Hamiltonin typerä ja tarpeeton peräänajo!

Anonyymi

Miksi Hamilton tuli Maxin perään kiinni kun tämä hidasti? Miksi ei mennyt oikealta tai vasemmalta ohi? Onnea silti maailmanmestaruudestasi herra BLM!

Bottas aivan ulapalla koko kisan. Jotenkin heräsi viimeisessä mutkassa ja painoi ohi. Jotenkin Bottas osaa olla radan surkein kuski ja mitäänsanomattomin, Gridin parhaalla autolla!

17

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi ollut aika noloa, jos Hamilton olisi keskeyttänyt tuollaisen virheen jälkeen. Onneksi MM-taistelun ratkaisu siirtyy viikon päähän.

    • Anonyymi

      Syy saattoi olla se että max yritti päästää ohi sellaisessa paikassa, jossa on helppo ottaa sija takaisin.

      Sitten kun hämis ei mennytkään ohi maxin haluamassa paikassa, niin painoi vielä jarrua pikaistuksissaan. Törmäyksen jälkeen taas kiihdytti, kun temppu ei onnistunutkaan.

      DRS-alueelle tultaessa takana tulevalla on oikeus käyttää drs-järjestelmään.
      Hamilton ei halunnut tuosta syystä päästä ohi tuollaisessa paikassa, jossa tulee heti ohitetuksi, mikä oli maxin tarkoitus.

      Yleensäkin tuo rangaistuksena ohi päästäminen pitäisi olla paremmin määritelty niin että se todella tarkoittaa sijan antamista takaisin efektiivisesti.
      Nytkin maxin olisi selvästi pitänyt siirtyä sivuun niin että radioliikenteen puuttumisesta huolimatta takana tuleva tietää tarkoituksen. Pitäisi olla säännöissä ohje /märäys tähän.

      ps
      Moottoripyöräkisoissa muistaakni joskus televisiosta seuranneena huomasin viimeisellä kierroksella johtava saattoi päästä toisena tulevan ohitse, jotta voi viimeisellä suoralla päästä imussa ohi juuri ennen maalia.
      Formuloissa tätä vastaa DRS-järjestelmä.

    • Anonyymi

      Sanoisin aloittajalle, että nämä postaukset olisivat paljon uskottavampia jos jättäisit suosiolla pois nuo BLM-typeryydet ja vastaavat noloudet. Kyllä Formuloissa on jutun juurta ihan asiapohjaltakin.

      • Anonyymi

        Saa käyttää black lives matter -ia tasan niin kauan kuin kuskit polvistelee. Se on täyttä typeryyttä. Voidaan laskea: Hamilton 50 milj/kausi, Verstappen, Alonso, Dicciardo, Vettel 20-40 milj/kausi, Kimi, Vale, Leclerc, Sainz, Lando, Perez, Ocon 10-20 milj/kausi.

        Tossa on reilut 200 milj rahaa, siitä voisi lahjoittaa vaikka mustien ja muiden vähemmistöjen koulutukseen ja terveydenhuoltoon jos haluaa maailmaa parantaa. Nyt se, että Hamiltonin vaatimuksesta koko sarja heittää polvet tonttiin hetkeks ennen kisaa, ei paranna kenenkään asiaa. Koko BLM on F1:ssä vain, jotta Sir Lewis saa moraaliposeerata.

        F1 on auto-, ei konttauskilpailu.


      • Anonyymi

        Oletko rasisti etkä kestä että blm ?


    • Anonyymi

      Hamilton törmäilee herkästi toisten perään erikoistilanteissa. Muutamia vuosia sitten ajoi myös Vettelin perään vieläpä turva-auton takana.

    • Anonyymi

      No näytti typeryytensä niin kuin Wolff joka heitti kuulokkeet...

    • Anonyymi

      Kyllä voi nekrulla käydä aina mäihä! Etusiipi vaurioitui vain hieman reunasta. Jos olisimme 60-luvun rotusortiamerikassa, Hamiltonilta katkeaisi aina hirttoköysi tai rouva fortuna suosisi muulla tavalla! Tsihihi

      • Anonyymi

        Varo että et saa bänniä tänne. Saako tuota sanaa käyttää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varo että et saa bänniä tänne. Saako tuota sanaa käyttää!

        Ei saa,käytä sano:Naapuri,ajaa saman asian.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varo että et saa bänniä tänne. Saako tuota sanaa käyttää!

        Saa!


    • Anonyymi

      Lewiksellä kävi älytön mäihä kun etusiipi säilyi päätylevyä lukuunottamatta melkein ehjänä. Maxin auton peräpää nousi reilusti ilmaan törmäyksen voimasta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vieläkö "naapuri" vaatii Bottasta ja muita (uunoja) polvistumaan mustalle asfaltille.
      On siellä ainakin yksi,joka ei polvistu,seisoo selkä suorana ja tietää mitä tekee.

      • Anonyymi

        Uskomatonta, että arjalainen Toto sallii tallissaan viidakon miehen hihhuloinnin. Jopa uljasta viikinki Bottasta penetroidaan ääässään.


    • Anonyymi

      Eikös Hamilton ajanut joskus Kimin perään varikolla? Kimi sanoi että Hamilton on puusilmä. Oikeassa oli.

      • Anonyymi

        Joo mä muistan ton. Hämy sai silloin jo puusilmä nimen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2268
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1568
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      150
      1551
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1254
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1241
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1131
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      226
      975
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      916
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      833
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      819
    Aihe