Kaurapastaa?

Anonyymi

Kumma kun ei mene italialaisille kaupaksi tämä maataloustuki rosvouksella tuotetta törsän paska. Kaura on niin huonolaatuista ettei Suomessa leiväksi kelpaa.

12

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      joo, ja niiin huonoo että yli kaksinkertaisella hinnalla sitä ostetaan..... ja joka viikko nostetaan hintaa.....on niiiiin huonoooooo...

      • Anonyymi

        Miks ei näy viennissä törsäke? Kotimaiset tuottajat sitä ostaa ja myy paskapuuroa sitten kalliilla hölmöille. Törsäke vinkuu Lepän suulla, kun väestön ikääntymisen myötä törsän tuottaman kaurasonnan kulutus vähenee. Minä en ole syönyt puuroa varmaan 25 vuoteen.


    • Anonyymi

      ”Kauramyllyt tuplaavat tuotantokapasiteettiaan – suomalainen kaura viedään nyt käsistä.”
      https://www.hs.fi/talous/art-2000002897404.html

      ” Kaikki haluavat kauraa – Kymmenien miljoonien investoinnit kasvipohjaisten elintarvikkeiden kysynnän kasvuun.”
      https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/580722

      ” Maailman terveysintoilijat ahmivat suomalaista kauraa – viljely ja vienti kovassa kasvussa

      Suurin osa Suomessa viljellystä kaura viedään ulkomaille. Elintarviketeollisuudelle on tärkeää, että maailmalle lähtee aiempaa enemmän jalosteita.”
      https://yle.fi/uutiset/3-8974216

      • Anonyymi

        Ja silti vienti on vain 1.7 miljardia euroa. Avauksessa puhuttiin siis viennistä, ei siitä mitä suomalaiset on opetettu syömään vuosisadan kestäneellä ropagandalla. Luvut eivät valehtele, toisin kuin tukijussi.


    • Anonyymi

      Miksi sitä pitää nyt viedä Italiaan kun tyhmä aloittaja ei halau Suomesta vientiä.

      • Anonyymi

        No jollakinhan se pitää saada kannattavaksi päällikösi Lepänkin mukaan. Ei siitä voi suomalaisia pakottaa maksamaan enempää, jos se ei muuallekaan myy. Pitääpä tarkistaa paljonko maatalouden vienti oli 2021, veikkaan miinusta.


    • Anonyymi

      ” Suomalaisella kauralla on nyt kysyntää niin kotimaassa kuin vientimarkkinoillakin. Suomen sää- ja kasvuolosuhteet sopivat erityisen hyvin laadukkaan kauran viljelyyn: pitkä päivä, maalajit sekä kosteus- ja lämpöolosuhteet tuovat suomalaiselle kauralle erityiset laatuominaisuudet. Suomalainen kaura on vaaleaa ja kirkasta, mitä arvostetaan myös ulkomailla..”

      https://boreal.fi/suomalainen-kaura-vakuuttaa-laadullaan/

      ” Vuoden 2017 viljelykasvi on itseoikeutetusti kaura. Alan asiantuntijatkin ovat kauraan liittyneiden uutisten paljoudesta äimän käkenä.
      Saksassa tiedetään, että suomalainen kaura on maailman parasta”, kiteytti Lantmännenin viljayksikön johtaja Mikael Jeppsson.

      Myllyistä isoja investointeja kaurapuolelle ovat tehneet Fazer­ ja Helsingin Mylly.

      Helsingin Myllylle iso tapahtuma oli Lidlin vientirakettikilpailun voitto Overnight Oats -kauratuotteella. Toimitusjohtaja Niklas Kumlin kirmasi lavalle hyppien hakemaan palkintoa.”

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.219208

      • Anonyymi

        Ja silti maatalouden vienti on vain 1.7 miljardia euroa. Media Mestari toki vääristelee tilannetta, koska lissöö rahhoo suurimmille eläteille. Jos Varsinais-Suomelle annetaan maataloustukea 234 miljoonaa euroa, ja siitä viedään kauraa Saksaan lähinnä 134 miljoona euroa, varsinaissuomalaisen tukijussin saamat polttoaineen veronvähennyksen tähän laskettuna, voidaan nähdä miten paljon takkiin tulee. Tukijussihan ei itse maksa polttoaineitaan ja muita 'tuotantokuluja', koska ne saa vähentää verotuksessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja silti maatalouden vienti on vain 1.7 miljardia euroa. Media Mestari toki vääristelee tilannetta, koska lissöö rahhoo suurimmille eläteille. Jos Varsinais-Suomelle annetaan maataloustukea 234 miljoonaa euroa, ja siitä viedään kauraa Saksaan lähinnä 134 miljoona euroa, varsinaissuomalaisen tukijussin saamat polttoaineen veronvähennyksen tähän laskettuna, voidaan nähdä miten paljon takkiin tulee. Tukijussihan ei itse maksa polttoaineitaan ja muita 'tuotantokuluja', koska ne saa vähentää verotuksessa.

        ”Tukijussihan ei itse maksa polttoaineitaan ja muita 'tuotantokuluja', koska ne saa vähentää verotuksessa.”

        Oletko todella tyhmä vai tietämätön?




        ”Yrityksen liikevaihdosta tehtävät vähennykset ja poistot
        Tuloverotus on Suomessa nettoverotusta. Tämä tarkoittaa sitä, että bruttotuloista saadaan vähentää verovähennyksinä tulon hankkimisesta ja säilyttämisestä aiheutuneet menot.

        Lähtökohtaisesti kaikki yrityksen liiketoimintaan liittyvät hankinnat ovat verovähennyskelpoisia, ellei erikseen ole muuta säädetty.

        Isompien hankintojen vähentäminen tapahtuu poistoilla. Käyttöomaisuus eli koneet, laitteet, rakennukset yms. kuluvat ja vanhenevat käytössä, jolloin niiden arvo laskee, siksi vuosittain tehdään kirjanpitoon poisto eli arvonvähennys. Poistot vähentävät yrityksen tulosta, joten myös yrityksen tuloveroa maksetaan vähemmän. Käyttöomaisuuden poistot tehdään joko menojäännös- (prosenttia arvosta) tai tasapoistoina (jaettu tasan käyttöajan mukaan). Poistojen laskeminen alkaa käyttöönottovuodesta (ei hankintavuodesta).

        Menojäännöspoiston maksimiprosentti koneissa ja kalustoissa 25 %. Poiston voi tehdä myös alemmalla prosenttiluvulla. Koko käyttöomaisuus käsitellään yhtenä eränä eli kaikki koneet, laitteet yms. lasketaan yhteen. Poisto lasketaan poistamatta olevasta yhteissummasta, ensimmäisenä vuonna siis täydestä hankintahinnasta.

        Tasapoisto lasketaan alkuperäisestä hankintahinnasta (sis. asennuksen, kuljetuksen jne.), jolloin hankintameno jaetaan tasan koko taloudelliselle käyttöajalle. Tasapoistojen ajat voivat olla esimerkiksi koneiden, kaluston ja rakennusten teknisten laitteiden osalta 4 – 6 vuotta ja rakennusten osalta 10 – 30 vuotta.”

        https://projects.tuni.fi/reitti/yrityksen-liikevaihdosta-tehtavat-vahennykset-ja-poistot/


    • Anonyymi

      Vielä lyhyesti: tuloverotus on Suomessa nettoverotusta. Tämä tarkoittaa sitä että bruttotuloista saadaan vähentää verovähennyksinä tulon hankkimisesta ja säilyttämisestä aiheutuneet menot. ainoastaan käteen jäävästä tulosta verotetaan.

      Onko aivan pakko esitellä täällä tietämättönyyttään tai jopa tyhmyyttään.

      ” Jos Varsinais-Suomelle annetaan maataloustukea 234 miljoonaa euroa, ja siitä viedään kauraa Saksaan lähinnä 134 miljoona euroa,”

      Varsinaissuomen koko tukimäärä on tuo 234 miljoonaa euroa joka on kaikelle maataloustuotannolle eikä kaikkia viljoja viedä.

      ” Suomalaisilla kauratuotteilla on kasvava kysyntä. Suomesta viedään vuosittain noin 500 000 tonnia viljaa jyvinä, josta noin 300 000 tonnia on kauraa. Arvoltaan kauran raakaviljan vienti on noin 55 miljoonaa euroa.”

      Tarkoittaa siis sitä että vietävän kauran hinta olisi 360 miljoonaa euroa. Tuon päälle vielä kaurajalosteet.

    • Anonyymi

      Tarkoitin että 300 miljoonaa tonnia.

    • Anonyymi

      Tuo nyt ei pidä paikkansa 55 miljoonaa euroa on kauran viennistä saatava rahamäärä.
      Joku siinä ei kuitenkaan täsmää, laskujeni mukaan tonnihinta olisi silloin 18€.
      Onhan tuottajan saama tonnihinta jotain 130€, siis myös ostajan maksama hinta eikä myyjä nyt tappiolla myy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      476
      8496
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4762
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      69
      4127
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3749
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1231
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      859
    Aihe