Miten 60-luvun rapatun omakotitalon ulkoseinät kannattaa uusia? Rappaus on likaisen valkoista, entä ne kohdat, joissa on tiiltä?
rapatun talon ulkoseinien maalaus
reiska
32312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tämä on yksi korjausrakentamisen vaikeimpia juttuja ,siis ulkoseinä rappaukset.Ennenkuin teet yhtään mitään hätiköityä hanki joku asiantunteva konsultti itsellesi paikanpäälle.
Hei!
Kävin hiljattain katsomaassa myytävää omakotitaloa, jonka rappauspinnan päälle oli rakennettu puuverhoilu. Talo oli aivan upea. Eli tällaistakin voisit harkita.
talon rappauspinta kalkkimaalilla.Jos pinta on ok. tällaiselle maalille, on silloin hyvä vaihtoehto. Jotkut maalikaupat tutkivat minkä tyyppinen rappaus on kyseessä ja näin saadaan selville millainen maali seinässä pysyy. Kalkkimaali on perinteinen, turvallinen maali. Pinta on himmeän tyylikäs. Meidän taloomme rappaus sopii parhaiten ja halusimme sen säilyttää. Maalilla tosiaan teki ihmeitä. Kalkkimaali helppo maalata itsekin, seinä todellakin imi litkumaisen värin itseensä ja väri kiinnittyi hyvin. Kalkkihakkuria (sivellin, jolla tuota maalia maalataan) sai kyllä hiertää tosissaan seinään... Maalari tuttavamme rohkaisi meitä maalaamaan talon itse ja hyvä tuli. Ja paras maalaus sää on kosteahko pilvinen sää tuolle maalille.