Naviquest 160 N paukkuliivi - uhka vai mahdollisuus?

Anonyymi

Hei,

Vene-lehden liivitesti maksumuurin takana. Hakusessa joululahjaksi 16-v solakalle pojalle paukkuliivit, (avo)merikäytössä moottoriveneilyssä ja satunnaisesti melonnassa (johon tosin löytyy meiltä hyvät liivit). Motonetissä 50€ tarjouksessa otsikon liivit. Ilahduttava hinta mutta kannattaako ostaa?

Itse en siis juuri veneile enkä näistä kauheasti tiedä.

3

5111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pysykää pois veden, ääreltä,hukkumistilatot on surkeaa luettava

    • Anonyymi

      En ole lukenut testiä, mutta itse arvostan liivejä, joissa on integroidut turva-valjaat, siitä huolimatta tarvitaanko turvavaljaita vai ei. Oman kokemuksen mukaan liivit turva-valjailla istuvat paremmin päällä, mikä on merkittävä mukavuustekijä - ja hintalisä. Usein purjehtijat käyttävät näitä, ja käyttö avomerellä saattaa myös olla puoltava tekijä valita tämä ominaisuus. Kaikissa näkemissäni paukkuliiveissä, joissa on ollut turva-valjaat, on ollut ruostumattomasta teräksestä valmistettu solki, josta ainakin itse tunnistan ominaisuuden jos sitä ei kuvauksesta tai kuvasta muuten näe.
      Tarjousmallissa ei ollut turva-valjaita. Itse arvostan myös niskan alueen pehmeää kangasta , en tiedä onko kysytyssä mallissa tätä.

      Tuntemani aktiivinen sunnuntaimeloja ei ollut innostunut paukkuliiveistä, koska ne vaikuttivat haittaavan hänen melontaliikkeitä. En tiedä voidaanko tätä yleistää, itse en ole kokeillut paukkuliivejä ja melontaa yhdessä.

      • Anonyymi

        Erinomaista, kiitos paljon vastauksesta! Taidanpa siis panostaa hiukan enemmän ja tarkistan, että liiveistä löytyy turvavaljaat.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2244
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      171
      1965
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1923
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1620
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1479
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1460
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1074
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1063
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1043
    Aihe