Suomen koronakuolleisuus nousee pystysuoraan ylös

Anonyymi

Suomen koronakuolleisuus nousee pystysuoraan ylös – silti ”nyt saa bilettää”
ANTTI KIRKKALA | 08.12.2021 | 08:53- päivitetty 08.12.2021 | 10:46
Taudin aiheuttamien kuolemantapausten määrä on jo lähes kevään 2020 tasolla.

Professori Martin Scheinin pitää koronakuolleisuuden viimeaikaista nousua Suomessa huolestuttavana.

Väestöön suhteutettujen kuolemantapausten määrä on noussut alkutalven aikana lähes pandemian alkuvaiheen tasolle.

– Surullinen käyrä. Koronakuolleisuus nousee liki pystysuoraan ja on kohta (tai jo nyt) 2020 huhtikuun lopun pahimmalla tasolla. Silloin oli kriisi ja poikkeusolot, nyt saa elää ja bilettää, Martin Scheinin tviittaa.

– On mahdotonta hyväksyä, ettei kolme kuukautta syyskuun alun virhearviosta jo riitä opetukseksi.

Monet terveydenhuollon ammattilaiset ovat varoittaneet viime viikkoina sairaalahoidon kuormituksen lisääntymisestä ja esimerkiksi leikkaustoiminnan lykkäämisestä. Tällä hetkellä hoidossa on 277 koronapotilasta, joista 51 on tehohoidossa. Uusia tartuntoja ilmoitettiin tiistaina 1 542 kappaletta.

HUSin apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen arvioi Ilta-Sanomille, että heikentyneen tilanteen taustalla on rajoitusten liian nopea purkaminen alkusyksyn aikana. Infektiopainetta kohdistuu rokottamattomien lisäksi nyt myös rokotettuihin.

– Kuolleisuuden lisääntyminen on huolestuttava suunta. Epidemiatilannetta ei olisi pitänyt päästää tähän purkamalla liian nopeasti rajoituksia, Ruotsalainen toteaa.

8

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Surullinen käyrä. Koronakuolleisuus nousee liki pystysuoraan ja on kohta (tai jo nyt) 2020 huhtikuun lopun pahimmalla tasolla. Silloin oli kriisi ja poikkeusolot, nyt saa elää ja bilettää. On mahdotonta hyväksyä, ettei 3 kuukautta syyskuun alun virhearviosta jo riitä opetukseksi. Martin Scheinin FIN @MartinScheininF

    • Anonyymi

      on hyvin hyvin tärkeä elää kuin mitään ei tapahtunutkaan, kuten ennen elettiin ennen Wuhanin Korona Virusta


      Rokottamattomat ovat ainoa syyllinen kaikkeen

      • Anonyymi

        Arvaa ketkä on vapautettu kaikista COVID-19-rokotusvaatimuksista? Seuraavat henkilöt ovat täysin vapautettuja:

        Kaikki Yhdysvaltain senaattorit ja edustajainhuone sekä kaikki kongressin jäsenet
        6000 Valkoisen talon työntekijää
        Kaikki rokotevalmistajat: Pfizer (2 500), Moderna (1 500) ja Johnson & Johnson (120 000) työntekijää
        15 000 CDC:n työntekijää (vrt. THL)
        14 000 FDA:n (vrt. Fimea) työntekijää.

        Näetkö norsun jo olohuoneessa?


      • Anonyymi

        EI MUUTA KUIN LISÄÄ VAAN TUOTA VERIHYYTYMÄROKOTUSTA NIIN VÄHENEE...EI TAUDIT MUTTA VÄKI - jää jäljelle lopulta ne, jotka ei ottaneet terveet.


      • Anonyymi

        Avoin tutkintapyyntö poliisille Aamulehden koronauutisista: ”Väärää ja oleellisesti virheellistä tietoa”

        Pyydän poliisia tutkimaan, onko Aamulehden vastaava päätoimittaja Jussi Tuulensuu syyllistynyt esimerkiksi päätoimittajarikkomukseen tai vastaavaan Aamulehdessä julkaistun artikkelin perusteella.

        Kyseessä on väärän ja oleellisesti virheellisen tiedon levittäminen, sillä lähdeviitteenä olleen Fimean tiedon mukaan kyseessä olevia haittailmoituksia oli viitepäivänä 22.10.2021 jo noin 19 000 kappaletta, eikä suinkaan artikkelissa mainittu noin 4 800 kpl.

        Koska tämä vastaava virheellisen ja väärän tiedon levittäminen identtisesti tapahtui jo toistamiseen lyhyen ajan sisällä, on johtopäätös siitä selvä eli teko on tahallinen tai huolimattomuudella aikaansaatu.

        Koska edellisellä kerralla Aamulehti oikaisi virhettään, josta kuvakin todistaa, se myös Aamulehden olevan tietoinen tekemästään virheellisen ja väärän tiedon levittämisestä ja silti toistivat sitä.

        Koska luvut ovat erittäin tärkeässä ja koko kansakuntaa koskevassa asiassa näin oleellisesti päin prinkkalaa julkaistu, tuo se mm. koko lukijakunnalle täysin harhaanjohtavaa vaikutelmaa koko koronarokotteen haittavaikutusten laajuudesta.


    • Anonyymi

      Sitä saa mitä tilaa! Miksi tilattiin äärimmäisen vaarallisia mRNA-injektioita.
      Näistä on kuolleisuus jo noussut 10% loka-marraskuussa ja vauhti kiihtyy.
      Meilläkin pari kuoleman kielissä, ei vielä kuolleitten tilastoissa. Kaikkia eivät varoitukset auttaneet, mieluummin uskotellaan juttuja lehdistä ja tv:stä.
      Kusetus on mennyt pitkälle läpi, katsokaa Australian kaaostilaa.

    • Anonyymi

      Runsas tunti sitten pystysuoraan
      Pörssi
      Ölyn hinta


      syy

      Pelastus odottaa kulman takana Bourlan haastattelu tulee pikapikaa
      Pfizer selvitti
      PFIZER ILMOITTI hetki SITTEN ETTÄ 3 ROKOTUSTA
      NEUTRALOI OMIKRONIN
      NEW YORK & MAINZ, Germany–(BUSINESS WIRE)–Pfizer Inc. (NYSE: PFE) and BioNTech SE (Nasdaq: BNTX) today announced results from an initial laboratory study demonstrating that serum antibodies induced by the Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine (BNT162b2) neutralize the SARS-CoV-2 Omicron variant after three doses.

      Toimitusjohtaja Bourlaa revitään parhaillaan haastatteluun
      sanoi vähän ympäripyöreitä että ennen joulukuun loppua lisää tietoa
      ja kaksi rokotusta on jo hyvä ja kolme neutraloi JA
      ETTÄ OMIKRONIN ROKOTEVALMISTUSTA EI PISTÄ TUOTANTOA POLVILLEEN

    • Anonyymi

      Vanhaa tietoa. 60 on tehohoidossa ja rokottamattomat persut levittää lisää
      tartuntoja. Uudet rajoitukset on myös tulleet.

    Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11426
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8112
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5904
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4840
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4687
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4213
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3497
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3260
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1751
    Aihe