin. Kela ei maksele "vakuutuksia".


    • Anonyymi

      Jos voi purkaa heti, niin se koskee kaikkia ja kaikkialla, ja se liittyy silloin ehkä siihen, ettei ole asunut päivääkään virallisesta vuokra-ajasta alkaen, jolloin irtisanomisaika ei päde. Itse olen erään yhtiön kautta irtisanonut vuokrakämpän kyseisellä tavalla, ja ei ollut irtisanomisaikaa. Ei kai se koske ekaa kuukautta enää, ja jos koskee, niin kaikkia asuntoja kaikkialla. Sopimusta ei tehdä Kelan kanssa, muuta kuin vuokravakuuden suhteen. Hoidat asian asiakkaan kanssa, jos hän ei ole noudattanut irtisanomisaikaa, ja jos ei onnistu, niin siitä valittaa oikeille tahoille, ja niiden on noudatettava lakia, ja jos eivät noudata, on se joku virhe, johon haetaan korjaus, ja jos ei tule, niin asia viedään eteenpäin, koska homma on ihan selvä ja pihvi. Jos ei, niin et tarkistanut asuntoa ennen kuin vuokravakuus palautettiin? Jossa tapauksessa on sitten inhottava porsaanreikä, jossa pitäisi edelleen noudattaa sopimusta, mutta käytetään porsanreikää. Possut käyttää porsaanreikää, ja sellaisessa joku isompi firma on jämähtänyt byrokratiaan, järjen sijaan, että valittaa siellä eteenpäin.

      Harva "rikkoo asuntoa," vähän kunnioitusta, please. Että kaikki rikkoo, eipäs yleistetä, please. Sulla on käynyt erityisen huono tuuri, ja mikä meni rikki, lattialista pesukoneesta?

      Ei makseta vuoranantajan tilille, vaan asiakkaan omalle vuokravakuustilille, silloin kun maksu on käteisellä.

    • Anonyymi

      Missäköhän tynnyrissä aloittaja on oikein kasvanut.

      • Anonyymi

        Ruutitynnyrissä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1014
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      868
    3. 62
      863
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      45
      834
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      771
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe