Uusi laivareitti Hangosta Ruotsiin helmikuussa
Stena Line alkaa liikennöidä Hangon ja Ruotsin Nynäshamnin väliä aluksi yhdellä laivalla.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008457450.html
RUOTSALAINEN laivayhtiö Stena Line avaa uuden reitin Hangon ja Ruotsin Nynäshamnin välille. Reitille tulee aluksi helmikuussa yksi laiva, ja toukokuussa toinen, minkä jälkeen reittiä liikennöidään päivittäin.
Matka Tukholman eteläpuolella sijaitsevaan Nynäshamniin kestää 11–12 tuntia. Urd ja Stena Gothica -laivoissa on tilaa 186 matkustajalle ja autokannella 1 600 kaistametriä.
Uusi laivareitti Hangosta Ruotsiin helmikuussa
15
2433
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä sitä on rahtiliikenteeseen kaivattukin! Menipä sitten Kapellskäriin tai Tukholmaan, niin aina vastassa on melkoinen barrikadi. Menee hitosti aikaa hukkaan.
- Anonyymi
Aivan turha reitti. Kotkan ja Kundan välisessä reittiliikenteessä olisi jotain järkeäkin.
- Anonyymi
Kokeiltu ja kannattamattomaksi havaittu. Ei edes rahtiliikenne juurikaan käyttänyt.
Mutta Etelä-Ruotsin rahti alkaa liikkua sutjakkaasti. Hankoon liikenne ei töki ja Ruotsissa matka jatkuu joutuisasti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeiltu ja kannattamattomaksi havaittu. Ei edes rahtiliikenne juurikaan käyttänyt.
Mutta Etelä-Ruotsin rahti alkaa liikkua sutjakkaasti. Hankoon liikenne ei töki ja Ruotsissa matka jatkuu joutuisasti.Ei puoli vuorokautta kestävät laivamatkat sovi kuin bileristeilyyn. Keski-Eurooppaan pääsee nopeiten Via Balticaa pitkin, ja sinne pääsee nopeiten Kundan kautta, kun jää tunnin-kahden läpiajo Helsingissä pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei puoli vuorokautta kestävät laivamatkat sovi kuin bileristeilyyn. Keski-Eurooppaan pääsee nopeiten Via Balticaa pitkin, ja sinne pääsee nopeiten Kundan kautta, kun jää tunnin-kahden läpiajo Helsingissä pois.
Kas kun Kunda ei koeaikana houkutellut.
Mikä biletys? Kyllä tuo Hangon yhteys on hyvin puhtaasti rahtareille ja automatkaajille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kas kun Kunda ei koeaikana houkutellut.
Mikä biletys? Kyllä tuo Hangon yhteys on hyvin puhtaasti rahtareille ja automatkaajille.Kotkan ja Kundan reitistä tulee Suomen kolmanneksi vilkkain laivareitti, kunhan sitä vaan joku varustamo uskaltaa kokeilla. Ehkä ujoimmat varustamoiden päättäjät pelkäävät Kundan satamaa. Siellä vaaditaan kippareilta hieman navigointitaitojakin. Voi helposti syntyä kallis haveri.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kotkan ja Kundan reitistä tulee Suomen kolmanneksi vilkkain laivareitti, kunhan sitä vaan joku varustamo uskaltaa kokeilla. Ehkä ujoimmat varustamoiden päättäjät pelkäävät Kundan satamaa. Siellä vaaditaan kippareilta hieman navigointitaitojakin. Voi helposti syntyä kallis haveri.
Miksi jankkaat tuota jo koeajettua ja kannattamattomaksi havaittua reittiä?
Ei sille ollut käyttöä. Miksi olisikaan, Viron itäpuoli on melkoisen kehnoa aluetta. - Anonyymi
Ei tietenkään tällä palstalla, mutta ketju tuosta reitistä kyllä on muutaman vuoden takaa. Siinä on myös tieto reitin kannattamattomuudesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tietenkään tällä palstalla, mutta ketju tuosta reitistä kyllä on muutaman vuoden takaa. Siinä on myös tieto reitin kannattamattomuudesta.
Äidistäsi on kirjoitettu melkein kaikilla s24:n palstoilla. Huonoksi on todettu jokaisessa ketjussa. Ei ole poika polvesta näemmä parantunut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äidistäsi on kirjoitettu melkein kaikilla s24:n palstoilla. Huonoksi on todettu jokaisessa ketjussa. Ei ole poika polvesta näemmä parantunut.
Lopetas jo tuo ittes jatkuva kehuminen.
- Anonyymi
Hangosta Gdanskiin olisi sopiva reitti. Olen käynyt Puolassa 10 vuoden aikana 30 kertaa lomalla mutta en koskaan laivalla. Gdansk on upea Keski-Eurooppalainen kaupunki. Sieltä 40 km (paras mennä junalla) on vanha saksalaisen ritarikunnan päämaja Malborg (saksaksi Marienburg). Kuulemma suurin tiilestä rakennettu linnoitus ainakin tässä osassa Eurooppaa. Gdanskista kannattaa mennä pikkulaivalla Gdanskin lahden yli paikkaan Hel (siis yksi L). Upea pikkukaupunki kymmeniä kilometrejä pitkän niemen kärjessä. On paljon nähtävää. Hintataso Puolassa on hyvin 'kohtuullinen'.
- Anonyymi
Danzzigiin suuntautuivat alkuristeilyt.
- Anonyymi
Hangostahan alkuun lähdettiin niin Ruotsiin, Saksaa kuin Puolaankin. Laivamatkassa säästettiin vähintään kaksi tuntia.
- Anonyymi
Aikoinaan Pomerania matkasi Helsingin ja Gdynian väliä. Jos olisi liikennöinyt Hangosta, olisi matka-aika ollut neljä tuntia lyhyempi. Pomeranian pohja oli pyöreähkö ja laiva keikkui aika lailla.
- Anonyymi
Kunhan lippujen hinnat selviää saa nähdä kiinnostaako ?
Vanha Skönö
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,854520Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu263314- 203005
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt412936Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172757Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492737Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142115- 71811