Onko teillä tapana polttaa kynttilöitä Itsenäisyyspäivän iltana 18-21?
Minulle se on on ollut vuosikymmenten traditio.
Selityksiä tälle perinteelle on useita. Niitä on poltettu suurmiesten merkkipäivinä ja juhlapäivinä. Joululaulussakin lauletaan: "Joka ikkunalla kaksi kynttilää."
Yksi selitys on itsenäistymisemme ajoilta. Kynttilät paloivat ikkunoissa merkiksi jääkäreille, jotka joutuivat salaa kulkemaan ja tarvitsivat yösijaa ja ruokaa. Kynttilät viestittivät, että oveen on turvallista koputtaa.
Nyt on kynttilöiden polttaminenkin ilmastonmuutoksen vuoksi tuomittu. Pienhiukkaset nääs!
Hautausmaitten kynttilämeret ovat illan pimeydessä upea näky. Usein käyn haudoilla vasta jouluna. En itsenäisyyspäivän aikaan, sillä matka on liian pitkä, ja kyyti järjestyy jouluna.
Mutta ikkunoille asettelen tänään.
Onneksi nykyisin on aidon tuntuisia led-kynttilöitä. Ne ovat turvallisempiakin, vaikka unohtuisivat palamaan yöksi.
Kynttilät ikkunalla
5
177
Vastaukset
- Anonyymi
Täällä myös. Muistan kun ennenvanhaan oli tapana juhlavalaista kaikki julkiset rakennukset. Koulussakin oli sytytetty valoit kaikkiin luokkahuoneisiin.
- Anonyymi
Kyllä poltamme , ja erikoisesti haluan muistaa talvisodassa kaatunutta enoani.
- Anonyymi
On ollut vuosia tuo tapa,
joka vuosi kyynelehdin itsekseni vaikka en tajuakaa miksi vieläki,
olen sota-ajan lapsi
kaiken alkeellisen monivivahteisen maalaiselämän nähneenä
ja osallistuneena jo lapsesta asti kaikkeen työhön maalla,
olin maalla sodasta turvassa,
mutta kaikesta olin jo lapsena perillä mitä maailmalla oli tapahtumassa,
muistan saksalaisten sotakoneet ilmassa,
silloin äitini huusi pois lapset pihalta,
isäni oli ylikersantti joukeenjohtaja sodassa, hän selvisi pinellä naarmulla elossa kotiin,
mutta sodan kauhut oli varmasti jättäny häneen omat jälkensä,
isäni oli fiksu älykäs koko kylän sydän
monitaituri sodan jälkeen, tiesi kaikesta kaiken, kyläläiset kävi häneltä hakemassa neuvoja omiin ongelmiinsa,
oli työnjohtajan työpaikallaan ,
osallistui myös kunnaliseen politiikkaan oman aikanaan,
maailman paras isä, kuin myös äitini oli,
nyt on jotenki paha mieli,
johtuu koronasta ja kaikista rajotteista, korona kauhua ollut jo kaksi vuotta ja jatkuu ties kuinka kauan,
nyt elämä on liian rajotteista,
en tiedä jaksanko tänä vuonna laittaa kyntilöitä ikkunalle,
onki ensimmäin vuosi jos jäävät nyt laittamatta,
haudalle kävin jo eilen viemässä kynttilän joka palaa yli sata tuntia,
ajatelin etten tänään jaksa kuitenkaan edes haudoille mennä,
kyneleet pursuaa väkisin nytki silmänurkkaan,
oli luoja auta ihmiskuntaa, Kyllä poltan kynttilöitä muutenkin pimeän aikaan.
Näin itsenäisyyspäivänä laitan sinivalkoruutuisen pöytäliinan, jossa hapsut, keittiön pöydän päälle ja siihen sinivalkoisen kynttilän palamaan.
Parvekkeelle laitan pari lyhtyä.- Anonyymi
Terkut vaa sinne Porvoon Näsinmäelle , siellä 100-vuotias sotainvalidi autuas isäni .-
Skånepåg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!632146Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka831420La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt131209- 1061067
- 96999
- 107812
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko51678- 38574
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus257574- 58564