Pörssisähkön hinta 7.12.2021 klo 15:00 on 1,20€ kilowattitunnilta. Se on noin 10 kertainen esim. viime vuoden keskiarvohintoihin.
Hintakäyrä osoitteessa: sahko.tk
Hintakäyrä osoitteessa: sahko.tk
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kesällähän sähkö maksaa jotain 3 senttiä/kwh. Nyt siis yli 120 senttiä/kwh tosin vain hetken aikaa, lopun päivää on siinä 50 senttiä/kwh... Tästä pitäisi varoitella jo uutisissa!
Hinta siis 125 senttiä korkemmillaan ja 7:00 - 20:00 noin 80 senttiä. Vattenfallin sivuilta spot hinta.
Omakotitaloasujalla tiistai päivä voi tuoda 50-100€ lisäyksen sähkölaskuun.
Eikä voi. Ehkä kympin, jos pörssisähköä käyttää.
Esimerkkinä saunan lämmitys: sähkökiuas 1,5 tuntia on noin 10 kwh, eli: 10kwh * 1.25€/kwh = 12,5€. Siis vain yksi saunan lämmityskerta!
Maksaahan se vitosen muutenkin .
Maksaa allaskin. Liverpool också.
Itse kun en asu Oulussa, vaan kauempana, niin ehdotan jollekin asiaan tarttuvalle perustamaan yleisen monimuotolämmitteisen saunan tulonlähdemahdollisuutena ja kansalaisten talouden sekä mielenterveyden turvaajana.
Miksi media vaikenee? Rahahuolia tulossa ehkä joillekin ja stressiä yms. Mutta laskuille voi pyytää myös maksutaukoa/maksuaikaa jos tekee tiukkaa.
Onhan tästä uutisoitu jo reilusti aiemmin syksyllä, että tänä talvena sähkö on huippukallista.
Aikaa on ollut vaihtaa sopimuksensa kiinteähintaiseen halvempaan.
Pörssisähkösopimus vaatii aina enempi aktiivisuutta seurata vaihteluita, ja hyödyntää halvat ajat.
Omakotitalossa säästettiin tuhansia pörssisähköllä. Pyykkikone jauhoi aina yöllä ja samoin kuivausrumpu sekä tiskikone.
Kusettavat ihmisiä mukaan sopimussähköön, joka kallista pitkään.
Joo mutta sitten hinta taas laskee. Lupailee lauhaa talvea. Pörssisähkö on kannattavin.
Hienoa että täällä on muitakin pörssisähkön miehiä. ihan sydämessä lämpö kutittaa :)
Ei sähköyhtiöt ilmaiseksi sähköä myy, eli pörssisähkö on edelleen järkevin. Itse uin aina vastavirtaan ja se kannattaa.
Terv. The winner👍
Tämä sähkönhinnan nousu on tuulivoimaa kannattavien kuluttajien oma valinta ja tulonsiirto omasta lompakosta ulkomaisten yhtiöiden miljoonien tuotoksi. Tämä tulee vaan toistumaan ja entisestään korostumaan. Jokainen voi ajatella asiaa, mielipidettään ja politiikkaa.
Siis kaikki muu sähkö tulee olemaan kalliimpaa. Tuulivoima on edullista tuottaa alkuinvestoinnin jälkeen.
Uutisissa kehotettiin välttämään sähkösaunan lämmitystä. Maksaa muka niin paljon, mutta siitä ei puhuta mitään, että sähköauton lataaminen se vasta kallista onkin ja vie paljon sähköä. Tuulivoimalat seisoo tyhjän panttina tuulettomilla talvipakkasilla. Sitä sähköä ei tule tulevaisuudessakaan riittämään talvipakkasilla kaikkiin sähköautoihin. Lämmittäkää siis sähkösaunaanne hyvällä omalla tunnolla. Se on hallitusten moka, kun on ryhdytty tähän vihreään hulluuteen.
Yllättävän ja uskomattoman äkkiä tämä vihreä vouhotus ja tuulivoimalabuumi kaatui omaan hulluuteensa. Harmillista, että kaikki koituu kuluttajan maksettavaksi ja rahat menee ulkomaille. Tuulivoimaloiden kiinteistöverotulohoukutin kaatuu vielä niihin langenneiden kuntien kohtaloksi. Itselläni puukiuas, puulämmitys ja polttomoottoriautot oman talouden peruspilareina ainakin vielä. Toivottavasti ja ainoaksi pelastukseksi saataisi Loviisa kolmonen verkkotuotantoon.
Siis myykää ne autonromujen pois, niin ei tarvitse huolehtia latauksesta ja polttoaineen hinnoista.
Mitä sillä on väliä mihin ne rahat menee meneekö suomalaisen kelmin persiiseen vai suoraan ulkomaille?