Neuroleptien pakkolääkintä

Kuinka kehdataan lobotoida ihmisen aivot loppuelämäksi? Onko lääkärit ja muut hoidosta vastuussa olevat ihmiset koskaan kokeilleet, mitä on olla ja elää aivot lobotoituna? Haluaisitko itse elää sellaisessa tilassa? Se on sama kuin kuolema. Siinä on vain pelkkä kasvi, joka ei ole enää läsnä läheisilleen. Aivojen kemiallinen lobotointi on ihmisoikeusrikos. Parempi on päästää ihminen elävien kirjoista, kuin jättää kotimaan kuolleena elävänä ruumiina. Sitä on elämä neurolepteissä. Jos et ole kokeillut, kokeile, niin tiedät.
750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Korjaan: ei kotimaan, vaan kitumaan

Äänestä

Omalla kohdallani hoidossani toteutui ns. perävalotakuu eli hoidostani vastanneista ei ollut, eikä tule koskaan olemaankaan vastuunkantajiksi aiheuttamilleen vahingoille. Kyseessä eivät tosin olleet neuroleptit, vaan muut psyykenlääkkeet.
Lääkehaitat ja pitkäkestoiset vieroitusoireet laitettiin kaikki tietysti "mielisairauden" piikkiin. Jos olisin hoitoa aloitettaessa tiennyt, millaisten ihmisten kanssa olen tekemisissä, olisin juossut karkuun ja lujaa.

Äänestä
  • Sanot aivan totta, että heidän kanssaan ei voi keskustella, niin kuin muiden normaalien ihmisten kanssa.

    Äänestä

Kiitos kysymästä. Huonekasvini ovat tukeneet minua monipuolisemmin ja pitkäkestoisemmin kuin hoitokielteiset vanhempani.

Äänestä

Näen pakkohoidosta neurolepteillä edelleen painajaisunia. Niin ahdistavaa kamaluutta se oli. Neurolepteihin en ole koskenut vuosiin ja ennemmin kuolisin kuin koskisin enää.

Äänestä

Psykiatreilla ja mielenterveyshoitajilla on häiriintynyt ihmiskuva ja he ovatkin yhteiskunnassa vallalla olevan häiriintyneen materialistisen, taantuneen erilaisuutta pelkäävän psykofoobisen ihmiskuvan kulminoituma. He eivät toki koskaan medikalisoisi omia kokemuksiaan ja tunteitaan yhtä läpitunkevasti kuin potilaiden, minkä vuoksi hoidon keskeinen elementti on etäännyttäminen ja empatiakokemusten minimoiminen. Sosiaalista etäisyyttä ylläpidetään tehokkaasti koulutuksella, jossa opetetaan että potilaat eivät ole normaaleja eivätkä heidän kaltaisiaan vaan biologisesti ja synnynnäisesti poikkeavia, kroonisesti sairaita, huono-osaisia, erilaisia kuin he itse.

Moni ihminen yllättyy ja hämmentyykin tämän johdosta, miten läpikohtaisin jokainen kokemus, tunne-elämys ja tulkinta todellisuudesta on hoitokokouksissa mahdollista määritellä aivojen kemialisten välittäjäaine-epätasapainojen kautta. Sekin on toki mahdollista tulkita uuden reseptin tarpeen ilmaisuksi, jos ei puhu mitään. Nuo reseptiautomaatit on koulutettu korkeissa opinahjoissa olemaan ajattelematta mitään. He ovat titteliltään psyykkisesti kehityshäiriöisiä aaseja, jotka olisi ihan yhtä hyvin voitu kouluttaa jonkun arvovaltaisen huumemafian toimesta hoitamaan huumemafian itse keksimiä sairauksia, joihin mafian valmistamat ja välittämät tuotteet sopivasti on kehitetty. Näistä hyypiöistä ei ole mitään muuta hyötyä kuin se, että suuri joukko väestöstä saa elää varsin keskiluokkaista elämää veronmaksajien rahoilla. Itse olisin lähettänyt mieluusti minua "hoitaneet" psykiatrit vaikka golfaamaan, olisivat veronmaksajat saaneet parempaa vastetta rahoilleen. Jos kaikki psykiatrit lähetettäisiin golfaamaan sillä kymppitonnin kuukausipalkallaan niin työkyvyttömyyseläkkeiden määrän jatkuva nousu mielenterveysongelmista johtuen voisi jopa vähitellen alkaa laskea, kun ihmiset eivät testailisi hormoni- ja välittäjäainejärjestelmiä vakavasti häiritseviä psykoaktiivisia aineita fyysisen ja psyykkisen terveytensä kustannuksella. Potilaiden oikeuden tietoon perustuvaan suostumukseen mielenterveyshoidossa eivät käytännössä toteudu niin kauan, kuin lääkeyhtiöiden ja psykiatrien ammattikunnan edustamat yhteiskunnalliset ja taloudelliset intressit menevät vaikuttavien hoitokäytäntöjen kehittämisen edelle.

Äänestä

Kuvitteellinen keskustelu joka voi olla täysin mahdollinen mielenterveyshoidossa 2021

Potilas: " Antipsykoottilääkkeet eivät paranna minua tai saa voimaan minua paremmin"
Psykiatri: "Sinähän näytät paljon parempivointiselta". Potilas: "mutta kun tuntuu että nämä lääkkeet varastavat kykyni ajatella"
Psykiatri: "Onko sinulla useinkin ajatuksia että joku vaikuttaa ajatuksiisi ulkopuolelta niin, että varastavat ajatuksiasi?"
Potilas: "Ei. Sinä et kuuntele minua! Minä koen saaneeni haittaa ja jopa vauriota sinun määräämistäsi lääkkeistä"
Psykiatri: Rauhoituhan, älä ole kiihtynyt, minähän vain autan sinua.

Psykiatri kirjoittaa papereihin: Potilaalla on harhaluuloja lääkityksiinsä liittyen mm. kokee vaurioituneensa niistä ja kokee että niillä varastetaan hänen ajatuksiaan. Potilaan X lääkettä jatketaan annostuksella X.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuinka kehdataan lobotoida ihmisen aivot loppuelämäksi? Onko lääkärit ja muut hoidosta vastuussa olevat ihmiset koskaan kokeilleet, mitä on olla ja elää aivot lobotoituna? Haluaisitko itse elää sellaisessa tilassa? Se on sama kuin kuolema. Siinä on vain pelkkä kasvi, joka ei ole enää läsnä läheisilleen. Aivojen kemiallinen lobotointi on ihmisoikeusrikos. Parempi on päästää ihminen elävien kirjoista, kuin jättää kotimaan kuolleena elävänä ruumiina. Sitä on elämä neurolepteissä. Jos et ole kokeillut, kokeile, niin tiedät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu