Heimojen välillä eroja?

Anonyymi

Oletteko huomanneet saman, että Suomessa on eri alueiden välillä tosiaan eroja siinä, millaisia ihmiset ovat.
Pohjanmaalla on paljon ruskeasilmäisiä ja tummahiuksisia. Väki on rehvakasta. Jos kapakassa näkee, niin vartin aikana sanoo, että on Pohjanmaalta ja kehuu mitä on tehnyt.
Savon, Kainuun ja Lapin alueella on ihmiset lyhyempiä. Jos kapakassa näkee, niin vartin kuluessa haukkkuu toisia ihmisiä. Itsetunto on heikko.
Etelä-Suomessa on pitempiä, mutta yksinäisempiä. Kapakassa kun näkee, niin vartin kuluessa kehuu mitä omistaa. Puhuu ja suunnittelee koko ajan isosti ja naureskelee muiden suunnitelmille, mutta ei itse tee, ellei joku ohjaa.
Keski-Suomessa on sekalaista seurakuntaa. Kapakassa kun näkee, niin vartissa alkaa laskea rahojansa ja vuorolisiä ja sunnuntaikorvauksia.
Karjalan-Kymenlaakson väki touhuaa ja touhuaa, mutta ei saa valmista. Hyytyy yksityiskohtiin ja laittaa sitten pelleilyksi kun ei onnistu, jos koskaan myöntää sitä. Kapakassa kun kohtaa, niin vartissa suunnittelee pois lähtemistä, mutta ei lähde.

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Iso viha silloin 1710-luvulla, ennen uudenkaupungin rauhaa 1721 koetteli Pohjanmaata pahasti. Sieltä vietiin nuorta väkeä ja lapsia orjiksi Venäjälle ja myytiin edelleen jopa Turkkinn asti. kansaa tapettiin - mm. Hailuodossa suuri määrä. Naisia raiskatiin ja siksi myös heimossa esiintyy ruskeasilmäistä ja mustatukkaista väkeä - suomalaisia kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe